Devlet Hastaneleri ve Hasta Kayıtları Hacklendi

Türkiye hacklendi, hastane veritabanı

Türkiye’de 33 devlet hastanesinin bilgileri ve hasta kayıtları (hastalık geçmişleri, tahlil sonuçları dahil) Anonymous tarafından hacklendi. Sağlık Bakanlığı ise Diyarbakır, Siirt, Kocaeli ve Tekirdağ’da bulunan hastanelerin hacklendiğini; verilerin yedeklendiği için bir kayıp olmadığını söyledi. Ortaya saçılmış bilgilere ise doğal olarak değinmedi ve hiç kimse yine istifa edecek kadar şerefli olamadı. Daha önce 49 milyon vatandaşın bilgilerini içeren veritabanı Internet’te yayınlanmış; ad, anne-baba adı, adres, TC Kimlik numarası gibi temel vatandaşlık bilgileri herkes tarafında erişilebilir olmuştu. Bu sefer Anonymous grubu 33 devlet hastanesini hackleyerek ikinci defa Türkiye’deki dayı-yeğen ilişkisi içeren devlet bilişiminin içler acısı durumunu gösterdi. Artık eşinizin eskiden yaptırdığı kürtaj, kuzeninizin şizofreni tedavisi kayıtları, babanızın kolon kanseri raporları, komşunuzun Eliza testleri herkes tarafından görüntülenebilir.

Olayın boyutunu, teknik örüntüsünü anlayabilmek ve bu hack olayını doğrulamak için bir analiz gerçekleştirdim. İlgili veritabanı indirilebilir durumdaydı. Yaklaşık 2 GB sıkıştırılmış formattaki veritabanı, açıldığında aşağıda görselleri bulunan dosya ve klasörler ile karşılaşılıyor.

Veritabanlarının içeriğinde hastane personellerinin hemen her bilgisi, ihaleler, testler gibi hastane işleyişine dair bilgiler ile hastaların bilgileri bulunuyor.

Hacklenen kayıtlarda hastalarla ilgili TC kimlik numarası, ad soyad, test tarihi ve sonuçları, doktor vb. bilgiler bulunuyor. Aşağıda bunlardan birinin örneğini görebilirsiniz

29221**    20127****  H**** K***** Kadın    10.2.2016 -Hemolizli Kan    Pozitif    Anti HIV    54    K.B.B. POLK. DİLEK YILMAZ    353231****

dh3 dh2 dh1

Çocukların taciz ve tecavüze uğradığı, gençlerin toprağın altında, madenlerde can verdiği, askerin, polisin hergün şehit olduğu, milyonlarca kredi ve kredi kartı borçlusunun can çekiştiği, şehirlerine dış güçlerce füzeler atıldığı, hırsızlığın ve yüzsüzlüğün normal karşılandığı, verilerimizin herkesce ulaşılabilir olduğu YENİ TÜRKİYE’ye hoş geldiniz. Selametler dilerim.

admin hakkında 986 makale
Beybut.com yöneticisi ve yazarı. 17 Ocak 1980'de doğdu. Uluslar arası ilişkiler ve siyaset bilimi, Türkçe öğretmenliği eğitim aldı. 1995 yılından beri, özellikle yazılım konusunda profesyonel çalışmalarda bulundu. Pascal, Delphi, Php, sunucu güvenliği ve optimizasyonu, Seo alanlarında çalışmalar yürüttü. Yerel gazetelerde köşe yazarlığı yaptı. Yazın yaşamına dair yarışmalarda birçok ödül kazandı. Şiir, tarih, psikoloji, felsefe ve siyaset bilimi özel ilgi alanları.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*