Down Sendromu’nun Tanımı, Nedeni, Yaşam Süresi

Down Sendromu nedir? Down Sendromluların yaşam süresi kaç yıldır? Down Sendromu neden kaynaklanır?

Her ırk, yaş ve ekonomik düzeyden insanı etkileyen; ortaya çıkışının başlıca nedeni, kromozom bozuklukları olan; her 800-1000 doğumdan birinde görülen ve zihinsel gerilikle ortaya çıkan bir bozukluk; mongolizm, mongolluk.

Bu hastalık tablosu, 1866 yılında İngiliz doktor John Langdon Down’un başlattığı çalışma ile ortaya çıkarıldığı için onun adıyla anılıyor. Hastalık tablosunun belirleyicilerini ortaya koymaya çalışan bilimsel araştırmalar, 20. yüzyıl boyunca da sürdürülmüştür. Down Sendromu’nun kromozom bozukluğundan ileri geldiğini 1959 yılında Fransız doktor Jerome Lejüene belirledi.

Down sendromlu kişilerde 46 kromozom yerine 47 kromozomun varlığı saptandı. Daha sonra, 21. kromozom olan bu fazladan kromozom ile Down Sendromu arasında bir ilişkinin olduğu anlaşıldı. Bu hastalık tablosunun genellikle hücre bölünmesindeki bir hatadan kaynaklandığı belirlendi. Oğulcuk (embriyon) gelişirken bu fazla kromozom, vücuttaki her hücrede kopyalanıyor. Down Sendromu olaylarının %95’i, bu hatalı bölünme nedeniyle ortaya çıkıyor. Farklı düzeylerde de olsa, Down sendromlu çocukların tümünde zihinsel gerilik görülüyor. Bunlardan yüzde 95’inin zekâ katsayısı 55’in altında bulunuyor.

Bu sendroma yaşlı annelerin çocuklarında daha sık rastlanması, bunun spermden çok, yumurtada oluşan bir anomallikten kaynaklandığına işaret etse de babanın yaşlı olması da bir etken olarak belirtiliyor. Ayrıca gebelikte X ışınlarından etkilenme, kızamıkçık, sarılık geçirme ve ilaç kullanma gibi etkenler de kromozomları olumsuz etkiliyor.

Down sendromluların bedensel görünümlerinde de ayırt edici özellikler bulunuyor. Bunların boyunları kısa ve geniş; boyunlarının arka bölümü yassıdır. Kafa küçük, gözler çekik; eller, geniş ve kısa parmaklıdır. Burunları da basık ve yassı olan bu kişilerin avuç içinde düz-derin bir çizgi vardır.

Araştırmalar, bugüne dek Down Sendromu’nun nedenini tam olarak açıklayamamıştır; ancak, bu sendromun varlığı, birtakım testlerle doğum öncesinde ve doğum sonrasında belirlenebiliyor. Down sendromlu çocuklarda kimi sağlık sorunlarına daha sık rastlanıyor. Doğuştan kalp sorunları, enfeksiyonlara karşı duyarlık, soluk alma ile ilgili kimi sorunlar, çocukluk lösemisi bunların başlıcalarıdır. Bunlardan birçoğu, bugün tedavi edilebiliyor. Down sendromlu kişilerin yaşam süresi, yaklaşık 55 yıldır. Down sendromlu yetişkinlerde Alzheimer hastalığına yakalanma riski de daha fazladır.