Çocuklarda Kabızlık – Dışkısal Bir Direniş Çözümlemesi

çocuklarda kabızlık

Çocuklarda kabızlığın psikolojik nedenleri üzerine. Çocuğun, aşırı titiz, baskıcı olması nedeniyle tam olarak sevemediği annesine karşı sessiz direnişe geçmesi ve dışkısını annesinin istediği zaman, istediği yere bırakmaması sonucu ortaya çıkan rahatsızlık.

Çocuklarda görülen süreğen kabızlık olaylarının çoğunun nedeni olarak, tuvalet eğitiminde zorlayıcı yöntemlerin kullanılması gösteriliyor. Kimi zaman da çocuğun okula yetişmesi, derste sıkıştığında izin istemekten çekinmesi; soğuk, karanlık gibi nedenlerle tuvalete gitmemesi de dışkısını tutmayı alışkanlık durumuna getirmesinin nedeni olabiliyor. Sürekli ruhsal gerilim de kimi insanlarda barsak hareketlerini etkileyerek işlevsel kabızlık yaratıyor.

Dışkıl dönemde libido hoşlanımı, idrar yapma ve dışkılama organlarına yöneliktir. Annesinin yemek yeme, tuvalet eğitimi ve giyim konusundaki beklentilerine uygun davranmak, çocuğa oldukça güç geliyor. Çocuk, buna ancak, annesini sevmesi durumunda katlanabiliyor. Anne, aşırı titiz, baskıcı (dışkıl kişilikli) ise çocuk, tam olarak sevemeyeceği annesine karşı sessiz direnişe geçiyor; dışkısını annesinin istediği zaman, istediği yere (tuvalete) bırakmıyor. Dışkıyı bırakmamanın yollarından biri de kabızlıktır. Çocuk, tuvalette dışkı çıkarmadan oturunca telaşlanan annenin müshillere, fitillere başvurması, ruhsal nedene bir de organik nedeni eklemiş oluyor.

Çocuk, genç ve yetişkinlerde görülen kabızlığın önemli bir nedeni de beslenme biçimidir. Kabızlığı önlemenin etkili çarelerinden biri, sebze ve meyve ağırlıklı beslenmedir. Çocuklardaki kabızlığı gidermek için müshilden, fitilden önce sorunun açıklanarak ailenin yatıştırılması ve çocuğun ruhsal gücünün artırılması etkili oluyor.

Yazar: admin

Beybut.com yöneticisi ve yazarı. 17 Ocak 1980'de doğdu. Uluslar arası ilişkiler ve siyaset bilimi, Türkçe öğretmenliği eğitim aldı. 1995 yılından beri, özellikle yazılım konusunda profesyonel çalışmalarda bulundu. Pascal, Delphi, Php, sunucu güvenliği ve optimizasyonu, Seo alanlarında çalışmalar yürüttü. Yerel gazetelerde köşe yazarlığı yaptı. Yazın yaşamına dair yarışmalarda birçok ödül kazandı. Şiir, tarih, psikoloji, felsefe ve siyaset bilimi özel ilgi alanları.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir