İsrail Devleti’nin Kuruluşu

İsrail, İsrail Bayrağı, İsrail Devleti

İsrail Devleti nasıl kuruldu? İngiltere, Amerika ve BM Filistin topraklarını nasıl paylaştırdı? İsrail’i tanıyan ilk Müslüman ülke hangisi oldu?

“İsrail’in bölgedeki Amerikan çıkarlarının korunmasında ABD ile yakın işbirliğinde bulunma konusunda gösterdiği istek, Washington’daki birçok yetkilinin gözündeki İsrail imajını değiştirdi.”
İzhak Rabin

David Ben Gurion İsrail devletinin kurulduğunu ilan ettiğinde, Yahudi halkının Romalılar tarafından kovuldukları topraklara bir gün döneceklerine dair yaklaşık 2 bin yıldır canlı tuttukları umutları da meyvesini vermiş oluyordu. Naziler tarafından İkinci Dünya Savaşı’nda soykırıma tabi tutulmalarının ardından rüzgar onlardan yana esmeye başlamış ve İngiliz idaresindeki Filistin’deki kaos ortamında devletlerini kurduklarını ilan etmişlerdi.

Kuruluşa giden yol, İkinci Dünya Savaşı’nın ardından Filistin’i kontrol altında bulunduran İngiltere’nin bölgeyle ilgili nihai karar için meseleyi BM’ye götürmesiyle başlayacaktı. Topraklarındaki Arap-Yahudi çatışmasından bıkan İngilizler, meseleyi BM aracılığıyla çözmek istiyorlardı. 29 Kasım 1947’de BM, Filistin topraklarının yüzde 56’sının 650 bin kişilik Yahudi nüfusuna, yüzde 44’ünün ise 1 milyon 300 bin kişilik nüfusa sahip Filistinlilere verilmesini kabul etti. Aynı karara göre Kudüs şehrine BM denetiminde milletlerarası bir bölge statüsü tanındı. Yahudiler planı kabul etti; ama Araplar etmedi. Bunun üzerine Filistin İç Savaşı başladı. 1948 yılı 14 Mayısı’nda İngiliz mandasının sona ermesi üzerine David Ben Gurion ortaya çıktı ve meseleye son noktayı koydu. Filistinliler vatansız kalmış, İsraillilerse ‘kendilerince’ vatan sorununu çözmüşlerdi.

Ortadoğu’da, 1948 yılında İsrail’in kurulmasıyla başlayan 50 yıllık savaş-barış çabaları, ateşkes ve anlaşmalara rağmen dinmek bilmeyecekti.

İsrail’in kurucu babası olan David Ben Gurion (1886-1977) İsrail devletinin kurulduğunu ilan ettiği bu andan itibaren, tarih Ortadoğu için bir başka istikamette akmaya başlayacaktı. Asırlardır zulüm çeken bir millet, nihayet bir ülkeye sahip olmuştu, ama kısa zamanda dünya mazlumun zalime dönüştüğüne şahit olacaktı.

Araplar, İsrail devletinin ilan edilmesini “El Nakba”, yani felaket olarak niteledi. İsrail’in kurulmasıyla birlikte bölge adeta patlamaya hazır bir barut fıçısına döndü ve sık sık patladı da. Devlet ilanının hemen ardından Mısır, Ürdün, Irak, Suriye ve Lübnan’dan gelen Arap kuvvetleri, Filistin’in Yahudilere verilmeyen güney ve doğu bölgelerini işgal etti ve Eski Kudüs’ü ele geçirdi. İsrail devletinin kurulmasından sonra, 1956 (Süveyş Bunalımı), 1967 (6 Gün savaşları) ve 1973 (Yom Kippur Savaşı) yıllarında Araplarla Yahudiler tekrar tekrar savaştı. Bu savaşlardan İsrail kazançlı çıktı. Bölgenin haritası değişti. İsrail, Amerika’nın bölgedeki en sağlam müttefiki olarak bir bakıma İran’ın yerini aldı. İsrail’in devlet olarak ortaya çıkmasıyla Ortadoğu, kanla yıkanmış bir satranç tahtasına döndü. 1948’de başlayan oyun halen sürüyor…

Akılda Kalanlar

– Türkiye, İsrail’i tanıyan ilk Müslüman ülke oldu.

– 1973 yılındaki savaştan bu yana ABD, İsrail’e hiçbir devlete yapmadığı ekonomik yardımları yaptı. 1976 yılından bu yana İsrail, en fazla ekonomik ve askerî yardım alan ülke oldu. Bu rakam 140 milyar doları aştı. İsrail, her yıl 3 milyar dolar direkt yardım alıyor ve her İsrailli için bu, yıllık 500 dolar anlamına geliyor.

– Bugün İsrail, Ortadoğu’daki en güçlü askeri yapı. Kara kuvvetleri, komşularınınkinden çok üstün ve nükleer silaha sahip olan bölgedeki tek ülke. 200’e yakın deklare edilmemiş nükleer savaş başlığı olduğu biliniyor.

– 1991’de meydana gelen Körfez Savaşı sırasında Irak, İsrail’e çeşitli zamanlarda füze saldırısında bulundu ise de İsrail buna cevap vermedi. Bu savaş İsrail’in Ortadoğu’da ABD’nin liderliğinde meydana gelen yeni düzende kilit bir rol üstlenmesini sağladı.

Yazar: admin

Beybut.com yöneticisi ve yazarı. 17 Ocak 1980'de doğdu. Uluslar arası ilişkiler ve siyaset bilimi, Türkçe öğretmenliği eğitim aldı. 1995 yılından beri, özellikle yazılım konusunda profesyonel çalışmalarda bulundu. Pascal, Delphi, Php, sunucu güvenliği ve optimizasyonu, Seo alanlarında çalışmalar yürüttü. Yerel gazetelerde köşe yazarlığı yaptı. Yazın yaşamına dair yarışmalarda birçok ödül kazandı. Şiir, tarih, psikoloji, felsefe ve siyaset bilimi özel ilgi alanları.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir