Adblock, web sitelerindeki reklamları engelleyerek ziyaretçilerin reklamsız bir deneyim yaşamalarına yardımcı olan bir yazılım ve eklentidir. Firefox, Chrome gibi birçok popüler tarayıcıyı destekleyen bu eklenti kurulup aktifleştirildiğinde web sitenizi ziyaret eden kişi Google Adsense reklamları dahil hemen hiçbir reklamı görmez. Durum böyle olunca sitenizden elde ettiğiniz gelir düşer.

Adblock, bir sayfada reklamları engellerken bazı izler bırakır. Bu izlerden biri Adsense gibi iframe içinde reklam gösteren reklam ağlarındaki frameleri ziyaretçi gösteriminden kaldırmasıdır. O halde birkaç satırlık JS koduyla sayfadaki iframeleri kontrol edip; eğer frameler gösterilmiyorsa sayfada bir mesaj verdirerek ziyaretçiyi ana sayfamıza yönlendirelim.

JavaScript İle Adblock Tespiti ve Yönlendirme

Bu kodu reklam gösterdiğiniz sayfada </body> tagından hemen önce ekleyiniz. Eğer WordPress kullanıyorsanız temanızın footer.php dosyasına bu javascript kodunu ekleyebilirsiniz.

Adblock kullanan kişi sayfayı ziyaret ettiğinde önce bir mesaj kutusuyla karşılaşacak ardından ana sayfaya yönlendirilecek.