Tablet ve Telefonlarda Ekranda Çıkan Çizgiler

Tablet ve telefonlarda ekranda çıkan bir veya birden çok beyaz, yeşil çizgilerin nedenleri ve kolay çözüm yolu hakkında. Geçen gün Inca Enjoy tabletim çok yüksek olmayan bir yerden yere düştü. Kısa bir süre sonra ekranda bolca beyaz enine çizgiler oluştu. Sorunun çözümünü Google’da ararken birçok yerde servise gönderilmesi, Android tablete/telefona format atılması gibi aynı önerilerle karşılaştım. Tabletin garanti süresi dolduğundan ve sorunu çözmek için şansım olduğunu düşündüğümden bu önerileri göz ardı ettim. Şikayetlerin çoğu bir yerden düşme sonucu ekranda oluşan kimi yeşil kimi beyaz çizgiler kimi de yeşil noktalardan oluşuyordu. Tabi bu noktada aşağıdaki çözüm yolunun ölü pixelleri kapsamayacağını belirtmekte fayda var.

Araçlarımızı Temin Edelim

Telefonun veya tabletin arka kapağını çıkarmak yeterli olacağından; bu küçük vidaları sökmek aşağıdaki gibi saatçilerin kullandığı ince uçlu tornavidalar işimizi görecektir.

Hatırlatma: Söktüğünüz vidaları nereden çıkardığınızı unutmayın. Bazı vidalar plastik bazıları ise metal olabilir. Metal vidaların elektronik aksam üzerine takılması küçük kısa devrelere neden olabilir.

İşleme başlamadan önce telefonun veya tabletin tüm elektrik bağlantılarını, şarj kablosunu, prizden çekin.

Küçük Tornavidalar, Saatçilerin Kullandığından
Küçük Tornavidalar, Saatçilerin Kullandığından

 

Aletinizin arka kapağındaki vidaları çıkarıp kapağı açın. Kapaktaki tüm vidaları çıkardığınıza emin olduktan sonra biraz güç uygulayarak veya ince uçlu bir alet yardımıyla kapağı kaldırabilirsiniz. Göreceğiniz manzara aşağıdakine benzer olmalıdır. Aşağıdaki resimde bir tabletin içini görüyorsunuz. Eğer bu telefonsa daha küçük parçalarla karşılaşırsınız.

Tabletin içi
Tabletin içi

Operasyona Başlayalım

Buraya kadar her şey yolundaysa sonraki fotoğrafta gördüğünüz siyah klipsi tırnağınızla, çok zorlamadan yukarı kaldırın. Eğer sizin klipsiniz geçmeliyse; hafifçe çekerek bağlı olduğu aksamı çıkarın. Bu noktada, ilgili yeri çıkarmak için zorlamaya gitmeyin. Biraz yakından bakarak nasıl çıkarabileceğinizi çözebilirsiniz. Bu bölüm lehimlenmişse yahut yapıştırıcıyla tutturulmuşsa tekrar bağlamak için lehime veya bir yapıştırıcıya ihtiyaç duyabilirsiniz.

Görüntüyle ilişkili bölüm
Görüntüyle ilişkili bölüm

Eğer cihazınızdaki görüntü aktarım biriminin hangisi olduğuna emin olamadıysanız çıkarılabilir birimleri dikkatlice çıkarıp takarak deneme yanılma yoluyla bu birimi bulabilirsiniz.

Benim tabletimdeki görüntü aktarım birimi altın sarısı şeridin, siyah çubuk klipsle/kıskaçla bağlı olduğu bölüm. Düşme, sarsılma gibi durumlarda bu birim gevşeyip çıkabiliyor. Böyle olunca da ekranda çizgilenme, noktalanma meydana gelebiliyor.

Görüntü bağlantısını çıkarıp uç bölümüne bakın. Buranın ıslak olmadığına, oksitlenmediğine emin olduktan sonra (eğer yeşillenme varsa kuru bir bezle bu bölümü örselemeden temizleyin.) görüntü birimini tam olarak yerine yerleştirin. Tam yerleşme olmazsa sorunların tekrar edeceğini unutmayın. Yerleştirme bitince kıskacı tekrar kapatın.

 

Ekranda çizgiler
Ekranda çizgiler

Bu bağlantı birimini tabletiniz, telefonunuz açıkken hafifçe hareket ettirirseniz yukarıdakine benzer çizgilerin oluştuğunu görebilirsiniz. Bu çizgiler görüntü aktarım biriminin devrelerinin temasına göre yeşil çizgiler veya noktalar biçimini alabilir. Kabloyu çıkardığınızda ekran ışık varsa beyaz ışık yoksa siyah olur.

Düşme, sarsılma gibi durumlarda bu bağlantı birimi gevşeyebiliyor. Gevşeme, oksitlenme gibi bir durumda ekran görüntüsünde çizgilenme, noktalanma sorunları oluşuyor. Birimi yukarıda anlatıldığı biçimde tekrar yerine oturtursanız; birkaç yüz liralık servis masrafından ve belki günlerce beklemekten kolayca kurtulabilirsiniz.