Lol’de Kullanılan Hile ve Scriptlerin İncelemesi

Lol hile, League of Legend Hile, Lol hack, L#, Elobuddy, Bol

League of Legends’te en sık kullanılan hile, hack programları ve bu programlarla ilişkili scriptlerin incelemesi. Bu bağlamda LeagueSharp (L#), BoL (Bot of Legends) ve EloBuddy yazılımları incelendi. Bu makalede bir programcı ve oyuncu olarak test ettiğim programların verilerini sizlerle paylaşacağım. Elbette bu yazı hile kullanımını özendirme amacı taşımıyor. Dolayısıyla içerikte, ilgili yazılımları indirme, scriptlere erişme bağlantıları bulunmuyor. Lol’e eklemlenen (enjekte olan) ve oyun sırasında bir veya birkaç tuşla yetenek (skill) kullanımını sağlayan; rakiplerin yetenek atışlarından kaçmayı ve diğer yardımcı öğeleri otomatikleştiren programları değerlendirirken kullandığım kriterler şöyle:

 • Yazılımın ücreti
 • Scriptlerin ücretlendirilmesi
 • Genel kullanım kolaylığı
 • Yeni yamalarda update (güncelleme) hızı
 • Script yükleme kolaylığı ve online script veritabanı
 • Forum desteği
 • Dil desteği
 • Oyun içinde lag/ping sorunuyla ilgili değerlendirme
 • Activator başarısı
 • Evade başarısı ve Evade risk analizi
 • Genel script başarısı
 • Yakalanma riski analizi

Activator: Bir eşyayı (Örn. Zhonya), bir büyüyü (Örn. Çarp) gerektiğinde otomatik olarak kullanan script türü.

Evade: Rakiplerin yetenek (skill) atışlarından (Örn. Thresh/Blitzcrank Q’ları) otomatik olarak, karakterinizi atış istikametinin tersine/ilerisine/gerisine yönlendirerek, kaçmayı sağlayan scriptler.

Bu kriterlerin uzun süreli ve ayrıntılı değerlendirilmesi sonucunda aşağıdaki sıralamaya ve verilere ulaşabildim.

Kriter/Açıklama

LeagueSharp, L#

EloBuddy

BoL

Yazılımın Ücreti: Aylık 15 $ Ücretsiz Aylık 10 $
Script Ücretleri: Ücretsiz Ücretsiz Kısmen Ücretli
Kullanım Kolaylığı: Normal. Bazen kurulum sırasında bazı dosyaları silmenizi ve tekrar yükleme yapmanızı gerektiren sorunlar yaşanabiliyor. Normal. Sorunsuz bir yükleme ve kullanma aşaması var. Orta seviyede bir kurulum ve kullanım kolaylığı var. Script yüklemek bazen sorunlara neden olabiliyor.
Güncelleme Hızı: 1 saat / 5 gün. Eğer gecikme 2 gün veya daha çoksa bu süre üyeliğinize ekleniyor. Ücretsiz kullanıcıların güncellemeden sonra 2 gün beklemeleri gerekiyor. Yeni yamalarda oldukça hızlı güncelleniyor. En hızlı güncellenen program. Güncelleme L#’dan hızlı.
Script Veritabanı: Tek tuşla yükleme. Geniş script veritabanı. Tek tuşla script yüklenebiliyor. Veritabanı genişliği her şampiyon için ortalama 1-4 adet. Bazıları ücretli ve geniş bir script veritabanına sahip.
Forum Desteği: Türkçe forum bölümü bulunuyor. Türkçe forum bölümü var. Türkçe forum bölümü bulunuyor.
Dil Desteği: Türkçe dil desteği bulunuyor. Türkçe dil desteği var. ?
Lag/Ping: 50-90 civarı bir pingle oynanabiliyor. Evadede bazen lag sorunu olabiliyor. Ping düzeyi L# ile aynı. Ancak bazen kısa süreli bağlantı sorununa neden olabiliyor. Scriptlere de bağlı olarak en pingli/laglı program. Ancak oynanabilirliği çok üst düzeyde etkilemiyor.
Activator Başarısı: Başarılı Başarısız Başarılı
Evade Başarısı: Çok başarılı. Humanizer türü bir geciktiriciyle kullanılması gerekiyor. Düşük başarılı. Bazı şampiyonların skillerinden neredeyse kaçamıyor. Başarılı.
Genel Başarı Sırası: 1. 2., İkinci olmasının en büyük nedeni ücretsiz ve geliştirilebilir olması. 3., en seçkin scriptlerinin ücretli ve kriptolu olması üçüncü olmasındaki en büyük etken.
Yakalanma Riski: Özellikle Evade kullanıcıları için risk yüksek. Diğer oyuncuların şikayetiyle de ilişkili olarak birkaç ay kalıcı ban yemeden kullanabiliyorsunuz. Ancak er ya da geç yakalanma olasılığı var. L#’tan daha düşük bir riske sahip olduğu görülüyor. Evade kullanımı ve şikayetlere bağlı olarak mevcut.

 

BoL bu alanda en eski programlardan biri, ardından L# ve Elobuddy onu takip ediyor. Özellikle L# ve BoL birbirleriyle kıyasıya rekabet halindeler. Bir süre önce BoL kullanıcılarının bilgileri (nickleri, şifreleri) hacklenmiş ardından aynı şey LeagueSharp kullanıcılarının başına gelmişti. Yine daha önce BoL, Türk kullanıcıları bir süreliğine forumdan ve programdan yasaklamıştı. Ancak daha sonra bu yasağı kaldırmıştı. Joduska (L#) forumlarında Türkçe bölüm, Türk script yazarları ve forum yöneticileri mevcut. Hatta yöneticinin bir tarafının Türkiye’ye dayandığı yönünde söylentiler var.

Bedava RP aldatmacasına kanmayın. “Şu linkten üye olarak şu kadar RP kazanabilirsiniz.”, “Şunu yaparak bedava kostüm elde edersiniz.” tarzı söylemlerin, sitelerin, linklerin yalnızca çıkar amaçlı bir kandırmaca olduğunu unutmayın.

Gelelim İşin Özüne: Bunu Mutlaka Okuyun

Eğer bu konuyu yalnızca “online oyunların gençler ve çocuklar üzerindeki etkileri” başlığıyla açmış olsaydım birkaç anne-baba ve akademisyene ulaşabilecektim. Her ne kadar incelemem gerçek verilere dayansa da asıl amacım bu konuya gelen genç arkadaşımın aşağıdaki mesajı alması.

katarinaBir eğitimci, programcı ve psikolojiyle ilgilenen biri olarak genç arkadaşlarıma online oyunlar ve hilelerle ilgili birkaç bilgi vermek istiyorum. Rekabete dayalı, kumar etkisi (rastgelelik, şans faktörü) içeren bütün online oyunlar bağımlılık yaratabilir. Bu bağımlılık sizleri yalnızca olağan yaşamdan koparmakla kalmaz. Aynı zamanda oyun kazanarak elde ettiğiniz başarı tatmini (Maslow’un ihtiyaçlar sıralamasında en üstte bulunan kendini gerçekleştirme algısı) diğer alanlarda, örneğin derslerinizde, bir engellemeye neden olabilir. Online oyuna yönlendirdiğiniz rekabet güdünüzü ve başarı hırsınızı başka alanlara yönlendirmek daha zordur. Çünkü beyniniz rekabet güdüsünü ve başarı amacını bu oyunlarla tatmin etmeye alışmıştır. Üstelik bu daha kolay, hızlı ve eğlencelidir. Bu nedenle online oyunlar konusunda iradenizi kullanmalı ve kendinizi kısıtlamalısınız. Gece gündüz Lol, Knight, Dota, Warcraft… oynayarak hem yaşamı kaçırmayı hem de içinizdeki rekabet ve başarı içgüdünüzü kaybetmeyi istemediğinizi biliyorum.

Yukarıda belirttiğim gibi bu oyunlar zaten bazı ihtiyaçlarınızı tatmin ediyorken bir de hile kullanmanız “kolayın kolayı”na kaçmanız anlamına geliyor. Liderlik, rekabet, başarı ihtiyacınızı online bir oyunda kolay yoldan tatmin etmek, iki kat sorununuz olduğunu gösteriyor. Bu ihtiyaçlarınızı online oyunlarda hileyle değil; gerçek yaşamda, daha uzun süreçte, daha çok emek harcayarak gidermeniz dileğiyle.

Yazar: admin

Beybut.com yöneticisi ve yazarı. 17 Ocak 1980'de doğdu. Uluslar arası ilişkiler ve siyaset bilimi, Türkçe öğretmenliği eğitim aldı. 1995 yılından beri, özellikle yazılım konusunda profesyonel çalışmalarda bulundu. Pascal, Delphi, Php, sunucu güvenliği ve optimizasyonu, Seo alanlarında çalışmalar yürüttü. Yerel gazetelerde köşe yazarlığı yaptı. Yazın yaşamına dair yarışmalarda birçok ödül kazandı. Şiir, tarih, psikoloji, felsefe ve siyaset bilimi özel ilgi alanları.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir