Darbe Girişiminin Ardından Akparti’ye Öğütler

Atatürk Akparti

“Ya Allah Bismillah Allahu Ekber!” ile demokrasi ve özgürlük değil binlerce kez tanık olduğumuz üzere Taliban, Hizbullah, Müslüman Kardeşler, Fethullah Gülen, El-kaide, El-nusra, Işid, o cemaat bu tarikat… gelir. Elimizde Ortadoğu coğrafyasının rönesans-reform ve sanayi devrimini gerçekleştirmiş -en azından temelleri atarak haritayı çizmiş- Atatürk dururken başka sloganları ve kişileri referans almak, bile bile diğer bacağımızı da bataklığın içine sokmaktır.

Unutmayın! Darbe girişimini camilerden yapılan selalar ve medya aracılığıyla sokağa çıkan insanlar değil Atatürkçü askerler önledi. Eğer bu girişim emir komuta zinciriyle yapılsa ve TSK’nın çoğunluğu darbeye dahil olsaydı yine sokağa çıkanlar olurdu ancak ölüm sayısı binleri bulduğunda çoğunluk evinden başını çıkaramazdı. Mısır örneğini anımsamakta yarar var. Mısırda da darbeye karşı çağrılar yapıldı halk sokağa indi. Haftalarca direnildi; milyon insan meydanlarda topladı. Ama Mısır ordusu emir komuta zinciriyle bu darbeyi gerçekleştirdiği için binlerce ölüme rağmen iktidara el koydu. Üstelik bizim bahsettiğimiz TSK, Mısır ordusundan birkaç gömlek daha üstün, modern ve deneyimli bir ordu. (Akparti’nin olay devam ederken genel merkezine astığı, binanın yarısı büyüklüğündeki Atatürk resmi durumun farkında olduklarını gösteriyor. Keşke Atatürk’e sarılmak için darbeyi beklemeseydiniz.)

Akparti, yönlendirebileceği büyük bir kitleye sahip olması nedeniyle ülke kaderini tayin edebilecek güce sahip. Bu çoğunluk hem bir gücü hem bir tehdidi işaret ediyor. Bilime, liyakata, hoşgörüye ve en önemlisi de hepsini kapsayan Atatürkçülüğe yönlendirilmeyen bu kitlenin dün ve bugün olduğu gibi ulusal varlığa ne kadar zararlı oluşum varsa onlara yönleneceği, yönlendirileceği çok açık.

Akparti, Türkiye’nin en çok oy alan ve iktidarı elinde bulunduran partisi olarak, dini yollardan tabanını yönlendirmekten vazgeçip tabanıyla Atatürk’ü barıştırmadıkça kılavuzu kargadan başkası olmaz. Bugün Fethullah Gülen tarafından “kandırılır” yarın Nato ve BM işgaline uğrayan bir ülkenin kukla veya sürgün hükümeti olur. Tüm Türkiye’nin olduğu gibi Akparti’nin de yegane kurtuluşu Atatürk ilke ve devrimlerindedir. Bu ilkeler, ulus-devlet var oldukça ülkeyi ve siyasi partileri ayakta tutabilecek temel gereksinimlerdir. Örneğin halkçı ve devletçi bir anlayış olsaydı binlerce işçi iş kazalarında can vermez, büyük şirketlerin milyonlarca vatandaşı sömürmesi engellenir, 5 kavanoz glikoz şurubu 100 liraya satılmazdı. Atatürk milliyetçiliği kavranmış olsa Kürt sorunu çoktan çözülür; terör örgütleri hergün kan dökemezdi. Amerikan kuklası bir Ortadoğu ülkesi olmazdık. Cumhuriyetçilikle yürünse darbeler olmaz; daha gelişmiş parlamenter demokrasi yanında halkın yaşamında da yer alan bir demokrasi anlayışımız olurdu. Farklı göründüğü için Mahmut abla öldürülmez, her muhalif ses din düşmanı diye etiketlenmezdi. Atatürk’ü içselleştirmiş olsak Suriye, Irak, Filistin… bu durumda olmazdı.

Bugün yaşadığımız tüm temel sorunların özünde Atatürk ilkelerinden uzaklaşmanın sonuçları var. Biz ümmetçiliği, İslamcılığı, Osmanlıcılığı denedik. Olmadığını, olamayacağını gördük.

Türkler,  Tanzimat’ı, Meşrutiyet’i, Cihadı, savaşı ve yenilgiyi, açlığı, ihaneti ve zaferi -tüm tarihimiz düşünüldüğünde- yakın tarihinde deneyimlemiş bir ulus. Artık hangi seçimleri yaparsak hangi sonuçlarla karşılaşacağımızı öğrenmiş olmamız gerekmiyor mu?

Elimizde elmas gibi parlayan Atatürk ilkeleri varken ışığı neden mat ve paslı metallerde ararız?

Yazar: admin

Beybut.com yöneticisi ve yazarı. 17 Ocak 1980'de doğdu. Uluslar arası ilişkiler ve siyaset bilimi, Türkçe öğretmenliği eğitim aldı. 1995 yılından beri, özellikle yazılım konusunda profesyonel çalışmalarda bulundu. Pascal, Delphi, Php, sunucu güvenliği ve optimizasyonu, Seo alanlarında çalışmalar yürüttü. Yerel gazetelerde köşe yazarlığı yaptı. Yazın yaşamına dair yarışmalarda birçok ödül kazandı. Şiir, tarih, psikoloji, felsefe ve siyaset bilimi özel ilgi alanları.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir