Manik Depresif Ünlüler ve Filmler

Manik depresif ünlüler ve bu psikolojik rahatsızlığı konu alan, karakter edinen filmleri ele aldım. Manik depresiflerin beyinlerinde ortaya çıkan bozukluğun onlara bazı avantajlar sağladığı bile ileri sürülmüştür. Bu kişilerin daha zeki olduklarını, daha yaratıcı düşünebildiklerini gösteren çalışmalar vardır.

Manik Depresif Ünlüler ve Filmler

Manik depresif olduğu iddia edilen ünlü kişilere bir göz atalım:

  • Ressam van Gogh, Besteci Mozart
  • Yazarlar Robert Louis Stevenson (Define Adası’nı yazmıştır), Mark Twain (Tom Sawyer ve Huckleberry Finn’in yazarı), Edgar Allen Poe (Morg Sokağı Cinayeti’nin müellifi, polisiye türünün meşhur yazarı ve şair), Victor Hugo (Sefiller’in müellifi, romantik yazar ve şair), Jack London, Agatha Christie (polisiye romanın devlerinden, İngiliz kadın yazar), Kate Millet, Graham Green, Tennessee Williams, Scott Fitzgerald, Alfred Lord Tennyson, Ralph Waldo Emerson, Samuel Johnson, William Blake, Particia Cornwell, Emily Dickinson, T.S. Elliot
  • Filozof Eflatun (öğrencisi Aristo’nun verdiği bilgilere göre)
  • Devlet adamları Napoleon, Abraham Lincoln (ABD’nin en önemli başkanlarından biri), Winston Churchill (20. yüzyılın en mühim İngiliz başbakanı)
  • Bilim adamı Isaac Newton (yerçekimi kanununu keşfeden büyük fizikçi)
  • Oyuncular Marilyn Monroe (36 yaşında intihar eden efsanevi sarışın), Liz Taylor (menekşe gözleriyle şöhret kazanan güzel yıldız), Burgess Meredith, Linda Hamilton, Jean Claude van Damme, Jim Carrey, Cary Grant
  • Film yapımcısı Rod Steiger, Francis Ford Coppola
  • Astronot Buzz Aldrin
  • Hıristiyan dünyasının önemli kişilerinden Aziz Françesko, Aziz Yuhanna, Azize Theresa.

Bu liste daha çok uzatılabilir. Bizde iyi kayıtlar, iyi arşivler ve fazla araştırma olmadığı için ünlü isimlere örnekler vermek mümkün değil. Ancak bizzat tedavi ettiğim çok sayıda başarılı manik depresif kişi olduğunu söylemek isterim.

Manik depresif hastalığı iyi anlatan üç filmden kısaca söz etmek istiyorum: Med-Cezir Manzaraları, Kaçıklık Diploması ve Bay Jones.

Medcezir Manzaraları
Medcezir Manzaraları 1989’da Mahinur Ergun tarafından çekilen, Kadir İnanır ve Zuhal Olcay’ın başrollerini paylaştıkları bir film. Senaryosunu Mahinur Ergun ve Neslihan Eyüboğlu yazmışlar. Kadir İnanır, manik depresif bir bankacıyı canlandırıyor. Hastalığın taşkınlık ve coşkunluk dönemleri net bir biçimde anlatılıyor. Yılmaz Zafer de psikiyatrist rolünde.

Kaçıklık Diploması

Kaçıklık Diploması’nı 1998’de Tunç Başaran çekmiş. Filmde başrolü Selçuk Yöntem’le paylaşan Ayda Aksel, manik depresif rolünde. Son derece başarılı ve gerçekçi bir film olan Kaçıklık Diploması’nın senaryosu, bizzat hikâyenin yazarı Ayşe Nil’in yaşadıklarına dayanıyor. Yani hakiki bir hayat hikâyesi. Manik depresif hastalığı bilenler, kahramanın mani dönemlerinde kendisini ‘En Gerçek Atatürkçü Örgüt’ün üyesi sanmasını, Polis Radyosu’ndan mesajlar almasını, mütemadiyen Taksim Atatürk Anıtı’na çiçekler bırakmasını, sık sık hastaneye yatırılmasını ve çektiği acıları ilgiyle seyredecekler.

Bay Jones

Bay Jones (orijinal adıyla ‘Mr. Jones’) filmi 1993’te yapılmış. Başrollerde Richard Gere, Lena Olin ve Anne Bancroft var. Filmin yönetmeni Mike Figgis. Gere tarafından canlandırılan Bay Jones, mani döneminde, bir binanın tepesine çıkıp uçmaya niyetlenir. Kendini atmaya değil, uçmaya… Çünkü uçabileceğini sanır. Kendine güveni o kadar artmıştır. Görevlilerin müdahalesiyle binadan atlaması önlenir ve hastaneye yatırılır.