WP AntiFlood: WordPress Flood Koruma Eklentisi

WordPress flood koruma eklentisi, WP Anti Flood ile blogunuza yönelen istekleri Ip adresi ve milisaniye bazında bekleterek yönlendirmeye tabi tutabilirsiniz. WordPress blogunuza yönelen ve http isteğinde bulunan saldırıların tahribatını yine WordPress üzerinden azaltabilirsiniz. Saldırıların neden olduğu yüksek kaynak kullanımından meydana gelen yavaşlıktan, fazla bağlantı nedeniyle oluşan “Error establishing a database connection” hatalarından sıyrılmanız olanaklı.

 

Wordpress Flood Koruması WP AntiFlood Eklentisi
WordPress Flood Koruması WP AntiFlood Eklentisi

WP AntiFlood’un Çalışma Süreci

WP AntiFlood eklentisi, Worpdress’e eklemlenen işlem öncesi, PHP tabanlı bir süzgeçtir. Bu süzgeç, bir ip adresinden gelen isteğin zamanını session yardımıyla depolayarak; aynı ip adresinden gelen bir sonraki isteğin zamanıyla ilk isteğin zamanını karşılaştırır. Eğer Settings bölümünde milisaniye cinsinden belirlediğiniz süreden daha kısa bir sürede http get/post talebinde bulunulmuşsa ilgili ip adresini bir geçiş/kapı sayfasına yönlendirir. Bu geçiş sayfası hızlı talepte bulunan kişiyi birkaç saniyeliğine yavaşlatıp istekte bulunduğu sayfaya tekrar yönlendirir. Eğer aşırı istek nedeniyle bir veritabanı hatasıyla karşılaşıldıysa yine bir kapı kullanarak talep edilen sayfaya yönlendirme yapar. Böylece -sunucu ve ağ optimizasyonunuzla da ilişkili olarak- yüksek talepte bulunan ipler beklemeye alınıp normal ziyaretçilerin bu yoğunluktan en az biçimde etkilenmesi; site hızının ve kararlılığının, sunucu kaynaklarının korunması amaçlanır.

WP AntiFlood Hangi Durumlarda Kullanılır?

WP AntiFlood, blogunuz için daima önerilen bir yazılımımız. Çünkü bir saldırının ne zaman geleceğini kestirmek mümkün değil. Normal zamanlarda Level 1-2-3’te bırakabileceğiniz eklenti ayarı, saldırı durumlarında Level 4-5 veya belirlediğiniz bir ayara (Random) çekilebilir.

WP AntiFlood Arama Motorlarını Engeller Mi? veya Arama Motorları Taklit Edilerek Saldırı Yapılabilir Mi?

Wp AntiFlood’un arama motorlarını engellememesi için kullanılan bir fonksiyona sahiptir. Bu fonksiyonun manipule edilmemesi için referer, browser agent yerine IP/hostname tabanlı bir tarama yapılır. Böylece flood araçlarını kullanan ip adresleri, arama motorlarını taklit edemez. Wp AntiFlood proxy flood saldırılarında da gerçek ip adresine ulaşmaya çalışarak bu ip adresiyle ilgili veriyi sessionda saklar. Bu sayede transparan ve bazı anonymous proxyler WPAntiFlood’u alt edemez.

Wp AntiFlood, Blogumu Tüm Ddos/Botnet Saldırılarından Korur Mu?

Hayır. Wp AntiFlood, WordPress’e eklemlenen bir PHP yazılımıdır. Direk olarak network veya Internet bağlantınız ile ilgili bir koruma sağlamaz. WordPress’in sunucu (cpu, ram vb.) ve Internet kaynak kullanımını, http saldırıları süresince, en alt düzeyde tutmayı amaçlar.

Wp AntiFlood’un Artıları Nelerdir?

Wp AntiFlood eklentisi;

  1. Bir veritabanına gereksinim duymaz. WordPress veritabanını kullanmaz. Bu anlamda ekstra bir yüke veya koruma zaafiyetine neden olmaz.
  2. WordPress’in “options” ayarlarına kaydolmaz. Tüm işlemleri PHP dosyasına yazma/değiştirme yoluyla sağlar. Böylece en az düzeyde kaynak tüketir ve özgürce çalışır.
  3. wp-admin/, ?s= arama sorguları gibi WordPressle ilgili tüm görüntülenebilir sayfalar flood korumasına dahildir.
  4. Random bölümüyle özelleştirilebilir. Sunucu ve Internet özelliklerinizle de ilişkili olarak koruma düzeyini milisaniye cinsinden özelleştirebilirsiniz.
  5. İçeriğinde zararlı kodlar, başka bir siteyle bağlantı bulunmaz. Bir ihtiyaçtan ortaya çıkarak kullanıcılara temiz biçimde ulaşmıştır.
  6. Açık kaynak kodlu ve ücretsizdir.
  7. Talep ve takdir ile gelişime daima açıktır.

WordPress’in resmi sitesinde eklentinin sayfasına ulaşabilir; eklentiyi oradan kurabilirsiniz. Ancak oradaki sürümü ilk olduğundan ve onay süreci gerektirdiğinden aşağıdaki indirme bağlantısını kullanabilirsiniz. Yine de beklemek ve ilk sürümü kullanmak isterseniz: https://wordpress.org/plugins/wp-antiflood/

Wp AntiFlood Eklentisini İndir

Kurulum: Zip dosyasının içeriğini Worpdress’in kurulu olduğu dizinde /wp-content/plugins klasörüne klasör olarak Ftp ile yükleyin. WordPress admin panelinizde Eklentiler bölümünden eklentiyi etkinleştirerek; sol menüde görebileceğiniz bölüme tıklayıp ayarları kendinize göre yapıp kaydedin.

İyi kullanımlar dilerim. Geliştirme için görüş ve taleplerinizi lütfen yorum bölümünden bildiriniz.