Node İle Robot Yazılımı: İstemci ve Firewall – 1

Beybut Robot 2. Bölüm

Node.js, Socket.io, Mysql, Php ve birazcık da Ajax kullanan Beybut Robot projemi geliştirmeye devam ediyorum. Bir önceki adımda Node.js, Npm, Socket.io, Mysql kurulumlarını yapmış ve temel ayarları tamamlamıştım. Sırada, sunucuya (beybutrobot.js’ye) Php firewall aracılığı ile mesaj gönderecek istemcimizin (client’in) kodlanması var. Node.js sunucusuna istemci ve ön yüz ile direkt istekte bulunmak yerine bir geçit ve süzgeç kullanarak bu ilişkiyi kurmak istiyorum. Böylece, doğabilecek güvenlik zaafiyetlerini bir nebze aşmak; sunucunun yükünü azaltmak amacındayım. Geçitimizi Php ile kodlayacağım. Ama önce istemci Web yüzümüzün temellerini atalım.

Bir Php sayfası oluşturarak </head> kapanış etiketinden önce aşağıdaki kodları ekleyelim.

Gereksinim duyduğumuz Jquery kütüphanesini ve Socket.io’yu sayfamıza yüklemiş olduk.

İstemci sayfamıza, sunucudan gelen mesajları yansıtmak için <body>’den sonra “ekran” adlı bir div oluşturalım.

“ekran” div’i için css ve js kullanacağımızdan, şimdiden class, id ve name bilgilerini belirledim.

Tekrar </head> öncesine dönüp; sunucudan gelen iletileri bu div içerisine yansıtacak Javascript kodlarımızı buraya ekleyelim.

İleti gönderimi ve gösterimini sağlayacak form elementlerimizi oluşturalım.

“iletiniz” div’i içerisinde “iletici” input’u ve gönder butonuyla suzgec.php’ye (firewall) Ajax yardımıyla post göndereceğim. </head>’dan önce;

Js kodlarıyla verilerimizi, eğer enter tuşuna basılmışsa, suzgec.php’ye sayfayı yenilemeden gönderebiliyoruz. Ardından “iletici” inputumuzun içeriğini silip bu kutuya focuslanıyoruz.

Butonumuza basıldığında aynı işlemi yapması için, ileti gönderimi sağlayan form elementlerinden sonra aşağıdaki JS’yi ekliyoruz.

Böylece kullanıcı dilerse butona basarak da iletisini yollayabilecek. Şimdilik, ön yüzümüz tamamlandı. suzgec.php dosyamızı oluşturalım.

Artık kullanıcının yazdığı her şey #ekran div’i içerisinde gösterilecek.

Unutmadan… beybutrobot.js sunucumuzun son hali şu şekilde:

 

Beybut İlk Mesaj

Sonraki adımda Php içerisinden (suzgec.php’den), Elephant.io kullanarak sunucuya ileti göndermeyi; flood koruması eklemeyi, sansürleme işlemi yapmayı amaçlıyorum.

Yazar: admin

Beybut.com yöneticisi ve yazarı. 17 Ocak 1980'de doğdu. Uluslar arası ilişkiler ve siyaset bilimi, Türkçe öğretmenliği eğitim aldı. 1995 yılından beri, özellikle yazılım konusunda profesyonel çalışmalarda bulundu. Pascal, Delphi, Php, sunucu güvenliği ve optimizasyonu, Seo alanlarında çalışmalar yürüttü. Yerel gazetelerde köşe yazarlığı yaptı. Yazın yaşamına dair yarışmalarda birçok ödül kazandı. Şiir, tarih, psikoloji, felsefe ve siyaset bilimi özel ilgi alanları.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir