Aruba Vps Hizmeti 1 Euro

Aruba’nın 1 Euro’lık Vps hizmeti hakkında ayrıntılı değerlendirme. Servis kalitesi, teknik veriler, Digitalocean, Linode ve Aruba karşılaştırması hakkında bir yazı yazmaya karar verdim. Çünkü 1 €/ay,  vps için oldukça düşük bir fiyatlandırma.

Aruba Nerede?

Aruba, İtalya merkezli bir servis sağlayıcı. Datacenterları ise Avrupa’nın çeşitli yerlerine dağılmış vaziyette. Bunlar; İtalya, Çek Cumhuriyeti, İngiltere, Almanya, Fransa merkezli. Avrupa’nın beş ülkesinde (2017) 6 datacenterları var. 10.000 m2 DC alanı, 140 GB üzerinde bağlantı hızıyla Avrupa’nın büyük sağlayıcılarından biri.

1 Euro’luk VPS Hizmeti

Test için aldığım Vps İtalya merkezliydi. Tüm kayıt ve hizmetin açılışı 5-10 dakika sürdü. Panelleri birbirinden farklı. Sunucu yönetimlerinin yapıldığı panelle kişisel panelinize farklı adreslerden, farklı şifre ve kullanıcı adıyla login oluyorsunuz. Siparişten sonra 6 lokasyon emrinize amade.

Aruba

Sanallaştırmayı VMWare ile yapıyorlar. Windows ve birçok Linux sürümünü seçip sunucunuzu kurabiliyorsunuz. Eğer Windows seçerseniz 6.50 €’luk hizmeti almanız gerekiyor. Windows Vps/Vds seçeneğinin olması Digitalocaen, Linode gibi servislerin boşluğunu doldurmuş.

Aruba VPS Testim

1 Cpu, 1 GB ram, 20 GB SSD alan ile gelen 1 Euroluk sunucuya test amaçlı gerçek bir deneyimleme verisi yükleyerek, kurulumları yaptım. Centos 6.7 Final sürümü, Mysql, Php, Apache, Nginx, Centos Web Panel… Bunun yanında 55.000 kayıtlı bir Mysql verisi ekleyerek site oluşturdum.

İşlemci Intel Xeon E5 2650 L v.4 olarak tanımlanmış. 1700 Mhz. Bu Digitalocean ve Linode’den düşük. DO ve Linode’de 2500 Mhz’ye yakın işlemci size ayrılabiliyor. Ancak elbette 4’te bir fiyata göre gayet makul bir işlemci.

Sistemin Mysql ile arası pek yok. Bunun temel nedeni işlemcinin performansı olabilir. Php ile Mysql’e yaptığım 3 bağlantı ve sorgulama, tatmin edici performansı vermedi. İlgili sayfa ortalama 10 saniyede açılabildi. Google Pagespeed ile sorguladığımda da uyarılarda sunucu yanıt süresini azaltmam gerektiğine dair (10 sn.) bir belirteç vardı. 10 saniye bir sunucunun yanıt vermesi için çok uzun bir süre. Bu anlamda eğer statik dosyalarla çalışmayacaksanız bir üst paket daha uygun olabilir. WordPress konusunda da vasat bir performansı olacağını düşünüyorum.

Sunucunun ping süresi 72 ms.’ydi. İtalya lokasyonu seçtiğim için böyle olması normal. Fransa seçmiş olsaydım ortalama 50 ms.’yi görebilirdim.

Paranız azsa ve statik (html vb.) dosyalarla oluşturduğunuz bir siteniz varsa 1 Euroluk Aruba Vps’si işinizi görecektir. Ancak WordPress, Joomla gibi yoğun Mysql kullanan sistemler için bu Vps yetersiz kalır.

Aruba’nın VPS paketlerini inceleyebilirsiniz: https://www.arubacloud.com/vps/virtual-private-server-range.aspx