Çocuklar ve Renkler, Renk Bilgisi Üzerine

çocuklar ve renkler, renk bilgisi

Renk bilgisi, çocuğun yaratıcı gücünü geliştirmede önemli bir etkisi olan bilgidir. Çocuğa okulda renk zevk ve düşüncesinin verilmesi, rastlantılara bırakılmamalıdır.

Çocukta renk düşüncesi 4-5 yaşlarında uyanıyor ve yaklaşık olarak 14. yaşta da estetik duyular ortaya çıkıp gelişiyor. Çocuk, renklere karşı yetişkinlerden daha duyarlı tepki gösteriyor. O nedenle çocuk odaları, derslikler çocuğun hoşuna giden renklerle boyanıyor ve buraların aydınlık olmasına özen gösteriliyor. Evde, çocuk bahçesinde ve ilköğretimin birinci kademesinde çocuklara renk zevki kazandırmak amacıyla renkli eşyalardan yararlanılıyor; onların oynamaları ve oyalanmaları için ellerine renkli şeyler veriliyor.

Ünlü eğitimci Maria Montessori, Çocuklar Evine devam eden küçük öğrenciler için hazırladığı ilk alıştırma araçlarını 8 temel renkle bunların her birinin 8 tonla karıştırılmışı olmak üzere 64 rengi gösteren renkli levhacıklar ve renkli iplikler biçiminde düzenlemiştir. Küçük çocuk, renkleri yalnızca taklit etmemeli; onun yanı sıra rengi düşleyerek kullanmaya da alıştırılmalıdır.

Çocuk, renkleri kullanarak yaratıcı çalışmalar yapma olanağına kavuşuyor. Yaptığı her türlü resimde hangi rengi kullanmak istiyorsa onu özgürce kullanması gerekiyor. Okul öncesinde ve ilköğretimin birinci kademesinde çocuklara kapatma boyaları ile yüzeyleri boyama biçimindeki çalışma, özellikle önerilmelidir. Bunun için renklerin farkları ve onları tokça kullanma öğrenilmiş olmalıdır. Bu gerçekleştirildiğinde, çocuğa belirgin bir renk tasarımı kazanması için yardım edilmiş oluyor ve sonuçta doyurucu nitelikte renkli şekiller ortaya çıkıyor. İlköğretimde renkli kalemler ve renkli kağıtlar da kullanılıyor. Renkli kağıtlarla yapılan yapıştırma işlerinde mat renkler yeğleniyor. Bunlarla renkler arasındaki ahenk daha kolay oluşturuluyor.

Resim derslerinde çocuklara renk eğitimi vermek için birçok fırsat bulunuyor. Çocuklar, yaşları ilerledikçe eşyanın doğal renklerinin en güzel süs olduğunu anlamaya başlıyorlar. Kız çocuklarının renk düşüncesinin gelişiminbde dikiş derslerinin de çok yararı bulunuyor. Renkli kumaş ya da yün gibi malzemenin seçimi ve onların düzenlenişi öğrencilere bırakılarak bu gelişime katkı yapılması gerekiyor. Bütün bunların başarıyla uygulanabilmesi, renklerin ana niteliklerinin, etkilerinin; bir araya getirildikleri ya da birbirine karıştırıldıkları zaman nasıl değiştiklerinin ve renklendirilen eşyanın izleyiciler üzerinde nasıl bir etki yapacağının iyi bilinmesi gerekiyor.

Yazar: admin

Beybut.com yöneticisi ve yazarı. 17 Ocak 1980'de doğdu. Uluslar arası ilişkiler ve siyaset bilimi, Türkçe öğretmenliği eğitim aldı. 1995 yılından beri, özellikle yazılım konusunda profesyonel çalışmalarda bulundu. Pascal, Delphi, Php, sunucu güvenliği ve optimizasyonu, Seo alanlarında çalışmalar yürüttü. Yerel gazetelerde köşe yazarlığı yaptı. Yazın yaşamına dair yarışmalarda birçok ödül kazandı. Şiir, tarih, psikoloji, felsefe ve siyaset bilimi özel ilgi alanları.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir