Babinski ve Babinski Refleksi

babinski refleksi

Babinski ve Babinski refleksi hakkında. Babinski refleksi nedir?

BABINSKI, Joseph François Felix (1857-1932), özellikle sinir sistemine ilişkin çalışmalarıyla tanınan Polonya asıllı Fransız nörolog. Babinski, siyasal nedenlerle Polonya’dan Fransa’ya yerleşen göçmen bir anne babanın oğlu olarak Paris’te doğdu. 1884’te Paris Üniversitesi’nde tıp öğrenimini tamamladıktan sonra aynı kentte Charcot’nun yanında çalışmaya başladı. 1890’dan 1927’ye dek Pitié hastanesi Nöroloji Kliniği’nin başkanlığını yaptı. Paris Nöroloji Derneği’nin kuruluşuna öncülük etti. 1920’lere dek sayısı üç yüzü bulan yayınlarında tifo başta olmak üzere birçok hastalığı tanımladı. Sonra özellikle sinir cerrahisi (nöroşirürji) ile uğraştı. Ameliyatla çıkarılan omurilik tümörünün yerini klinik muayene ile saptamayı 1922’de ilk kez o başardı. 1925’ten sonra çalışmalarını psikiyatri konularında yoğunlaştırdı. Histeri belirtilerinin telkin ve karşı telkin ile belirip kaybolabildiğini kanıtladı. Kimi nörotik-histerik belirtileri tanımlamada kullanılan pityatizm terimini psikiyatriye kazandırdı. Babinski, nörolojinin değişik alanlarında birçok gözlemsel çalışma yaptı. Beyin-omurilik frengisinde gözbebeği değişiklikleri, beyincik hastalıklarında hareketlerde görülen uyum, ölçü ve düzen bozuklukları, Babinski-nageotte sendromu (omurilik soğanının tek yanlı tutulmasında ortaya çıkan belirtiler), istemli birinci nöronuyla ilgili refleks yanıtlar, bunların başlıcalarıdır.

Babinski belirtisi/refleksi olarak adlandırılan ve nörolojik muayenenin simgesi sayılan patolojik taban derisi refleksini de Babinski tanımladı. Nörolojik muayene yönteminin çözümleyici bir niteliğe kavuşmasında onun önemli etkisi olmuştur. Charcot gibi etkileyici bir bilimsel kişiliğin gölgesinde kalmamayı başaran Babiski, hem tanımlayıcı ve araştırmacı bir bilim adamı hem de usta bir uygulayıcı kimliği ile öne çıkmıştır. Meslektaşları onun nörolojik muayenelerini titizliğin, dikkatin ve bilimsel dürüstlüğün üstün bir sentezi olarak görmüşlerdir.

Wikipedia’dan Babinski Refleksi

Babinski Bulgusu, ayağın iç yüzünün künt bir cisimle uyarımıyla ayak başparmağının normalde yaptığı fleksiyon hareketi yerine ekstansiyon hareketi yapmasına denir. Bu bulgu çoğu zaman üst motor nöron hastalığını gösterir. Yenidoğanlarda ise bu bulgu normal olarak görülür.

Yazar: admin

Beybut.com yöneticisi ve yazarı. 17 Ocak 1980'de doğdu. Uluslar arası ilişkiler ve siyaset bilimi, Türkçe öğretmenliği eğitim aldı. 1995 yılından beri, özellikle yazılım konusunda profesyonel çalışmalarda bulundu. Pascal, Delphi, Php, sunucu güvenliği ve optimizasyonu, Seo alanlarında çalışmalar yürüttü. Yerel gazetelerde köşe yazarlığı yaptı. Yazın yaşamına dair yarışmalarda birçok ödül kazandı. Şiir, tarih, psikoloji, felsefe ve siyaset bilimi özel ilgi alanları.

“Babinski ve Babinski Refleksi” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir