Telefon Numarası Sorgulama

telefon sorgulama,cep sogulama,numara sorgulama

Online olarak telefon numarası sorgulayıp telefon numarasının kime ait olduğunu, bu kişinin ad soyad, yaşadığı yer, siyasi görüşü, anne baba adı, TC kimlik numarası, adresi gibi bilgilerini elde edelim. Yapacağımız tüm araştırma Internet üzerinden, halka açık kaynaklardan, Turkcell, Avea, Vodafone operatörlerini kapsayacak biçimde ve ücretsiz olarak  gerçekleştirilecek.

Bu Numara Kime Ait? Senaryoları

05xx xxx xx xx numaralı telefon bizi aradı. Müsait olmadığımızdan veya tanımadığımız numarayı açmak istemediğimizden dolayı çağrıyı yanıtlamadık. Ancak bu numaranın kime ait olduğunu merak etmekten de kendimizi alamıyoruz. Numaranın sahibi eski bir sevgili, bir kuş, bir uçak veya Superman olabilir.

Online oyun oynarken şuursuzca küfreden liseli delikanlı, anlık öfkenin etkisiyle telefon numarasını verip aramamız için bizi zorluyor. Peki arayalım. Ama önce onun bilgilerini nasıl elde edip bu kabadayılığını ona ödetmeyi, onu korkutmayı öğrenelim.

Online bir alışveriş için görüştüğümüz numarayı doğrulamak istiyoruz. Böylece dolandırılma riskimizi bir nebze azaltabileceğiz.

“Merhaba, ben komiser Erol Taş. Hattınız terör örgütünün para transferi için kullanılmış. Lütfen bütün taşınmazlarınızı satıp cebinizdeki parayla bilirkte şu hesap numarasına yatırınız.” Peki Erol Bey, size hemen döneceğim. Bakalım Erol Taş’ı teyit edebilecek miyiz?

Bazen resmi yollarla, uzun ve zorlu işlemlerden, kurumlar arası resmi yazışmalardan sonra elde edilebilecek bilgilere yasa dışı olmayan yollarla erişme olanağımız bulunur. İlgili GSM’in bilinmeyen numaralar servisini, 118’li hatları arar bu numaranın kime ait olduğunu bulmaya çalışırız. Ancak numara sahibi kişi, numarasını “gizli”, “rehbere kayıtsız” olarak imletmişse bu yollardan bir sonuç alamayız. Kısa sürede bilgi edinme arayışımız da işin içine girince farklı yollar bulmak için arama motorlarının yolunu tutarız. Önce numarayı aratır; ilk sayfaları kaplamış spam sitelerden hayal kırıklığıyla döneriz. Sonra hasbel kader Beybut’a denk geliriz. İşte burada gökten bir ışık hüzmesiyle birlikte aydınlanma çağınız başlamıştır. O halde başlayalım…

Facebook ile Amansız Takip

Biraz meraklı arkadaşlar Facebook üzerinden arama kutucuğunu kullanarak bir numaranın hangi hesaba kayıtlı olduğunu bulma yetisine sahiptirler. Tabi kişi numarasını aramalarda bulunamayacak biçimde gizlemişse yapabileceğimiz birşey kalmıyor. Gerçekten kalmıyor mu?

Facebook’ta telefon numarasının ait olduğu kişiyi bulmanın – numara ile bulunmayı/aranmayı kapatmış olsa bile – bir yolu var. Bu basit yolu size kolaylık olması için hemen altta bir form haline getirdim. Formu kullanmadan önce Facebook’ta oturum açmanız gerekiyor. (Meraklanmayın! Beybut’un hiçbir aracı size ait bilgileri depolamaz, kullanmaz, çalmaz vb. Oturumu zaten buradan bağımsız olarak yeni sekmedeki bölümde açacaksınız.)

Şimdi telefon numarasını aşağıdaki kutucuğa girin:


 

Eğer numarayı doğru yazdıysanız ve kişi o numarayla Facebook’ta kayıtlıysa karşınıza kişinin profiline ulaşabileceğiniz bir sayfa gelecek. Bu sayfada kişinin adına/fotoğrafına tıklayarak araştırmamızı derinleştireceğiz.

Her şey yolundaysa kişinin adını soyadını öğrenmiş olduk. Eğer açık profil bilgilerinde “memleketi” gibi bilgiler de varsa sonraki adım için işimiz oldukça kolaylaşıyor. Eğer size kişinin adı soyadı, Facebook profilinde bulunan bilgiler yeterli geliyorsa sonraki adıma geçmeyebilirsiniz.

Facebook yanında Twitter üzerinden de numarayla arama yapabilirsiniz. İşi daha da ileri götürerek Whatsapp üzerinden, başka bir telefon numarasını kullanarak… sosyal mühendislik yöntemleriyle temel kişi bilgilerine ulaşmanız olanaklı.

Vatandaşlık Bilgilerine Erişiyoruz

Facebook, Twitter, sosyal mühendislik gibi yöntemlerle adını soyadını bulduğumuz kişinin; TC kimlik numarası, anne ve baba adı, yakın akrabaları, mahallesinde/apartmanında oturan kişiler, açık adresi, doğum yılı, doğum yeri, nüfusa kayıtlı olduğu yer bilgilerine daha önce şurada (Turkish Citizenship Database) belirtilen veritabanında arama yaparak erişebiliyoruz. Bu bilgileri dağıtmak yasal olmadığı için, 49 milyon Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının vatandaşlık bilgilerini içeren veritabanını nereden indireceğiniz konusunda bilgi veremiyorum. Ancak gerçekten bu bilgilere ihtiyacınız varsa veritabanını bulabileceğinizi hepimiz biliyoruz.

Sadece bir telefon numarasından yola çıkarak kişiyle ilgili ne kadar çok bilgi edinebileceğimizi görmüş olduk. Bu bilgilerin tümüne, vatandaşlıkla ilgili olanlarına, resmi yollarla erişebilmek neredeyse imkansız. Bir cep telefonu numarası ile numara sahibinin;

  • Adını soyadını
  • Fotoğraflarını, hobilerini, tuttuğu takımı, siyasi görüşünü, akraba ve arkadaşlarını, ilişkilerini vb.
  • TC Kimlik numarasını,
  • Anne ve baba adını,
  • Annesinin kızlık soyadını,
  • Adresini,
  • Nüfusa kayıtlı olduğu ili,
  • Doğum yerini,
  • Doğum tarihini,
  • Biraz daha derin aramayla komşularının, akrabalarının, apartmanında yaşayan kişilerin… bilgilerini

bulmuş olduk.

Yasal Yollarla Cep Telefonu Numarasından Kişiye Ulaşmak

Savcılık, suç unsuru varsa -şikayetinize bağlı olarak, dinleme/izleme kararı verilip savcı suçun oluştuğuna kanaat getirmişse-, numaranın kayıtlı olduğu operatöre yazı göndererek kişinin bilgilerini isteyecek; ardından kişinin ifadesi alınacak; aylarca bekleme ve prosedürden sonra, müşteki olarak dahil olduğunuz davada şikayetçi olduğunuz kişinin adını soyadını ve belki birkaç basit bilgisini görebileceksiniz.

admin hakkında 986 makale
Beybut.com yöneticisi ve yazarı. 17 Ocak 1980'de doğdu. Uluslar arası ilişkiler ve siyaset bilimi, Türkçe öğretmenliği eğitim aldı. 1995 yılından beri, özellikle yazılım konusunda profesyonel çalışmalarda bulundu. Pascal, Delphi, Php, sunucu güvenliği ve optimizasyonu, Seo alanlarında çalışmalar yürüttü. Yerel gazetelerde köşe yazarlığı yaptı. Yazın yaşamına dair yarışmalarda birçok ödül kazandı. Şiir, tarih, psikoloji, felsefe ve siyaset bilimi özel ilgi alanları.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*