02129393907 Numaralı Telefon

0212 939 39 07 numaralı telefon kime ait öğrenmek ister misiniz? Bu telefon sizi sıkça arıyor; zaman zaman açsanız bile ses gelmiyor veya kapanıyor olabilir. Eğer Türkiye İŞ Bankası’na gecikmiş kredi veya kredi kartı borcunuz varsa bu numaradan aranabiliyorsunuz. Ancak 212 939 39 07 no’lu telefonu açtığınızda sistemsel bir hatadan olsa gerek ya ses gelmiyor ya da karşı taraf telefonu kapatıyor. Yine de müşteri temsilcisiyle konuşabilirseniz Türkiye İŞ Bankası’ndan aradıklarını söyleyip bilgilerinizi teyit için soru soruyorlar (Örneğin babanınız adının ilk ve beşinci harfi, anne kızlık soyadının üçüncü harfi gibi).

Bankaların Kredi Kartı Borç Tahsil Süreci Şöyle İşliyor:

2 veya 3 dönem asgarisini ödemediğiniz kartınız kullanıma kapatılır. Bankamatikte kullanmaya kalkarsanız ATM kartı yutar.

3. dönemin sonunda banka sizi arayarak borç yapılandırması teklif edebilir. Bunu siz de teklif edebilirsiniz. 36 aya (yeni yasayla 72 ay) kadar taksitlendirme yapılıyor.

Taksitlerden birinin asgarisini ödemezseniz. Toplam borcunuzdan faiz işletiliyor.

Yapılandırma yapmazsanız veya yapılandırma borcunu (1-3 ay – bankadan bankaya değişir) ödeyemezseniz konu banka avukatlarına gidiyor. Borcunuza avukat masrafları ekleniyor.

Avukat, borcu ödemeniz için sizi sürekli rahatsız edip; haciz ile tehdit edebiliyor. İkametiniz belliyse hacze gelebiliyorlar. Burada taahütname imzalatmaya çalışırlarsa imzalamamanız gerekiyor. Çünkü bu taahhütnameye uymanın hapis cezası var. Diğer koşullarda kredi kartı borcunuz için sizi hapsedemiyorlar. Ancak mal varlığı bildirmemişseniz mal varlığınızı bildirdiğiniz anda serbest kalmak üzere zorlama hapsine gerek duyulabilir.

Avukat, borcu tahsil edemezse borcunuz bir varlık yönetim şirketine devrediliyor. Bu şirketlerin çoğu mafya gibi çalışıyor. Silahlı tehdit, yakınlarla tehdit gibi yollara başvurabiliyorlar. Kanıtlamanız zor olduğundan yasalar da size yardımcı olmuyor.

Kredi Kartı Borcundan / Hacizden Nasıl Kaçılır?

İkamet ve telefon değiştirerek, yeni ikametinizi bildirmeyerek avukat, haciz takibi ve varlık yönetim kurumlarından kaçabilirsiniz. Yeni ikameti bildirmenin cezası 50 TL. Ancak üzerinize elektrik, su almanız gerektiğinde muhtarlığa ikamet bildirmeniz gerektiğini de hatırlatmakta fayda var.

İkamet değiştiremiyorsanız evdeki değerli ve çift olan eşyaları ve değerli takıları, senetleri, çekleri evinizde bulundurmamalısınız. Bunları güvenilir ve uzak bir yerde saklamak değerli eşyalarınızın haczedilmesini önler. Yakınlarınızı yeni ikametinizi vermemeleri yönünde uyarmalı, gizli kalmalısınız.

Durumunuz varsa elbette borcunuzu ödemelisiniz. Ancak paranız yoksa bu şekilde kaçmaktan başka şansınız yok. Bu borç yıllar yılı peşinizden gelecek.

Geçmiş olsun.

Yazar: admin

Beybut.com yöneticisi ve yazarı. 17 Ocak 1980'de doğdu. Uluslar arası ilişkiler ve siyaset bilimi, Türkçe öğretmenliği eğitim aldı. 1995 yılından beri, özellikle yazılım konusunda profesyonel çalışmalarda bulundu. Pascal, Delphi, Php, sunucu güvenliği ve optimizasyonu, Seo alanlarında çalışmalar yürüttü. Yerel gazetelerde köşe yazarlığı yaptı. Yazın yaşamına dair yarışmalarda birçok ödül kazandı. Şiir, tarih, psikoloji, felsefe ve siyaset bilimi özel ilgi alanları.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir