Konkordato Nedir? Konkordato Şartları ve Uygulanması

konkordato

Konkordato nedir? Konkordato ne zaman ve nasıl uygulanır? Konkordato şartları nelerdir? Konkordatoyu kim uygular? Sorularına yanıtlar bulunmaktadır.

Konkordato, borçlu ve alacaklılar arasında, borçların nasıl, ne vadede ödeneceğine dair anlaşmanın mahkeme tarafından onaylanmış halidir. Bir tür iflas anlaşmasıdır. Borcu olan, iflasın eşiğindeki şirket, konkordato ilan ederek alacaklılarıyla anlaşmaya gitme yolunu seçer. Bu durumda, örneğin alacaklılar “ben borcun faizinin bir bölümünden vazgeçiyorum.”, “borcun 20 vadede ödenmesine razıyım.” gibi bildirimlerde bulunur. İki taraf anlaşmışsa bu anlaşma Asliye Ticaret Mahkemesi tarafından onaylanır. Böylece borçlu şirkete ikinci bir şans tanınır.

Her ne kadar konkordato, iflastan kurtulma seçeneği olarak görünse de konkordato ilan etmiş şirketlerin çok az kısmı yeniden toparlanabilmektedir.

Konkordato, İcra ve İflas Kanunu’nun 285-309. maddeleri arasında düzenlenmektedir.

Konkordato tarihinden 2 yıl 5 ay ( 3+2 ay, 1 yıl + 6 ay ve 6 ay tasdik süreci) süre içinde konkordatonun sonuçlandırılması şartı bulunmaktadır.

Borçlu, konkordatoda borcun en az yarısını karşılamayı taahüt etmeli, teklif ettiği ödeme mevcut varlıklarda yeterli olmalıdır. Eğer mevcut varlıklar örneğin borcun %80’ini karşılıyorsa, konkordato borcun %80’ini kapsar.

konkordato

Konkordato Resmi Gazete

Yazar: admin

Beybut.com yöneticisi ve yazarı. 17 Ocak 1980'de doğdu. Uluslar arası ilişkiler ve siyaset bilimi, Türkçe öğretmenliği eğitim aldı. 1995 yılından beri, özellikle yazılım konusunda profesyonel çalışmalarda bulundu. Pascal, Delphi, Php, sunucu güvenliği ve optimizasyonu, Seo alanlarında çalışmalar yürüttü. Yerel gazetelerde köşe yazarlığı yaptı. Yazın yaşamına dair yarışmalarda birçok ödül kazandı. Şiir, tarih, psikoloji, felsefe ve siyaset bilimi özel ilgi alanları.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir