İlk Blog Yazısı Nasıl Olmalı?

İlk Blog Yazısı Nasıl Olmalı

İlk blog yazısı nasıl olmalı? Yeni bir blog açtınız ve ne yazacağınızı düşünüyorsunuz değil mi? Bu yazı Beybut’un ilk gönderisi olmanın yanında, blogunuzdaki ilk yazınızın nasıl olabileceğine dair ipuçları içeriyor.

Bir gün herkes 15 dakikalığına ünlü olacak.” demiş Andy Warhol (1). Amacınız ünlü olmak mı bilmiyorum ancak günümüzde geldiğimiz nokta buna çok uygun. Sosyal medyanın eski medyanın yerini alması, erişilebilirliğin toplum tabanına yayılması, yeni medya araçlarının çeşitlenmesi hepimizin her an ünlü olabilme olasılığını artırıyor. Artık bir capse konu olmak, bir sokak röportajındaki açıklamanızla fenomen haline gelmek, Vine, Periscope, Youtube videonuzdaki garipliklerle adınızdan söz ettirmek içten bile değil. Peki gerçekten istediğiniz bu mu? Kısa süreliğine bilinir olmak ve birkaç ay içinde unutulmayı mı istiyorsunuz? Eğer bir blog yazmaya karar verdiyseniz amacınızın yalnızca 15 dakikalık ün olmadığını ikimiz de biliyoruz. Siz, emek vermek; düşüncelerinizi, bildiklerinizi, yaşantınızı başka insanlarla özel bir alanda paylaşmak istiyorsunuz.

Blogunuzu açmaya karar verdiğinizde ne üzerine yazacağınızı az çok biliyorsunuzdur. Blogunuzun genel örüntüsü ne üzerine olacaksa ilk yazınız bu örüntüye uygun bir konuyu içerebilir.

Blogların klasik kitaplardan farklı olduğunu unutmamak gerekiyor. Başka bir ifadeyle blogunuzu ziyaret eden kişi bir kitabın ilk sayfasına, önsözüne bakar gibi ilk yazınızla karşılaşmayacak. Kendinizden bahsedecekseniz bunu “Hakkımda” bölümüyle yapmak daha mantıklı olacaktır. “Ben Ahmet. Yaşım 15. Boyum 1.50. Dayak yemeyi severim.” gibi bir girişin, kolay erişimli, hakkında sayfasında olması makul bir seçim.

O halde ilk yazımızın, blogumuzun genel konusuna uygun bir başlık olabileceğinde hemfikiriz. İlk yazınızda çokça kendinizden bahsetmek yerine blogunuzun konusundan, içerik planlarınızdan bahsedebilirsiniz. Bu bağlamda uydurduğum birkaç örneği inceleyelim. Blogunuzun genel içeriğine göre ilk blog yazınızın ne olabileceği konusunda basit bir tablo yapalım.

[one_half]Genel Blog İçeriği

 1. Edebiyat Blogu
 2. Tarih Blogu
 3. Siyaset Blogu
 4. Teknoloji Blogu
 5. Kişisel Blog
 6. Kadın ve Moda Blogları

[/one_half]

[one_half_last]İlk Blog Yazısı İçin Örnek Başlıklar

 1. İlk Cemre / Her şey Elifle başladı / Sana ilk mektubum
 2. Ateş ve tekerlek / Tarih neden var? / Bir vakanüvistin ilk heyecanı
 3. Siyasi bir başlangıç / Kuyuya taş atmak
 4. WordPressli bir başlangıç / Blog yazmak / Çevirmeli bağlantıdan fibere
 5. Karın ağrıma ortak olur musun? / Ben ve ötesi / Başlangıç
 6. İlk buluşma / Tanrı kadını yarattı / Şıkır şıkır bir başlangıç

[/one_half_last]

Blogunuzun ilk yazısı sonraki yazılarınız için sizi disipline edebilecek bir başlangıçtır. Blog çerçevesini genel hatlarıyla anlatarak hem okuyucularınıza hem de arama motorlarına doğru sinyaller gönderebilirsiniz.

İyi bloglamalar dilerim.

1: Andy Warhol – Amerikalı yayıncı, yapımcı ve fotoğrafçı. [Wiki]

Yazar: admin

Beybut.com yöneticisi ve yazarı. 17 Ocak 1980'de doğdu. Uluslar arası ilişkiler ve siyaset bilimi, Türkçe öğretmenliği eğitim aldı. 1995 yılından beri, özellikle yazılım konusunda profesyonel çalışmalarda bulundu. Pascal, Delphi, Php, sunucu güvenliği ve optimizasyonu, Seo alanlarında çalışmalar yürüttü. Yerel gazetelerde köşe yazarlığı yaptı. Yazın yaşamına dair yarışmalarda birçok ödül kazandı. Şiir, tarih, psikoloji, felsefe ve siyaset bilimi özel ilgi alanları.

“İlk Blog Yazısı Nasıl Olmalı?” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir