Adblock’u Engellemenin En Kolay Yolu

Adblock engelleme

Adblock, web sitelerindeki reklamları engelleyerek ziyaretçilerin reklamsız bir deneyim yaşamalarına yardımcı olan bir yazılım ve eklentidir. Firefox, Chrome gibi birçok popüler tarayıcıyı destekleyen bu eklenti kurulup aktifleştirildiğinde web sitenizi ziyaret eden kişi Google Adsense reklamları dahil hemen hiçbir reklamı görmez. Durum böyle olunca sitenizden elde ettiğiniz gelir düşer.

Adblock, bir sayfada reklamları engellerken bazı izler bırakır. Bu izlerden biri Adsense gibi iframe içinde reklam gösteren reklam ağlarındaki frameleri ziyaretçi gösteriminden kaldırmasıdır. O halde birkaç satırlık JS koduyla sayfadaki iframeleri kontrol edip; eğer frameler gösterilmiyorsa sayfada bir mesaj verdirerek ziyaretçiyi ana sayfamıza yönlendirelim.

JavaScript İle Adblock Tespiti ve Yönlendirme

<script type="text/javascript">
if(document.getElementsByTagName("iframe").item(0) == null)
{
alert("Reklam engelleme yazılımlarından birini (örn. Adblock) kullandığınız için bu sayfayı görüntüleyemiyorsunuz. Lütfen bu eklentiyi/programı kaldırarak tekrar deneyiniz.");
window.location = "http://nedir.beybut.com/";
}
</script>

Bu kodu reklam gösterdiğiniz sayfada </body> tagından hemen önce ekleyiniz. Eğer WordPress kullanıyorsanız temanızın footer.php dosyasına bu javascript kodunu ekleyebilirsiniz.

Adblock kullanan kişi sayfayı ziyaret ettiğinde önce bir mesaj kutusuyla karşılaşacak ardından ana sayfaya yönlendirilecek.

Yazar: admin

Beybut.com yöneticisi ve yazarı. 17 Ocak 1980'de doğdu. Uluslar arası ilişkiler ve siyaset bilimi, Türkçe öğretmenliği eğitim aldı. 1995 yılından beri, özellikle yazılım konusunda profesyonel çalışmalarda bulundu. Pascal, Delphi, Php, sunucu güvenliği ve optimizasyonu, Seo alanlarında çalışmalar yürüttü. Yerel gazetelerde köşe yazarlığı yaptı. Yazın yaşamına dair yarışmalarda birçok ödül kazandı. Şiir, tarih, psikoloji, felsefe ve siyaset bilimi özel ilgi alanları.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir