Tam Buğday Unlu Mercimek Çorbası Tarifi

Çorba

Blogun hakkında bölümünde yazdığının aksine bu yazımda şefin spesyali olabilecek mercimek çorbası tarifimi paylaşacağım. Ömrümce yediğimin en iyisi olan bu harika çorbayı birkaç basit malzeme ve işlemle hazırlayıp; çorbayı içeceklerin kalbini, böbreğini, karaciğerini kazanmanız mümkün (organ mafyası okuyucularımız için bunun bir mubalağa olduğunu belirtelim.). Neden bu kadar güzel olduğunu anlamasam da böyle bir tarif konusunu burada açtırdığı için lezzetinden emin olabilirsiniz.

Malzemeler:

  • 2 su bardağı kırmızı mercimek
  • 1 orta boy soğan
  • 1 adet küçük havuç
  • 1 su bardağı tam buğday unu (belki normal un da işe yarayabilir)
  • Soğanları kavurmaya yetecek kadar ayçiçek yağı
  • 7 su bardağı soğuk su
  • Karabiber, kırmızı pul biber, 7-8 adet limon tuzu tanesi,tuz
  • 1 adet el blenderı

Gördüğünüz üzere hemen her evde olan basit malzemelerle bir lezzet şelalesine doğru yola çıkıyoruz. Normalde kendi yaptığım yemekleri lezzetsiz bulurken; bu sıradan ama damak şenlendiren tarifi icat ettikten sonra aşçılık kariyerimi bir kez daha gözden geçirmeye karar verdim.

Soğanları ince ince kıyıp tencerede kızgın yağa atıyoruz. Pembeleşmesini beklemeden dilimlediğimiz havucu ekliyoruz. Soğanları havuçla harmanlayıp soğanlar pembeleşmeye yüz tuttuğunda 1 bardak tam buğday ununu karışıma ekliyoruz. Biraz daha karıştırıp bu karışımın üzerine iyice yıkayıp süzdüğümüz kırmızı mercimekleri ekliyoruz. Tekrar karıştırıp harmanladıktan sonra 7 bardak soğuk suyu bu karışımın üzerine ekliyoruz. Ara ara karıştırarak mercimek ve havuçlar tam olarak yumuşayana kadar kaynatıyoruz. Bu sırada baharatları ve tuzu ilave ediyoruz.

Mercimek ve havuçlar yumuşayınca ocağın altını söndürüyoruz. Sıra geldi bu harika tabloyu blenderla coşturmaya. Belki şuracıkta bir mercimek tanesi daha vardır diyerek blenderı tencereye daldırıyoruz. Blender tabana iyice temas etsin ki çorba sağa sola sıçramasın. Elimizden geldiğince çorbanın mercimek ve havuçlarını tam bir karışım olacak biçimde blenderı dairesel hareketler yaparak da kullanıyoruz. Blenderdan sonra çorbanız bir süzgeçten geçebilecek kadar homojen olmalı.

Tam Buğday Unlu Mercimek Çorbası
Tam Buğday Unlu Mercimek Çorbası

Kocanızı, ev arkadaşınızı, çocuğunuzu çağırıp 1 tabak sihirli çorbanın yanına 2 ekmek veriyoruz. Sonra  onların yıllarca sürecek takdirine ve “mercimek çorbası olsa da içsek.” iç geçirmelerine -beybut’u da anımsayarak- maruz kalıyoruz. Ellerimize sağlık.

Çorbanın kıvamını anlayabilmeniz için biraz düşük çözünürlükte de olsa bir video ve birkaç resim ekledim.

 

mercimek-corbasi2

Yazar: admin

Beybut.com yöneticisi ve yazarı. 17 Ocak 1980'de doğdu. Uluslar arası ilişkiler ve siyaset bilimi, Türkçe öğretmenliği eğitim aldı. 1995 yılından beri, özellikle yazılım konusunda profesyonel çalışmalarda bulundu. Pascal, Delphi, Php, sunucu güvenliği ve optimizasyonu, Seo alanlarında çalışmalar yürüttü. Yerel gazetelerde köşe yazarlığı yaptı. Yazın yaşamına dair yarışmalarda birçok ödül kazandı. Şiir, tarih, psikoloji, felsefe ve siyaset bilimi özel ilgi alanları.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir