Her Kadın Mutsuz Ölür

Her Kadın Mutsuz Ölür Barış YEŞİLÇİMEN

Dağı delerken Ferhat Şirin’e; uzatır saçını Rapunzel ejderhayı alt edecek şövalyeye. Mesela, bahar gelmeyecekti hiç, dönmese Persephone geriye. Efsanedir kadın tarihin, edebiyatın dilinde. O halde ses ver keman. Okunsun o büyük efsane!

Şiir yazmaz kadın. Güçlüdür fazlaca. Canı yanmaz yeterince aşk acısıyla. Ama hemcinslerini öven şiirleri beğenmeli daima. Bu zaferidir kadının erkeğe… Terbiye edilmiş erkek, tüm kadınlara ay ışığını indirmeli geceden dizelere. Terbiyeli erbabı sever kadın.

Ayaklarının üstünde durmalı kadın, erkeğe direnebilmek için. Kızarsa kafası, alıp tası tarağı gidebilmeli arkasına bakmadan. Ezilmek yüz yıl önceydi be hey gafil! En mahrem sırları anlatıp “canım”, “cicim” arkadaşlarına “oh be!” diyebilmeli kadın dediğin. Nasılsa geride kaldı o tantana. Mutluluk an’ı yaşamak değil midir öğütlendiği gibi “kişisel gelişim” kitaplarında? En önemli sensin; senden sonrası tufan unutma. Hem Aydan ne yapmıştı Aldatmak’ta?

Yıldızlar yalnızca kadınlar için parlar çoğu zaman. Burç burç diziliverir sıraya. Kader küçük bir fincana sığar da kısmeti sürükler peşinden. Efsunlanır telve. Dile gelir bir anda. Fısıldar yarını tek tek o masum kalbe. Yarın ilk iş o yeni kısmeti beklemektir kadına. Hem telve de söyledi. Mutluluk orada.

Seçmeli kadın. Değerlendirmeli alternatifleri. Öyle ya! şu bundan iyi, o da şundan mutlaka. En iyiyi bulmakla mükelleftir tüm insanlık adına. Bu yüzdendir müteşekkirliği bütün Homo’ların kadına. Unutma! Bir kadın bir adam seçiyordu Nietzsche Ağladığında.

Kadın vicdanı pahalıdır. Harcanmaz boşuna sevilmeyen, unutulan adama.

Parmağında oynatır kadın, aklı. Warhol’un 15 dakikası yetmez kadına. Üstelik beğenilmek entellektüel bir gereklilik Maslow’da. En ala makyajlar yapılır sonra. Biraz insan eti, biraz dolma. Mutludur kadın sonunda. Mutludur kadın sonunda. Mutludur kadın sonunda…

 

Gerçekten mutlu musun sonunda?

Barış YEŞİLÇİMEN

Yazar: admin

Beybut.com yöneticisi ve yazarı. 17 Ocak 1980'de doğdu. Uluslar arası ilişkiler ve siyaset bilimi, Türkçe öğretmenliği eğitim aldı. 1995 yılından beri, özellikle yazılım konusunda profesyonel çalışmalarda bulundu. Pascal, Delphi, Php, sunucu güvenliği ve optimizasyonu, Seo alanlarında çalışmalar yürüttü. Yerel gazetelerde köşe yazarlığı yaptı. Yazın yaşamına dair yarışmalarda birçok ödül kazandı. Şiir, tarih, psikoloji, felsefe ve siyaset bilimi özel ilgi alanları.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir