E-Devlet Turkiye.gov.tr Hacklendi mi?

e devlet, turkiye.gov.tr

Turkiye.gov.tr üzerinden e-devlete girmek isteyen bazı vatandaşlar giriş denemeleri sırasında bir uyarı mesajıyla karşılaşıyor. “10 defa başarısız giriş denemesi yaptığınız için şifreniz geçici olarak kullanıma kapatılmıştır. xx/xx/xx xx:xx:xx tarihi itibariyle şifreniz otomatik olarak yeniden kullanıma açılacaktır. ” Bu uyarı mesajı TC kimlik numarası bilinen bir vatandaş için bolca şifre denemesi yapılarak kişinin şifresinin bulunmaya çalışıldığını gösteriyor. Hacking dünyasında bu tür deneme-yanılma saldırılarına brute force adı veriliyor.

Bir yıl kadar önce 50 milyon Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının kimlik bilgileri çalınmıştı (ilgili konu). Bu bilgiler arasında TC kimlik numaraları da bulunuyordu. E-devlete girişte TC kimlik numarasının kullanılıyor olması sadece şifreye dönük bir bruteforce saldırısını doğruluyor olabilir.

Giriş yapabilen kullanıcılar ise “Mahkeme Dava Dosyası Sorgulama” hizmetlerine erişmeye çalışırken “Sistemde yaşanan bir teknik aksaklık nedeni ile işleminiz tamamlanamadı.” mesajıyla karşılaşıyorlar. Bu tür hata mesajlarının sisteme aşırı yüklenilmesi, saldırı olasılığı nedeniyle oluşabileceğini tahmin etmek zor değil.

Eğer kolay tahmin edilebilir bir şifre kullanıyorsanız şifrenizi daha zor -harf sayı, özel işaret kombinasyonlu – değiştirmenizde yarar var. Girişte e-imza da kullanabilirsiniz.

e devlet, turkiye.gov.tr

 

admin hakkında 986 makale
Beybut.com yöneticisi ve yazarı. 17 Ocak 1980'de doğdu. Uluslar arası ilişkiler ve siyaset bilimi, Türkçe öğretmenliği eğitim aldı. 1995 yılından beri, özellikle yazılım konusunda profesyonel çalışmalarda bulundu. Pascal, Delphi, Php, sunucu güvenliği ve optimizasyonu, Seo alanlarında çalışmalar yürüttü. Yerel gazetelerde köşe yazarlığı yaptı. Yazın yaşamına dair yarışmalarda birçok ödül kazandı. Şiir, tarih, psikoloji, felsefe ve siyaset bilimi özel ilgi alanları.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*