Aloe Vera Jel ve Krem

aloe vera

Aloe Vera’nın en güvenli kullanımı jel ve krem şeklindeki kullanımıdır. Kas içine enjekte yönteminde ölümler bildirilmiştir. Aloe Vera ile ilgili merak ettikleriniz Beybut’ta.

Aloe Vera’nın Faydaları, Kullanımı, Klinik Sonuçları

Aloe Vera, ‘Aloe africana’, ‘aloe barbadensis’, ‘aloe capensis’, ‘aloe ferox’, ‘aloe vulgari’, ‘mediterranean aloe’ ve ‘mucize bitki’ gibi isimlerle de anılmaktadır. Geleneksel tıpta, yara, cilt enfeksiyonları, yanık ve çeşitli cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılır. Ayrıca yapraklarının çizilmesi ile elde edilen özütü de (dışkı yumuşatıcı / laksatif olarak etkilidir) ağız yolu ile kullanılmaktadır.

Genital uçuk (herpes), psöriyazis vulgaris, seboraik dermatit tedavisinde de etkili olduğu bilimsel olarak ortaya çıkarılmıştır. Akciğer kanserinden korunma, aftöz stomatit tedavisi, tip 2 şeker hastalığı, HIV enfeksiyonu, cilt yanıkları, ülseratif kolit ve cilt yaralarının iyileşmesinde yararlı olduğuna dair (bilimsel olarak tartışmalı) küçük çalışmalar bulunmaktadır. Bazı çalışmalarda da ülserlerin tedavisinde ve radyasyona bağlı dermatit tedavisinde yararı olmadığının gösterilmesi nedeni ile kullanılmaması önerilmektedir. Bu nedenlerle insanlar üzerinde daha kaliteli ve fazla sayıda çalışma yapılması gereklidir.

Aloe vera, yapraklarında bulunan aloe emodin isimli maddenin, hücre ve hayvan çalışmalarında yumuşak doku kanserlerinde oldukça etkili olduğu saptanmıştır. Lösemi ve fibroblast gibi hücrelerden gelişmiş kanserlerde ise etkisiz bulunmuştur. Hayvan çalışmalarında yan etkisinin az olduğu, kemik iliği üzerine olumsuz yan etkisi olmadığı gözlenmiştir.

Ayrıca ‘aloe emodin’in bazı meme kanseri hücrelerinde trastuzumab isimli ilaca benzer şekilde kanser hücrelerinin çoğalmasını engellediği ve kemoterapi ilaçlarına duyarlılığını artırdığı gözlenmiştir. Beyin kanseri hücrelerini de öldürmektedir. Yapılan başka bir hücre çalışmasında ise aloe-emodin’in cisplatin isimli kemoterapi ilacının kanser hücrelerini öldürmesini azalttığı saptanarak bu ilacı kullanan hastalarda kullanılmaması önerilmektedir.

Bu nedenlerle insanlarda (etkili olduğu kanserlerde) diğer kemoterapi ilaçları ile birlikte kullanılmasının araştırılmasının akılcı bir yaklaşım olabileceği düşünülmektedir.

Cilt kanserlerinin gelişmesinde, güneşin ultraviyole ışınları kadar bağışıklık sistemi de önemli rol oynamaktadır. Aloe veranın hücre, hayvan ve insan çalışmalarında bağışıklık sistemini düzenleyici etkilerinin bulunması nedeni ile cilt kanserlerinden korunmada yararlı olabileceği düşünülmektedir.

Aloe Vera Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Aloe ürünlerinin standardizasyonunun iyi olmaması en önemli sorundur.
Krem veya jel şeklinde kullanımı daha emniyetlidir (cilt hastalıkları).
Literatürde kas içine uygulama sonrası ölümlerin bildirilmesi nedeni ile kas içine uygulama kesinlikle önerilmemektedir.
Ağızdan kullanılmasının tehlikeli yan etkileri olabileceği için önerilmemektedir.

Aloe Vera Alerjisi

Sarımsak, soğan gibi bitkilere alerjisi olanlarda aloe alerjisi gelişebilir.
Ayrıca uzun süreli aloe kullananlarda da egzema benzeri cilt döküntüleri gelişebilir.

Aloe Vera’nın Yan Etkileri

Cerrahi yaralara aloe sürülmesi iyileşmeyi geciktirebilmektir.

Ağız yolu ile kabızlık tedavisinde aloe kullanılması kramp tarzında karın ağrısı ve ishale neden olabilir. Ayrıca bir haftadan uzun süreli kullanılmamalıdır.
Bir yıldan fazla ağız yolu ile aloe alınmasının kalınbağırsak kanseri gelişme riskini artırdığı bildirilmiştir.
Şiddetli karın ağrısı, apandisit, bağırsak hareketleri durmuş (ileus) olan kişilerin ağız yolu ile aloe almamaları önerilmektedir.
Özellikle şeker veya böbrek hastaları başta olmak üzere, ağız yolu ile aloe alanlarda serumda elektrolit dengesizliği olabilir. Bu da kas güçsüzlüğü veya krampa neden olabilmektedir.
Beş günden fazla ağız yolu ile aloe kullananların serum elektrolitlerinin takibi gereklidir. Kan şekerlerinde düşüklüğe neden olabileceği için hastaların bu yönden de takibi gereklidir.

Aloe Vera’nın İlaçlarla Kullanımı ve Etkileşimi

Kan şekerinde düşmeye neden olabileceği için tıbbi tedavi alan şeker hastaları dikkatle takip edilmelidir.
Aloe’ya bağlı gelişen serum potasyum düşüklüğü, digoksin ve digitoksin gibi kalp ilaçlarının etkisini bozabileceğinden dikkat edilmelidir.
İdrar söktürücüleri alan hastalarda aloe kullanılmaması gereklidir.
Diğer dışkı yumuşatıcı laksatif ilaçlarla veya bitkisel ürünlerle birlikte kullanılmamalıdır.

Yazar: admin

Beybut.com yöneticisi ve yazarı. 17 Ocak 1980'de doğdu. Uluslar arası ilişkiler ve siyaset bilimi, Türkçe öğretmenliği eğitim aldı. 1995 yılından beri, özellikle yazılım konusunda profesyonel çalışmalarda bulundu. Pascal, Delphi, Php, sunucu güvenliği ve optimizasyonu, Seo alanlarında çalışmalar yürüttü. Yerel gazetelerde köşe yazarlığı yaptı. Yazın yaşamına dair yarışmalarda birçok ödül kazandı. Şiir, tarih, psikoloji, felsefe ve siyaset bilimi özel ilgi alanları.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir