2018 EKG ve Muayene Ücreti – Sigortasız Hastalar İçin

Sigortası olmayanlar için 2018 EKG (Elektrokardiyografi) ve devlet hastaneleri muayene ücreti, sigortasızlar için (Gss, Sgk vb. olmayanlar için) Kardiyoloji bölümlerinde muayeneden önce Ekg çektiriliyor. Bu ücret Şubat 2018 için 39-40 TL. muayene ücreti ise 50 TL‘dir.

EKG nedir, ne işe yarar?

Doktorunuz kalp rahatsızlığı olup olmadığını kontrol etmek için bir EKG, elektrokardiyogram yaptırmanızı önerir. Bir teknisyen, göğsünüzün, kollarınızın ve bacaklarınızın üzerine yapıştırdığı küçük elektrot aletleri yoluyla kalbinizin ritimsel, elektriksel grafiğini çıkarır.

Bir EKG, kalp atışlarınızın ritminin istikrarsız veya düzensiz olup olmadığını ve kalbin her bir bölümünden geçen elektriksel dürtülerin güç ve zamanlamasını değerlendirir.

Bu test aynı zamanda kalp krizi, aritmi veya düzensiz kalp atışı ve kalp yetmezliği gibi kalp sorunlarını algılamak ve incelemek için kullanılır. Bu testten elde edilen sonuçlar diğer kalp rahatsızlıklarını da gösterebilir.

EKG Acıtır mı?

Hayır. EKG işlemi ve sonrasında acı duymamanız gerekir.

EKG Zararlı mı?

Hayır. Makine sadece EKG’yi kaydeder. Vücut içine elektrik göndermez. EKG’nin ciddi bir riski yoktur. EKG’ler şok gibi elektrik yüklerini bırakmazlar. Elektrotların cildinize yapıştırıldığı yerde hafif bir döküntü gelişebilir. Bu döküntü genellikle tedavi olmadan kendi başına geçer.

Yazar: admin

Beybut.com yöneticisi ve yazarı. 17 Ocak 1980'de doğdu. Uluslar arası ilişkiler ve siyaset bilimi, Türkçe öğretmenliği eğitim aldı. 1995 yılından beri, özellikle yazılım konusunda profesyonel çalışmalarda bulundu. Pascal, Delphi, Php, sunucu güvenliği ve optimizasyonu, Seo alanlarında çalışmalar yürüttü. Yerel gazetelerde köşe yazarlığı yaptı. Yazın yaşamına dair yarışmalarda birçok ödül kazandı. Şiir, tarih, psikoloji, felsefe ve siyaset bilimi özel ilgi alanları.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir