2016 Temel Seo İpuçları

SEO

Google ne kadar güncelleme yaparsa yapsın Seo açısından önem arz eden bazı şeylerin değişmediğini biliyoruz. Bu yazımda temel düzeyde değişmeyenlere değinecek; özellikle yeni başlangıç yapacaklar için hızlı indexlenme, indexlendikten sonra daha üst sıralardan giriş yapma, bazı alanlarda yazılım seçimi gibi ipuçlarına yer vereceğim.

SEO için İyi Bir Başlangıç: Alan Adı

Seo alan adının tesciliyle başlar. İfadesi günümüzde de geçerliliğini koruyor. Bu bölümde, artık alan adı tescilinden önce linkleme/duyurma/marka oluşturma çalışmaları yapıldığına tanık olsak bile (genellikle siyah şapka uygulamalarında), kalite yönergelerine ve insanoğlunun sırasal ve nedensel düşünme içgüdüsüne uygun olarak standart bir yol izleyeceğiz. Bu bağlamda alan adınızın belirlenmesi marka bir site mi niche bir site mi oluşturacağınızla ilgili. Eğer marka site açma hedefi güdüyorsanız alan adınızı oldukça kısa tutmakta yarar var. 5-8 harfli, dile göre okunuşu uygun, akılda kalması olası bir alan adı belirlemeniz doğru olacaktır. Eğer niche çalışması yapacaksanız alan adınızın niche söz grubunuzla örtüşmesi gerekir. Niche alan adlarında, “Bebek yelekleri” için bebekyelekleri.com veya bebek-yelekleri.com gibi bir tercihte bulunabilirsiniz. Açacağınız site ister bir marka ister bir niche olsun önceliği .com uzantısına vermek mantıklı olacaktır. Ancak com.tr, gen.tr, .co, .net uzantılarının da başarıyı yakalayabileceğini biliyoruz.

Registrar seçimi alan adları için Seo açısından küçük bir miktar etkili. Google ile işbirliği içerisinde bulunan, örneğin Adwords kuponu dağıtan bir Registrar, Çin merkezli ve kendi yağında kavrulan bir registrardan güvenilirlik ve işbirliği açısından azıcık önde olabilir. Bu durum çok önemli olmasa da eğer mükemmelliyetçi bir yapıdaysanız dikkate almanız gereken bir noktadır.

Alan adının kayıt süresi, alan adı için seo açısından en önemli unsurdur. 1 yıllık kayıttan sonra her yıl yenileyeceğiniz bir alan adı yerine, alan adınızı en az 5 yıllığına kaydedin. En azından insan diliyle Google’a, “benim işim uzun, spam amaçlı, gelip geçici bir site açmıyorum.” mesajı vermiş olursunuz. Alan adınız için Seo’nun, kayıt süresiyle birebir ilişkili olduğunu unutmayın.

Gizli veya açık Whois bilgileri konusu halen tartışılan bir konu. Alan adının kayıt bilgilerini gizlemek Seo için absürd bir durum değil. Çünkü özellikle e-mail spamı yapanlar whois bilgilerinden eriştikleri e-mail adreslerinize istenmeyen, zararlı iletiler gönderebiliyorlar. Google, Whois bilginiz gizli diye sizi bir alt sıraya yerleştirmeyecektir.

Özel DNS oluşturmak, özellikle de bir sunucu ip adresine sahipseniz faydalı olabilir.

Yukarıdaki dört adımı tavsiye edildiği biçimde gerçekleştirirseniz, doğru bir başlangıç yapmışsınız demektir.

Seo İçin Hosting Seçimi

Seo için hosting seçiminde söylenebilecek iki temel unsur hız ve sürekliliktir. Sunucu yanıt süresi düşük olan bir sunucu eğer sürekliliği de varsa (uptime oranı yüksekse) sitenizi birkaç sıra yukarıya taşıyabilir. Bu anlamda doğru yapılandırılmış Linux sunucuların Windows’a göre daha başarılı olduğunu söyleyebilirim. Sunucu lokasyonu seçerken – siteniz Türkçeyse –  Türkiye ve Amerika’ya yakın lokasyonlar tercih etmeniz doğru olacaktır. Başka bir ifadeyle Avrupa’dan bir hosting edinmeniz mantıklıdır. Bulut sunucularla ziyaretçiye en yakın lokasyondan yayın yapma seçiminde de bulunabilirsiniz. Ancak bulut ağları halen, özellikle yazılımsal anlamda bazı sorunlara sahip.

Eğer ciddi bir projeye başlayacaksanız paylaşımlı bir hosting yerine, başarılı bir verimerkezinden kiraladığınız Vps veya dedicated sunucuyla yola çıkmanız çok daha mantıklı olur. Günümüzde aylık 20$ gibi bedellerle sunucu sahibi olabiliyorsunuz. Tabi sunucu sahibi olmak kurulumlar, ayarlar gibi ek işleri de beraberinde getirecektir. Bu konuda Beybut’tan profesyonel destek alabileceğinizi unutmayın.

2016’da da Seo’nun iki temel başlangıç unsuru alan adı ve hostingdir. 2017’de de bu böyle olacak.

Seo İçin Web Yazılımı Seçimi

İç Seo’nun yaşam bulacağı üçüncü alan yazılım seçimidir. Sitenizin içeriğine uygun, planlarınızı rahatça gerçekleştirebileceğiniz, az kodla çok iş yapan bir web yazılımı seçmek siteniz için yaşamsal önemdedir. Bu bağlamda yakın zamanda deneyimlediğim iki yazılımdan bahsetmek istiyorum.

WordPress: Popüler, esnek, ücretsiz, hemen her konuya yatkın bir bloglama aracıdır. Eklentileriyle ve tema desteğiyle devasa bir kitleye sahiptir. Doğru tema seçimi ve Seo eklentileri ile kolayca sıralama alabilirsiniz.

Xenforo: Forum açmayı düşünenler için 2016’daki en iyi seçim olduğunu söyleyebilirim. Mikro data kullanımı harika. Görseller açısından alt. metin gibi sıkıntıları saymazsak etkileşimli web sitelerinin gözde web yazılımı olabilir.

İç Seo’da Önemli Noktalar

Hangi yazılımı kullanacak olursanız olun aşağıdaki bilindik maddelere mutlaka dikkat edin.

 • Urlleri anlamlandırın veya kısa urller kullanın. “Ateş yiyen Dilaver Paşa” konusu için “ates-yiyen-dilaver-pasa/” veya “k5” gibi bir url yapısı kullanın.
 • Site başlığında (Title) konu başlığınızı kullanın.
 • Description’ı eğer doğru kullanabilecekseniz tercih edin. Aksi halde description metası kullanmayın.
 • Temanızın temiz (clean) kodlanmış ve responsive (mobil aygıtlarla uyumlu) olmasına mutlaka dikkat edin. Site teması, Seo puanlamasında 10 üzerinden 1-3 puan gücündedir.
 • Hergün içerik ekleyin. Yeni algoritmada güncellik Seo sinyalleri açısından önemli. Güncellenmeyen, taze içerik girilmeyen siteler sıralamadan düşüyor. Google hangi akla hizmet etti bilmiyorum ama bu çok absürd bir durum.
 • Sosyal medyayla paslaşın. İçeriklerinizi Facebook, G+, Twitter gibi mecralarda paylaşın. İçeriğinize sosyal medya butonları (özellikle paylaş, tavsiye et butonları) ekleyin.
 • Yalnızca web yazılımınıza bağlı kalmayın. Örneğin subdomainler oluşturarak özgün içerikler ekleyin. Yazılım ve içerik çeşitliliği oluşturun.
 • İçeriklerinizde mutlaka bir görsel kullanın. Gerekliyse video ve birden çok görsel kullanmayı ihmal etmeyin.
 • Kopya ve spam içerikten uzak durun. Günümüzde bu tür siteler uzun süre ayakta kalamıyor.
 • Arama motorlarının webmaster araçları bölümünü kullanın. Site haritası oluşturarak buraya haritalarınızı ekleyin.
 • Çok kısa veya çok uzun yazmayın. Yazılarınızda gerekiyorsa teknik terimleri kullanın.

Hızlı İndex

2016’nın Şubat-Mart ayında en hızlı index alma aracı Google Submit Url görülüyor. Diğer yöntemler backlink kaliteniz, sosyal medya paylaşımlarınızla ve daha uzun bir süreçle ilişkili.  Yazınızın saniyeler içinde index alıp sıralamaya girmesi için yukarıdaki aracı kullanabilirsiniz.

Seo bir deniz. Yapılabilecek, anlatılacak çok fazla konu var. Başlangıç açısından günümüzün algısıyla temel Seo ipuçlarına değindim. Beybut’un Seo bölümünde hiç duymadığınız ve çok işlevsel içeriklerle de karşılaşacaksınız. Şimdilik esen kalın.

Yazar: admin

Beybut.com yöneticisi ve yazarı. 17 Ocak 1980'de doğdu. Uluslar arası ilişkiler ve siyaset bilimi, Türkçe öğretmenliği eğitim aldı. 1995 yılından beri, özellikle yazılım konusunda profesyonel çalışmalarda bulundu. Pascal, Delphi, Php, sunucu güvenliği ve optimizasyonu, Seo alanlarında çalışmalar yürüttü. Yerel gazetelerde köşe yazarlığı yaptı. Yazın yaşamına dair yarışmalarda birçok ödül kazandı. Şiir, tarih, psikoloji, felsefe ve siyaset bilimi özel ilgi alanları.

“2016 Temel Seo İpuçları” için bir yorum

 1. Merhaba hocam,
  blogunuzu daha şimdi keşfettim. Özellikle Seo konusunda ve Beybut KWS Beta’yı çok beğendim, ellerinize sağlık. sizin gibi içten yazan ve anlattıkça daha çok açılacak gibi duran bloglara yani paylaşımlara ihtiyaç var bu ülkede.. Yazılarınızı devamlı takip etmeye çalışacağım. iyi çalışmalar dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir