İzmir Depreminin Ortasından Çıkarılan Dersler – 30 Ekim 2020 / Bayraklı

30.11.2020 İzmir depremi, Bayraklı, Barış Sitesi, Cumhuriyet Sitesi
30.11.2020 İzmir depremi, Bayraklı, Barış Sitesi, Cumhuriyet Sitesi

Yukarıda gördüğünüz binalardan sadece bir tanesi sağlam. Sağlam görmüş olabilecekleriniz bir kat zemine oturmuş yahut kolonlarından biri veya birkaçı kırılmış durumda.

112 Ses Kaydı: http://www.mynet.com/tv/embed/6776691

Ses kaydındaki Cumhuriyet Sitesi, 1. resimdeki sol taraftaki siteler. Pembe şeritli olanlar…

30 Ekim 2020’de kimi kaynaklara göre 6.6 kimilerine göre 7 şiddetinde gerçekleşen depremde (bence 7 ve üzeriydi), depremin en etkili olduğu yer olan Bayraklı ilçesindeydim. Yıkılan site ve binalara sadece birkaç metre mesafedeydim. Depremin bu kadar içinde olunca, hayatta kalma dürtüsünün dürttüğü beyin tüm olasılıkları ve durumları bir bilgisayar gibi işlemeye başlıyor. İşte size olay anını sarsıntı ve yıkımlarla geçirmiş biri olarak madde madde söyleyebileceklerim:

  1. Tüm İzmir’e geçmiş olsun. Ölenlere rahmet, yaralılara acil şifalar dilerim. Vefat eden küçük yavruların acısı hala boğazımı düğümlüyor.
  2. 2000 ve öncesinde yapılan hiçbir binaya oturmayın. Kiralamayın. Satın almayın. Tebrikler. Depremde ölme riskiniz %50 azaldı.
  3. Oturacağınız binanın iki özelliğine çok dikkat edin. İlki “zemin ıslahı” yapılıp yapılmadığı. İkincisi kullanılan betonun kodu. Eğer bu kod c35 veya c40 ve zemin ıslahı yapılmışsa ise binanızın 6-7 şiddetlerinde bir kiremitinin dahi çatlamayacağını veya yıkılmayacağını varsayabilirsiniz. Bu depremde zemin ıslahlı ve c40 beton kullanılmış bir binada zerre çatlak yoktu. Ayrıca depremi daha az hissettiler. Bu konuda uzman değilim. Ancak şahitliğim mevcut.
  4. Türk Telekom / Avea kullanmayın. Bu berbat oğlu berbatlar depremden sonra yaklaşık 5 saat sinyal veremedi. Bir yakınımın Turkcell hattında da sorun olmuş. Ancak en uzun rezillik Türk Telekom’daydı. Kimseye ulaşamadık. Arayamadık. Aranamadık. Devlet devletliğini yapıp bu rezilliğe ceza uygulamalı. Kamu güvenliğini ve sağlığını tehdit eden bu firmalara el koymalı. Asıp kesmeli. Tabi Halkçılık ilkesi hala mevcutsa… Bu kaçıncı…
  5. Depremde 5-6 saniye içinde binadan çıkamayacaksanız binada kalmalısınız. Çünkü merdivenler hızlı çöker. Depremden sonra / deprem sırasında asansör kullanılmayacağını söylemeye gerek yok sanırım. Deprem durduğunda veya çok hafiflediğinde hızlıca sokağa inip binadan uzaklaşın.
  6. Deprem anında paniklememeye çalışın. Üçlü kolonlara en yakın noktaya giderek kendinizi sabitleyin. Koridor, balkon, cam yanı ve merdivenlerden uzak durun. Binanın yıkılacağınızı anladığınızda baş ve boynunuzu kollarınızla korumaya çalışarak çökün. Omurga, baş, boyun bölgenizden darbe almamaya gayret gösterin. Bilincinizi açık tutun.
  7. Deprem sonrası ve sırası için anahtarlığınızda mini bir fener bulunsun. Yanınızda bir çakmak, bir düdük, bir çakı taşımak da mantıklı olabilir.

Düzgün evlerde oturun. Türk Telekom kullanmayın, sevdiklerinize kullandırtmayın. AFAD, UMKE, AKUT, İTFAİYE… gerçek kahramanlardır. Tekrar geçmiş olsun.

Yazar: admin

Beybut.com yöneticisi ve yazarı. 17 Ocak 1980'de doğdu. Uluslar arası ilişkiler ve siyaset bilimi, Türkçe öğretmenliği eğitim aldı. 1995 yılından beri, özellikle yazılım konusunda profesyonel çalışmalarda bulundu. Pascal, Delphi, Php, sunucu güvenliği ve optimizasyonu, Seo alanlarında çalışmalar yürüttü. Yerel gazetelerde köşe yazarlığı yaptı. Yazın yaşamına dair yarışmalarda birçok ödül kazandı. Şiir, tarih, psikoloji, felsefe ve siyaset bilimi özel ilgi alanları.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir