147’ler, 555 K, 14’ler ve Yassıada Duruşmaları

27 Mayıs 1960 Şifreleri

Yüz Kırk Yediler, Beş Yüz Elli Beş K, On Dörtler ve Yassıada Duruşmaları. 27 Mayıs 1960 darbesinin en önemli şifreleri.

Yüz Kırk Yediler

27 Mayıs İhtilali’nden sonra oluşturulan Milli Birlik Komitesi tarafından, değişik üniversitelerde görev yapan ve çeşitli nedenlerle görevinden uzaklaştırılıp 27 Ekim 1960 tarihinde emekliye sevk edilen 147 öğretim üyesi için kullanılan isimlendirmedir. 147’ler arasında; Ord. Prof. Dr. Ali Fuat Başgil, Tarık Zafer Tunaya, Sabahattin Eyüpoğlu, Yavuz Abadan, Bülent Nuri Esen, Memduh Yaşa, Mina Urgan, İsmet Giritli ve Mukbil Özyörük… gibi isimler vardı. Her biri Prof. Dr. unvanına sahip olan öğretim üyeleri, 12 Nisan 1963 tarihinde görevlerine dönme haklarını elde ettiler.

Beş Yüz Elli Beş K

27 Mayıs 1960 İhtilali öncesinde, iktidardaki Demokrat Parti aleyhtarlarının, Beşinci ayın beşinde saat 5’te Kızılay’da buluşalım anlamında kullandıkları parola. Buluşma gerçekleştirildi.

On Dörtler

27 Mayıs 1960 ihtilalinden sonra oluşturulan 38 kişilik Milli Birlik Komitesi üyesi subaydan, 14’ünün, aralarında çıkan anlaşmazlık sebebiyle komite üyeliğinden azledilerek yurt dışında görev verilerek sürgüne gönderilmesi. Anlaşmazlığın sebebinin, köklü düzenlemeler yapılmadan yönetimin bırakılıp bırakılmaması olduğu söylenmektedir. 14 kişinin isimleri:  Alparslan Türkeş, Mustafa Kaplan, Orhan Kabibay, Şefik Soyuyuüce, Münir Köseoğlu, Orhan Erkanlı, Fazıl Akkoyunlu, Dündar Taşer, Muzaffer Karan, Muzaffer Özdağ, Numan Esin, Rifat Baykal, İrfan Solmazer ve Ahmet Er.

Yassıada Duruşmaları

Yassıada, Marmara Denizi’nde bir adadır. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin 27 Mayıs 1960’ta gerçekleştirdiği ihtilalden sonra iktidardan indirilen Demokrat Parti hükümeti ve dokunulmazlıkları kaldırılan partili milletvekilleri ile parti üyeleri ve bazı devlet görevlileri, bu adada vazife gören Adalet Divanı’nda yargılandılar. Yargılamalar, Yassıada Duruşmaları olarak anılır. Duruşmalar sonunda eski Cumhurbaşkanı Celal Bayar, eski Başbakan Adnan Menderes ve bakanlardan Fatin Rüştü Zorlu ile Hasan Polatkan başta olmak üzere 15 kişi ölüm cezasına çarptırıldı. İhtilali gerçekleştiren Milli Birlik Komitesi’nin kararı ile Menderes, Zorlu ve Polatkan’ın cezaları infaz edildi. Diğerlerinin cezaları müebbet hapse çevrildi. Sanık sandalyesine oturtulan kişilerin bir kısmı müebbet, bir kısmı 10 ile 2 yıl arasında hapis cezasına çarptırıldı, 135 kişi beraat etti.

27 MAYIS 1960 DARBESİ ve 1961 ANAYASASI MAKALEMİZ BURADA.

Yazar: admin

Beybut.com yöneticisi ve yazarı. 17 Ocak 1980'de doğdu. Uluslar arası ilişkiler ve siyaset bilimi, Türkçe öğretmenliği eğitim aldı. 1995 yılından beri, özellikle yazılım konusunda profesyonel çalışmalarda bulundu. Pascal, Delphi, Php, sunucu güvenliği ve optimizasyonu, Seo alanlarında çalışmalar yürüttü. Yerel gazetelerde köşe yazarlığı yaptı. Yazın yaşamına dair yarışmalarda birçok ödül kazandı. Şiir, tarih, psikoloji, felsefe ve siyaset bilimi özel ilgi alanları.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir