Çocuk Resimleri, Çocukların Dili

çocuk resimleri

Çocuk resimleri, çocukların yaptığı resimlerdir. Görsel ve çizgisel bir anlatım etkinliği olan resim, “çizgi ve yüzeylerle betimleme” olarak tanımlanıyor. Çocuk için resim ve boyama, bir tür dil görevi görüyor. Kendi hoşlandığı ve çevresindekileri sevindirmek için eline geçen her şeyle; kömür, tebeşir, kurşun kalem, boyalı ya da mürekkepli kalem gibi araçlarla duvar, kâğıt, karton gibi önüne çıkan her yüzeye çizgiler çiziyor. Geniş alanları, içinden geldiği gibi boyamak istiyor. 19. yüzyıl sonlarına doğru çocuk resimleri, önce çocukların hangi yaşlarda nelerin resmini yapmaktan hoşlandıkları saptanmak amacıyla incelenmeye başlanmıştı. Bugün ise onların gelişim aşamaları, yetenekleri ve özgün düşünüp düşünmediklerinin göstergesi, onların iç dünyalarını yansıtma aracı; toplumsal ve güzel sanat gibi değişik açılardan incelenmiş ve giderek hem psikoloji hem de eğitimbilim açısından önem kazanmıştır.

Çocuk Resimlerinde Gelişim Aşamaları

Çocuğun gelişimine göre çocuk resimlerinin sınıflandırılması çalışmasını ilk kez, Münih kentinde yaklaşık yüz bin çocuk resmini incelemiş olan Alman pedagog G. Kerschensteiner yapmıştır. Bu çalışma sonucunda şu aşamaları belirlemiştir:

1. Karalama ya da hazırlık aşaması (scribble)

Çocuk bu aşamada, el ve parmak kaslarını işletmek için içinden geldiği gibi, gelişi güzel kargacık burgacık çizgiler karalıyor. Kalemle çiziktirme yapıyor. Belli bir nesneyi benzetme isteği taşımıyor. Bu aşama yaklaşık 2-3 yaşları arasını kapsıyor.

2. Şema ya da kalıp aşaması (schematic drawing)

Çocuk, yaptığı karalamalarla bildiği ya da gördüğü nesne arasında bir benzerlik arıyor ve bile bile nesnelerin resmini yapmaya koyuluyor; ama gördüğünü değil, bildiğini, düşündüğünü çiziyor. Her konu için bir simgesi, kalıbı bulunuyor. Çoğu kez ilk şema ya da kalıp, insan resmidir. Bu da baştan bacaklı insan şemalarından geçiyor. Bu yüzden resimler, aynı anda birkaç görüş açısından görülüyor gibi ve saydamlık taşıyor. Bu aşama yaklaşık 4-6 yaşlarını kapsıyor.

3. Benzetme ya da betimleme aşaması (represen tative phase)

Çocuk bu aşamada, nesneleri gördüğü gibi resmetmeye çalışıyor. Aynı nesneye kendi ve başkaları açısından bakarak onun resmini çiziyor. Bu aşamaya birdenbire geçilmiyor; yavaş yavaş, sınama ve yanılma öğrenmeleri sonucunda ulaşılıyor. Nesneleri gerçek ve somut olarak kavrıyor; derinlik ve uzaklığın önemini algılıyor; nesnelere ilişkin bildiklerinin, görülenlerin tümünü kapsamadığını anlıyor. Bu benzetme aşamasına birçok çocuk erişemese bile, çoğu, üç boyutlu izlenimi verecek resimlerin yapıldığı 4. aşamaya ulaşıyor. Ortalama bir çocuk, dördüncü aşamaya 7-8 yaşlarında erişebiliyor. Son aşama olan görüntüden resim yapma aşamasına ise ancak 9 yaşlarında ulaşılabiliyor.

Çocuklar ve Renkler makalemizi de okuyun.

Yazar: admin

Beybut.com yöneticisi ve yazarı. 17 Ocak 1980'de doğdu. Uluslar arası ilişkiler ve siyaset bilimi, Türkçe öğretmenliği eğitim aldı. 1995 yılından beri, özellikle yazılım konusunda profesyonel çalışmalarda bulundu. Pascal, Delphi, Php, sunucu güvenliği ve optimizasyonu, Seo alanlarında çalışmalar yürüttü. Yerel gazetelerde köşe yazarlığı yaptı. Yazın yaşamına dair yarışmalarda birçok ödül kazandı. Şiir, tarih, psikoloji, felsefe ve siyaset bilimi özel ilgi alanları.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir