E-kitaplar Yoluyla Veri Madenciliği

ekitaplar

E-kitaplar yoluyla büyük ve kısmen özgün veriler elde etmek mümkün. Adsense hedefli bir web sitesi oluşturuyorsanız hızlı yüklenen bir sayfa kadar içeriğin de öneminin farkındasınızdır.

http://www.beybut.com/google-adsenseden-para-kazanmanin-gercek-yontemi/ konusunda bahsettiğim bulk çalışma yollarından biri e-kitapları kullanarak veri hazırlamak. Diğer yöntemlere de örnekler ve ipuçlarıyla başka konularda değineceğim.

E-Kitaplarla Bir Web Sitesi Oluşturmak Hırsızlık Mıdır?

Hem evet hem hayır. E-kitaplar, normal kitapların dijital sürümleridir. Bu kitaplar içerisinde kamuya açık, ancak Internet’te bulunmayan birçok bilgi bulunur. Örneğin “Hukuk” konusunda yazılmış bir kitapta Google’ın indexlemediği birçok Yargıtay kararı, içtihat bulmak mümkündür. E-kitapta bulunan Yargıtay kararları kamuya açıktır (http://vatandasilam.yargitay.gov.tr/proxyYargitay/jsp/yargitay_jsp/yargitayDosyaSorguIlamDaire.html). Ancak çoğu Internet’e kapalıdır. Kişiye, savcıya, avukata gösterilir. Dolayısıyla bu e-kitaptan yapacağınız alıntılama hırsızlık sayılmaz. Çünkü kitabın kendisi de alıntı yapmıştır. Bu, sadece fikir vermesi açısından bir örnektir.

E-Kitapları Nasıl Bulurum, Nasıl Ayıklarım, Mysql Verisi Haline Nasıl Getiririm?

http://www.dr.com.tr/ ‘ye girerek e-kitap araması yapabilirsiniz. Konu hukuktan açılmışken örneğimize buradan devam edelim. Örneğin http://www.dr.com.tr/ekitap/yargtay-kararlar-sgnda-turk-ceza-kanunu-genel-hukumler adresinde görülebilecek e-kitap bahsettiğimiz içeriklere sahip olabilir.

Bir e-kitabın amacımıza yönelik olup olmadığını anlamak için birkaç yol var. Bunlardan ilki ekitabın daha önce Internet’e açılıp açılmadığının tespiti. Tespit etmek için, https://play.google.com/store/books?hl=tr adresinden ilgili kitabın adını veya yazarını aratıyoruz. Eğer E-kitap burada yer alıyorsa bu kitabın işimize yaramayacağını anlıyoruz. Çünkü Google içeriğin büyük bölümünü ön gösterim (örnek) için Internet’e açıyor (Örn: https://play.google.com/books/reader?id=jbYACwAAQBAJ&printsec=frontcover&output=reader&hl=tr ).

Eğer e-kitap’ın örneği Google kitaplarda yoksa bir de Google üzerinde PDF sürümünün olup olmadığını araştırmalıyız. Eğer varsa o e-kitap işimize yaramayacaktır.

Nasıl Ayıklarım?

DR ve birçok e-kitap satan platformdan indireceğiniz ekitaplar Epub formatında oluyor. Bunları işimizi görecek kopyalara çevirmemiz gerekiyor. Bunu yapan başarılı programlardan biri ePub Converter ( https://www.ebook-converter.com/). Bu program ile Epub dosyalarınızı Adobe Digital Sürümlerden HTML sürüme çevirebilirsiniz. Bu çeviriyi yaptıktan sonra işimiz kolay.

Html’ye çevrilen dosyalar çoğunlukla belirli html etiketleriyle ayrıştırılıyor. Php’nin explode fonksiyonuyla içeriği ayıklamak mümkün. Kopyala yapıştır ile de yapabilirsiniz ancak bu yöntem hem çok zaman alıcı hem de bazı html tagleri de kopyalayacağı için yorucu olabilir. En güzeli PHP ile birkaç satır kod yazmakta.

E-kitabı Mysql Verisi Haline Getirmek

Yukarıda bahsettiğim şekilde ayıklayacağınız html e-kitap sürümünü Mysql verisi haline getirmek için Mysql bağlantısı yapıp, Insert’le verileri eklemeniz yeterli. (Bunu da mı anlatayım 🙂 ).

Sonuç olarak konuyla ilgili bu ilk yöntemde “hırsızlık” yapmadan e-kitaplar yoluyla nasıl veri madenciliği yapabileceğinizi genel hatlarıyla anlattım. Bahsi geçen yöntemin farklı şeklini slideshare sitesi kullanıyor. Adsense gelirinin yüzbinleri bulduğuna eminim (üstelik Türk ziyaretçilerden). Bu şekilde binlerce içerik elde edebilirsiniz. Diğer yöntemleri yine bir başlık halinde yayınlayacağım.

Bu konuda verilerinize uygun en doğru siteyi nasıl oluşturabileceğinizden bahsetmedim. Bundan, veri madenciliği fikirleri konusu bitince bahsedeceğim.

Yazar: admin

Beybut.com yöneticisi ve yazarı. 17 Ocak 1980'de doğdu. Uluslar arası ilişkiler ve siyaset bilimi, Türkçe öğretmenliği eğitim aldı. 1995 yılından beri, özellikle yazılım konusunda profesyonel çalışmalarda bulundu. Pascal, Delphi, Php, sunucu güvenliği ve optimizasyonu, Seo alanlarında çalışmalar yürüttü. Yerel gazetelerde köşe yazarlığı yaptı. Yazın yaşamına dair yarışmalarda birçok ödül kazandı. Şiir, tarih, psikoloji, felsefe ve siyaset bilimi özel ilgi alanları.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir