Google Adsense’den Para Kazanmanın Gerçek Yöntemi

paralar

Çok heyecanlısın. Biliyorum. Adsense geliriyle ev, araba alanları duydun. Belki daha önce sen de Adsense’den çok para kazandın. Şimdi yeni/düşmüş bir domain alacak ve WordPress’ten sonra All in SEO / Yoast kurup harikalar diyarına adım atacaksın. Günde 5-10 yazı girerek 5 yıl sonunda 500-1000 makaleyle siteni coşturacaksın. Ayda 3-5 bin lira kazanacak keyfine bakacaksın. Sence bunu yapabilecek misin? Gerçekten bu şekilde para kazanmayı umuyor musun?

Hevesini kırmak gibi olsun! Ama böyle değil Adsense’den hiçbir reklam şirketinden kayda değer bir para kazanamayacaksın. Çünkü matematik yalan söylemez. Eğer yüzlerce içeriğe sahip, uzun uzun makaleleri olan bir blogun/siten yoksa bu şekilde Adsense’den kazanmayı unutman gerekiyor. bilgiustam.com gibi bir makale sistemiyle içerik oluşturucu ekibini kuramamışsan, günde 3-5 makale ekleyerek ancak 2 yıl sonunda belki 2000 lira kazanırsın.

Hesaplayalım

Adsense’den ayda 3000 lira kazanmak için günde 100 lira kazanman gerekiyor. 100 lira içinse 0.04-0.1 TBM (tıklama başı maliyet) bandında 1000-2500 tık almalısın. Haydi biz 1000 diyelim hesabı kolay olsun. 1000 tıklamaya ulaşmak için %1 TO (tıklama oranı) olduğunu düşünürsek 10000 görüntülenme alman gerekiyor. Bu da yaklaşık 3000 tekil ziyaretçi etsin. Tabi sen istatistiklerinde 5-10 bin tekili göreceksin. Ancak bunların bir kısmı reklam engelleyiciler, gir çıkçılar, reklam fobisi olanlar olacak. O nedenle en iyi ihtimalle 3000 tekile ihtiyacın var dedik. 3000 tekil… Eskiden bu kolaydı. Çünkü internet bilgiye aç, site az, Google aptaldı. Artık Internet’te hit alabilecek her konuda kıyasıya bir rekabet var. Yeni alanlar ise hızla kapılıyor. Yani ne yaparsan yap rakiplerin olacak. Bu yüzden makalelerini 500-1000 kelimeye uzatmalı, teknik terimlerle süslemelisin. Niche konular açarak ilerlemeyi düşünüyorsan bu nichelerin sana günde 1-10 hitten çok getirmeyeceğini hesaba katmalısın. Yani 3000 için 500 civarı iyi makalenin olması gerekiyor. Bu da günde 5 uzun makaleyle 1 yıl sürüyor. Bu kadar emeğe ve riske değer mi? Kesinlikle hayır!

WordPress Aldatmacası

Kullanımı kolay, eklentisi bol, herkesin 5-10 dakikada kurup yayınlayacağı bir sistem WordPress. Bu yüzden Adsense webmasterlarının çoğu WordPress delisi. Ancak WordPress sanıldığı kadar iyi değil. Gereksiz css’leri her sayfada yükleyen, yine birçok Mysql sorgusunu gereksiz yere çalıştıran, çoğu teması berbat görünen ve scopeler kullanmayan bir sistemle nereye yürümeyi hedefliyorsunuz? Google’da sitenizin hızı çok şeydir. Eğer acemiyseniz WordPress’te 90 hızı görmek (özellikle mobilde) oldukça zor iş. Wp cachelerin de SEO dediğiniz şey için çok sağlıklı olduğunu söyleyemeyiz.

Ne yapmalı?

Büyük verilerle oynamalı. 50-100 binlik, Internet’te az olan veya olmayan dataları işleyip, hızlı açılan, hedeflemeleri olan bir php yazılımı ile -bunu ihtiyacınıza göre kendiniz yazın- topyekün yayına sokmalı. Bırakın gerisini Google düşünsün. Eğer veri madenlerini keşfedip birazcık da php öğrenirseniz işte o zaman kazanmaya, hitli siteler oluşturmaya başlarsınız. Günde 5-10 yazı gireyim 1 yıl sonra 2-3 bin lira kazanayım yerine bulk çalışın. Hazır, nadide veritabanları bulun veya oluşturun. 90 üzeri hıza sahip hedeflenmiş (scopeli) sitenizi hazırlayın. Verileri anlamlı biçimde kullanıcıya sunun. Örn. http://www.carqueryapi.com/ üzerindeki gibi ama daha nadide verilerle site hazırlayın. Bu, 500 makale yazmaktan çok daha kolay ve hızlı bir yoldur.

Bunları yaparken Google Analytics, Wmtools kullanmayın. Sitenizi ve içeriklerinizi sürekli Google’da aramayın. Bırakın Google özgürce indexlesin. Ne yapıyorsa yapsın. Google’ı özgür bırakın. Belki description bile girmemek isteyebilirsiniz. Siteniz 1000 hiti gördüğünde (bu şartlarda 1-2 ay sürer) Wmtools’a ekler bir istatistik kodu bulundurursunuz.

Eğer tüm bunları DA/PA oranı yüksek, daha önce indexi uzun süre bulunmuş bir domainle yaparsanız hedefinize kolayca ulaşmışsınız demektir.

Ne insan sabrı ne matematik bize günde 6 saat çalışıp 5-10 makale yazarak 6 ay – 1 yıl sonra para kazanmayı öğütlemez. 15 yıla yakın Adsense deneyimim bu işe sıfırdan başlayacaklar (yeni site kuracaklar) için WordPress makale sitelerinin doğru tercih olmadığını söylüyor.

  • Bu yazı makale türü içerik oluşturarak Adsense’den para kazanmaya çalışan webmasterlara ithafen yazıldı.

Cahil ve Çokbilmiş Webmasterların Çokça Bulunduğu R10’a Cevaptır:

WordPress SEO İçin Berbattır

http://www.beybut.com/google-adsenseden-para-kazanmanin-gercek-yontemi/ kaynak adresindeki sayfaya sağ tıklayarak kaynağı görüntüleyin. </head> öncesinde aşağıdaki css’nin ve js’nin çağrıldığını göreceksiniz.

<link rel=’stylesheet’ id=’crayon-css’ href=’http://www.beybut.com/wp-content/plugins/crayon-syntax-highlighter/css/min/crayon.min.css?ver=_2.7.2_beta’ type=’text/css’ media=’all’ />
<script type=’text/javascript’ src=’http://www.beybut.com/wp-content/plugins/crayon-syntax-highlighter/js/min/crayon.min.js?ver=_2.7.2_beta’></script>

Crayon bir eklenti. İçerikteki kod örneklerinin vurgulanmasına ve ayrıştırılmasına yarıyor. Şimdi sayfaya tekrar bakın (koda değil) Bu sayfada Crayon’un kullanabileceği, Crayon’a ihtiyaç duyulan bir içerik girdisi görüyor musunuz? Hayır görmüyorsunuz. İhtiyaç duyulmamasına rağmen css ve js’nin yüklendiğini görüyoruz. SEO bilenler bunun seo için berbat bir durum olduğunu anlayacaklardır. Aynı zamanda sayfayı ilk kez ziyaret eden her kullanıcı için bu dosyaları yüklediğimizi düşünürsek, binlerce kullanıcı ve içerikte bw maliyetinin artacağını anlarız.

Şimdi temel css’yi yine bu sayfa için ele alalım.

.mh-slider-widget .flex-control-nav { bottom: 10px; }
.mh-slider-widget .flex-control-nav li { margin: 0 10px 0 0; }
.mh-slider-widget .flex-control-paging li a { width: 15px; height: 15px; border: 1px solid #2a2a2a; background: #fff; -webkit-box-shadow: none; -moz-box-shadow: none; -o-box-shadow: none; box-shadow: none; }
.mh-slider-widget .flex-control-paging li a:hover { background: #f5f5f5; }
.mh-slider-widget .flex-control-paging li a.flex-active { background: #e64946; border: 1px solid #fff; }
.mh-widget-col-1 .mh-slider-widget .flex-control-nav { width: auto; top: 15px; right: 10px; bottom: auto; }
.mh-slider-item { position: relative; overflow: hidden; }
.mh-slider-normal { width: 678px; max-width: 100%; overflow: hidden; }
.mh-slider-caption { position: absolute; width: 350px; max-width: 100%; top: 0; right: 0; color: #fff; border-bottom: 3px solid #e64946; background: #2a2a2a; background: rgba(42, 42, 42, 0.8); }
.mh-slider-caption .mh-excerpt-more, .mh-slider-title { color: #fff; }
.mh-slider-content { padding: 25px; overflow: hidden; }
.mh-slider-content .mh-excerpt { margin-top: 10px; margin-top: 0.625rem; }
.mh-widget-col-1 .mh-slider-caption { position: relative; width: 100%; margin: 0; background: #2a2a2a; }

Slider girdisi sayfadaki hiçbir öğeyle eşleşmiyor. Bu sayfa bu css bilgisine ihtiyaç duymuyor. Kullanıcıyı oyalayan, sayfa hızını düşüren, bw maliyetini artıran bu bilgi bu sayfada neden yükleniyor?
Wordpress’in temelde SEO için kusurlu yapısı yüklemeler ve sorgularla ilgilidir. SEO optimizasyoncuları bu girdileri, dosyaları kaldırmak yerine css, js dosyalarını sıkıştırırlar. Ama yine de bu gereksizler sayfa her ayrı kullanıcı tarafından çağrıldığında yüklenir. Böylece WordPress’le süper seocu olurlar.

Oysa kendinize özel yazacağınız PHP ile örn:

<?php if (strstr($icerik,'[code]’)) echo “<script type=’text/javascript’ src=’http://www.beybut.com/wp-content/plugins/crayon-syntax-highlighter/js/min/crayon.min.js?ver=_2.7.2_beta’></script>”; ?> şeklinde basitçe ve kısaca olayı halledersiniz.

Eğer bu işi yapan bir eklenti varsa eminim ekstra sorgulara ihtiyaç duyuyordur.

Css ve Js yüklemeleri yanında gereksiz Mysql sorgularının olduğunu da belirteyim.

Konumuzun yüzlerce makale yazıp aylarca, yıllarca bekledikten onca emek verdikten sonra kazanmak değil; bulk işleri kendi Phpmizle yaparak kısa sürede ve yüklü kazanmak olduğunu tekrar hatırlatayım.

Pingleme ve feedin WordPress’in en büyük avantajlarından olduğunu düşünüyorsan bir daha düşün. Bunu birkaç yıl önce söyleseydin hak verebilirdim. Ancak gelen güncellemeler beslemelerin eski etkisini bitirdi. Bunun yerine ne getirdi biliyor musun? Güncel blog zorunluluğunu. Güncellemezsen gerilere giden blogun bu nedenle güncel kalmak zorunda. Google, besleme içeren web sitelerinin güncel olması gerektiğini düşünüyor. Pinge alıştırdığın Google botları da aynı kanıda. Mutlaka pingleme kullanacaksan PHP’de bunun için harika kodlar var. İstemen yeterdi.

WordPress Cache SEO’nun Yüz Karası Olabilir

R10’dan AlperA. demiş ki; sen wp cache kötüdür diyorsun. O halde hiçbir şey bilmiyorsun.
Bir web sayfası talep edildiğinde web sunucusu önce kafa bilgilerini (head) gönderir. Bu bilgiler içinde sunucu yanıtı (200, 404, 301, 403…) ve sayfa oluşturulma tarihi gibi bilgiler bulunur. Bu bilgilerle içerik tarihinin (indexlenme/güncellenme) uyuşmaması Google’ı rahatsız ediyor. Defalarca deneyimledim. Galiba bu durum Google için ekstra maliyete sebep oluyor. Tam olarak açıklayabilmek için algoritmayı bilmek gerek. Tabi 2 yıllık, backlinkli siten için bunun etkisi çok düşük olabilir.
Eğer mutlaka cache kullanmak istiyorsan, php için yazdığım bir kod var. Üstelik ücretsiz ve blogda.

WordPressçi R10 Üyelerini Hayrete Düşüren BH Konusu

http://www.r10.net/google-optimizasyon/1557283-seo-da-nirvana-yapan-turk.html
Konusunu gördüyseniz olayı nirvanaya bağlayanların, hayretler içinde kalanların varlığından haberdarsınızdır. Çünkü onların bütün seo anlayışı WordPress üzerine kurulu. Bu sitelerde php ile oluşturulmuş html dosyaları ve bu dosyaların içinde çoğu alakasız biçimde spinlenmiş içerikler bulunuyordu. Bu içeriklerde AWS sunucularındaki diğer sitelere çapraz biçimde linklenmişti. Bu olayın %70 sırrı linkleme %30’u sayfa yapısıyla ilgiliydi. Benim bu konuda anlattığım bu blackhat yönteminin %30’u ile ilgili (tabi whitehat çerçevesinde). Basit, hızlı açılan, gereksiz yüklemeler yapmayan bir sayfa SEO için gerekli ve yeterlidir.

Yazar: admin

Beybut.com yöneticisi ve yazarı. 17 Ocak 1980'de doğdu. Uluslar arası ilişkiler ve siyaset bilimi, Türkçe öğretmenliği eğitim aldı. 1995 yılından beri, özellikle yazılım konusunda profesyonel çalışmalarda bulundu. Pascal, Delphi, Php, sunucu güvenliği ve optimizasyonu, Seo alanlarında çalışmalar yürüttü. Yerel gazetelerde köşe yazarlığı yaptı. Yazın yaşamına dair yarışmalarda birçok ödül kazandı. Şiir, tarih, psikoloji, felsefe ve siyaset bilimi özel ilgi alanları.

“Google Adsense’den Para Kazanmanın Gerçek Yöntemi” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir