Don Juan Bir Deli Aşık

Don Juan

Çapkın, aşık, haz düşkünü Don Juan figürüyle ilgili irdelememde Kazanova ve Don Juan’ı karşılaştıracak;  bir erkek için sadakatin çapkınlıktan üstünlüğünü/normalliğini psikoloji bilimi verileriyle ortaya koymaya çalışacağım. Yazı sonunda hala amansız bir çapkın olduğunuzu düşünmeye devam ediyorsanız lütfen yorum bırakınız.

Don Juan, Rönesans sonrasında ortaya çıkan, erkeğin cinsel ilişkiler ve aşk serüvenleri konusunda sonsuz bağımsızlığını simgeleyen, sürekli eş değiştirmekle ünlenmiş bir Lâtin âşık tipidir.

Kimi erkekler, ömür boyu belli bir kadına bağlı kalamıyorlar. Cinsel doyum ve hazzı, sürekli eş değiştirerek sağlıyorlar. Bu eş değiştirme ve belli bir kadına bağlı kalamama eğiliminin arkasında gerçekte, doyurucu uyarıya tam olarak ulaşamamaktan kaynaklanan bir tür cinsel güçsüzlük yatıyor. Don Juan, bu eksikliği, inceltilmiş ve düzenlenmiş olarak kişiliğinde yansıtan bir erkek tipidir. Kadın ve erkeğin sürekli birliği, birbirine bağlılığı, şehvetin üstünde yer alan bir biçimlenme iken Don Juan, bu biçimlenmenin dışında kalıyor. O, gelgeççi bir âşıktır; bağlılık ve bağımlılık tanımayan bir tiptir. Onun bu sınırsız aşk özgürlüğü ile gerçek sevgiyi arayan bir tip olduğunu ileri sürenler de olmuştur.

Don Juan tipi, Kazanova tipinin erkek kardeşi olarak gösteriliyor. Çünkü ikisi de kadınları baştan çıkarıyor, ayartıyor; ikisi de bu konuda çok usta ve rahat bir görüntü sergiliyor. Oysa İspanyol asıllı Don Juan, bir kadınla sevişirken kesinlikle ondan haz duymayı istiyor ve kadını elde etmeyi kendisinin zaferi sayıyor. Şehveti, sonuca götüren bir araç olarak görüyor. Amacı, bir kadının cinsel gücünü, libidosunu uyarmak, onu kışkırtmaktır. O, bunu başarır başarmaz, başka bir kadının peşine düşüyor. İtalyan Kazanova ise, Don Juan’a benzemiyor. O, kralların ve papaların yarattığı bir tarih ortamının tipidir; kendisini bir türlü kuşkudan kurtaramıyor ve hiçbir zaman tam bir doyuma ulaşamıyor. Kadınları kendine âşık etmeyi, onları büyüleyip kendinden geçirmeyi, etkisi altına almayı, yalnızca kendi zevkini düşünerek istiyor. Don Juan’ın tersine Kazanova, bir kadının gözünü açan, onu uyaran bir âşık da değildir. O daha çok, aşk oyununda bilgili, deneyimli kadınları kendine eş olarak seçiyor ve o tür kadınlar için uygun bir aşk arkadaşı oluyor.

Psikanalize göre Don Juan’ın tüm gücü ile sevmek istemesinin, birdenbire alevlenmesinin kökeninde bir tür güçsüzlük ve eşcinsellik yatıyor. Yoğun sevişme isteğine ve aşırı ateşliliğine karşın Don Juan, sürekli tutku ve sevgiden yoksundur. Romantikliği, kadınları baştan çıkarma aracı olarak kullanıyor. Şehvet, onun yalnızca ruhunu doyurma aracıdır. Amacı, kadınları ayartarak, kendince erkeklik zaferini kazanmaktır. Gizli bir eşcinsel olduğu ortaya konulan Don Juan tipinin gerçekte aşağılık karmaşasını yenmeye çalışan güçsüz bir ruh hastası olduğu ileri sürülüyor. Don Juan’ın yaptıklarını, bütün çabasını bu konu üzerinde yoğunlaştıran, olağan ve sıradan bir çekiciliğe sahip olan her erkeğin rahatlıkla başarabileceğini ileri sürenler vardır.

Bu gelgeççi, sürekli sevebilme gücünden yoksun, aşağılık duygusunu yenmek için kadınları baştan çıkarmayı iş edinen, çapkın, ateşli, lâtif âşık tipinin yarattığı söylence; psikoloji, psikanaliz ve psikiyatri için oldukça çapraşık, ilgi çekici bir konu olagelmiştir. Stefan Zweig, Otto Rank, Alfred Fabreluce, Denis de Rougemont, bu konuda çalışmalar yapmışlar ve insanların, Don Juan tipi üzerindeki bilimsel çalışmalardan aşk, cinsellik ve ölüm üzerine çok şey öğreneceklerini ileri sürmüşlerdir.

Yazar: admin

Beybut.com yöneticisi ve yazarı. 17 Ocak 1980'de doğdu. Uluslar arası ilişkiler ve siyaset bilimi, Türkçe öğretmenliği eğitim aldı. 1995 yılından beri, özellikle yazılım konusunda profesyonel çalışmalarda bulundu. Pascal, Delphi, Php, sunucu güvenliği ve optimizasyonu, Seo alanlarında çalışmalar yürüttü. Yerel gazetelerde köşe yazarlığı yaptı. Yazın yaşamına dair yarışmalarda birçok ödül kazandı. Şiir, tarih, psikoloji, felsefe ve siyaset bilimi özel ilgi alanları.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir