Çocuklarda ve Gençlerde Mastürbasyon

Mastürbasyon, 3-5 yaşlarından başlayarak daha çok, temizlenme ve yıkanma sırasında çocuğun uyarıya duyarlı olan cinsel organına dokunması sonucunda bu organın haz kaynağı olduğunu keşfederek bu organıyla oynaması; özdoyurum.

Çocuğun ara sıra özdoyuruma başvurması doğaldır; bu eylem, normal ruhsal-cinsel gelişimin bir parçasıdır. Bu eylem karşısında büyükler telaşa kapılmamalı; bu eylemi yasaklamaya, denetim altında tutmaya kalkmamalı; çocuğu korkutmamalıdırlar. Bu tür yanlış davranışlar, çocukta cinsellikle ilgili yasak kavramı ve suçluluk duygusu oluşturuyor. Ancak, mastürbasyonun süreklilik kazanması önemsenmeli; bunun sevgi eksikliği, can sıkıntısı yüzünden başvurulan bir eylem olup olmadığı araştırılmalıdır. Bu konuda yapılacak doğru davranış, belli etmeden, çocuğu başka uğraşılara yöneltmek, onun hoşlanacağı yeni uğraşı alanları bulmasına yardımcı olmaktır. Bu ilgi, 12-13 yaşlarında doğal olarak yeniden ortaya çıkıyor. Ergenin başvurduğu mastürbasyon ise, daha ayrı bir anlam taşıyor. Genç, cinsel düşlerini bu kez, olgun cinsel organlara sahip olarak deniyor. Uzmanlara göre mastürbasyon, henüz cinsel ilişkiye başlamamış olan “normal ve sağlıklı gencin ayrılmaz bir parçasıdır.”

Mastürbasyonu reddedenler, korku ve suçluluk duygusu yaşayan kişilerdir. Ergenlikten sonra mastürbasyon, iki durumda normal sayılmıyor. Bunlardan biri, yetişkinin karşı cinsle ilişki olanağı olduğu halde, mastürbasyonu yeğlemesidir. İkincisi de kişinin cinsel gerilimi gidermek için değil de tek doyum kaynağı olarak mastürbasyona başvurmasıdır. Kişi, sıkılganlık ya da karşı cinse yaklaşma korkusuyla mastürbasyonu yeğliyorsa, bu kişi, karşı cinsle birlikteliğin çok daha yoğun bir haz vereceğini öğrenmekten kendini yoksun bırakmanın yanı sıra, bir de sıkılganlığın üstesinden gelmekten kaçıyor demektir.

Yazar: admin

Beybut.com yöneticisi ve yazarı. 17 Ocak 1980'de doğdu. Uluslar arası ilişkiler ve siyaset bilimi, Türkçe öğretmenliği eğitim aldı. 1995 yılından beri, özellikle yazılım konusunda profesyonel çalışmalarda bulundu. Pascal, Delphi, Php, sunucu güvenliği ve optimizasyonu, Seo alanlarında çalışmalar yürüttü. Yerel gazetelerde köşe yazarlığı yaptı. Yazın yaşamına dair yarışmalarda birçok ödül kazandı. Şiir, tarih, psikoloji, felsefe ve siyaset bilimi özel ilgi alanları.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir