Breadcrumb Nedir? Breadcrumbs’un Doğru Kullanımı İle Seo’da Fark Yaratın

Breadcrumb, ziyaretçinin hangi sayfada olduğunu belirten iç navigasyon işaretçisidir. Doğru kullanımı durumunda arama motoru botları için de sitenizin anlaşılabilir bir bağlantı yapısına kavuşmasına yardımcı olur. Bu teknik tanımdan sonra gelelim asıl meseleye.

Daha önce breadcrumb kullanımının gerekliliği konusunda birçok tavsiye aldığınızı biliyorum. Ancak çoğu seo makalesinde, özellikle Google botların sitenizi anlamlandırabilmesinin bir yolu olan breadcumblar için üstün körü bir anlatım yapıldığını; verilen örneklerin pek faydalı olmadığını biliyorum. Ana Sayfa > Kategori > Yazı şeklinde basitçe bir linkleme seo açısından gerçek ve etkili bir fark yaratmaz. Yapmamız gereken bu işaretçileri hedeflenebilir hale getirmek olacak. Bu sayede sitenizin daha hızlı indexlendiğini, Google’da kategorisel gösterimin kısa sürede gerçekleştiğini göreceksiniz. Microdataların kullanımı bu anlamda hiç anlatılmadığı kadar önemlidir. Özellikle kategorisel bir siteniz varsa breadcrumb’un doğru kullanımı gerçek bir seo farkı yaratır. Kategorileriniz yoksa da yaratır. 🙂

breadcrumb kategorisel gösterim seo

breadcrumb kategorisel gösterim

Şimdi sitenizin (WordPress dahil. Beybut’a bakmayın. Burada sadece yazıyorum.) konu bölümünde kaynak kodu görüntüleyip sitenin üst kısmında breadcrumb navigasyonunun aşağıdaki “seo sırrı”yla örtüşüp örtüşmediğini analiz edin.

Breadcrumb’u konu başlığının (h1 ile belirtilmiş başlığın) altında veya headerın hemen altında, yani sayfanın üst bölümlerinde kullanmanız daha olumludur.

Aşağıdaki breadcrumb örneğini, kendinize uyarlayarak kullanınız.

<span itemscope itemtype="http://data-vocabulary.org/Breadcrumb"><a itemprop="url" href="/"><span itemprop="title">Ana Sayfanız</span></a></span> »
<span itemscope itemtype="http://data-vocabulary.org/Breadcrumb"><a itemprop="child" href="kategori-sayfaniz"><span itemprop="title">Kategori Sayfanız</span></a></span> »
<span itemscope itemtype="http://data-vocabulary.org/Breadcrumb"><a itemprop="url" href="gecerli-sayfa-linki"><span itemprop="title">Konunuz</span></a></span>

Eğer sitenizde bir kategori yoksa ortadaki span’i kaldırabilirsiniz.

Microdatalar, SEO açısından elzemdir. itemprop türleri ve kullanım örnekleri için aşağıdaki kaynaklara da mutlaka göz atmalısınız. Örneğin bir WordPress teması satın alacaksanız en temel beklentileriniz; temanın hızlı, temiz-yalın kodlanmış ve microdata kullanıyor olmasıdır.

Google’dan Yapısal Veri Örnekleri

Schema.org Dökümanları