Bir Eğitim Neferi Hasan Ali Yücel

Hasan Ali Yücel

Hasan Ali Yücel (1897-1961), İstanbul’da doğdu; aynı kentte öldü. 1921’de Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü’nü bitirdikten sonra İzmir Erkek Öğretmen Okulu’nda Türkçe ve Edebiyat; İstanbul Erkek Lisesi’nde edebiyat, sosyoloji ve Felsefe öğretmeni olarak çalıştı. 1927’de Milli Eğitim Mütettişi oldu. 1930’da Fransa’da öğrenci müfettişliği; 1932’de Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Müdürlüğü; 1933-1935 arasında Orta Öğretim Genel Müdürlüğü görevinde bulundu. 1935’te İzmir Milletvekili olarak TBMM’ye girdi. 1938’de ikinci Bayar hükümetinde Milli Eğitim Bakanı oldu. Bu görevi, Saydam ve Saraçoğlu’nun kurduğu hükümetlerde de kesintisiz 5 Ağustos 1946’ya dek sürdürdü. 1950 seçimini kazanamayınca İstanbul’a yerleşti. 1955-1960 arasında İş Bankası Kültür Yayınları’nı yönetti. 1958’de UNESCO Türkiye Milli Komisyonu üyesi; 1961’de Kurucu Meclis üyesi oldu.

Hasan Âli Yücel’in Milli Eğitim Bakanlığı dönemi, eğitim ve kültür açısından yaratıcı ve üretken bir dönem oldu. 1939’da Milli Eğitim Şurası’nı topladı ve bir eğitim planı oluşturdu. 1940’ta İsmail Hakkkı Tonguç’un önderliğinde köy enstitülerinin kurulmasına destek vererek ilköğretrimde; çeşitli meslek okulları açtırarak teknik eğitimde önemli adımların atılmasının öncüsü oldu. Milli Eğitim Bakanlığı’ne bağlı bir çeviri bürosu kurdurarak 496 ciltlik bir dünya klasikleri kütüphanesi oluşturdu. 13 Haziran 1946’da Üniversiteler Yasası’nın çıkmasında etkili oldu ve kendi yetkilerini üniversiteye devreden ilk Milli Eğitim Bakanı oldu. Ahlak Şurası’nı, Yayın Kongresi’ni, Çeviri Kongresi’ni, Dilbilgisi Komisyonu’nu topladı ve bunlarla ilgili yeni ilkeler belirledi. Ortaöğretimde birliği ve yüksek öğretimle uyumluluğu gereçekleştirdi. Devlet Tiyatrosu’nu, Devlet Opera ve Balesi’ni kurdurdu; güzel sanatları destekledi; birisi de İlköğretim olmak üzere çok sayıda eğitim ve sanat dergisinin çıkarılmasını. Ansiklopedilerin yayımını sağladı. Şiirlerini Dergâh, Yarın, Yeni Mecmua ve Hayat dergilerinde; toplumsal ve kültürel içerikli makale ve denemelerini de Akşam, Cumhuriyet ve Dünya gazetelerinde yayımladı. Yayın dünyasında da usta bir yazar olarak benimsendi.

Başlıca eserleri:

Mantık ve Metodoloji, 1928; Goethe, Bir Dehanın Romanı, 1932; Türk Edebiyanına Toplu Bir Bakış, 1932; Pazartesi Konuşmaları, 1937; Türkiye’de Orta Öğretim, 1938; Davam, 1947; Davalar ve Neticeleri, 1950; Hürriyete Doğru, 1955; İyi Vatandaş, İyi İnsan, 1956; Edebiyat Tarihimizden, 1957; Hürriyet Gene Hürriyet, 1960.

Tarihten Bir Not: Öner – Yücel Davası

Millî Eğitim eski bakanlarından Hasan Ali Yücel’in, Demokrat Parti İstanbul İl Başkanı Av. Kenan Öner aleyhine açtığı dava. Kenan Öner, bir gazeteye verdiği beyanatta, Hasan Ali Yücel’in, komünist faaliyetleri desteklediği gerekçesiyle, dönemin Genel Kurmay Başkanı Fevzi Çakmak tarafından ikaz edildiğini açıklamıştı. Hasan Ali Yücel ise, böyle bir ikaza muhatap olmadığını ileri sürerek dava açmıştı. Duruşmalar sonunda Kenan Öner’in açıklamalarının -mahkemenin etki altında olduğu düşünülmektedir.- doğru olduğuna karar verildi.

Yazar: admin

Beybut.com yöneticisi ve yazarı. 17 Ocak 1980'de doğdu. Uluslar arası ilişkiler ve siyaset bilimi, Türkçe öğretmenliği eğitim aldı. 1995 yılından beri, özellikle yazılım konusunda profesyonel çalışmalarda bulundu. Pascal, Delphi, Php, sunucu güvenliği ve optimizasyonu, Seo alanlarında çalışmalar yürüttü. Yerel gazetelerde köşe yazarlığı yaptı. Yazın yaşamına dair yarışmalarda birçok ödül kazandı. Şiir, tarih, psikoloji, felsefe ve siyaset bilimi özel ilgi alanları.

“Bir Eğitim Neferi Hasan Ali Yücel” için 2 yorum

  1. Böyle güzel çalışmalarınızdan dolayı ÇOK ÇOK teşekkür ederim. Çok bilgilendirici oluyor…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir