Neden Oyun Oynamak Yerine Oyun Videoları İzleriz

Oyun oynamak yerine oyun videolarını izlemeyi tercih edenlerdenseniz bu durumla ilgili teorilerimi okumak isteyebilirsiniz.

Bazen birinin yaptığını izlemek; o eylemden daha eğlenceli ve daha az streslidir. Beybut

Y ve Z kuşağından olup da Youtube’da, Twitch’te oyun videoları kanallarını takip eden birçok kişi var. Steam’inde onlarca oyunu oynayabilecekken insanlar neden oyun videoları izler ki?

Stresten Kaçınma Arzusu

League Of Legends gibi rekabetçi online oyunlar, çoğu zaman diğer oyuncuların yargılaması ve tahriki (flame) nedeniyle çekilmez bir hal alır. Yaptığınız oyun içi hatalar nedeniyle duymadığınız hakaret kalmayabilir. Bu durum özellikle hedefli/dereceli oyunlarda zirveye ulaşır. Ayrıca oyun için hedefler zaten kendi içinde bir görev stresine neden olur. İnsan, stresten kaçınma güdüsüne sahiptir. Bir Youtuber’ın “çıldırış”ını, en alt ligde yer alan oyuncuların üst ligdeki deneyimli bir oyuncu tarafından ezilmesini izlemek çok daha rahatlatıcı değil mi?

İnsanlığın Gelişiminde Bir Mihenk Taşı: Taklit ve Haz

İnsan hemen her şeyi taklitle öğrenir. Dil, inanç, kültür… Her şey diğerlerini taklit ederek öğrenilir. Bir oyunu öğrenmek, kendini oyun konusunda geliştirmek için bu konuda deneyimli diğerlerini izler ve taklit ederiz. Bazen izlediğimiz oyuncunun bir fikrini veya oyun içi hareketini kendimize mal eder ve o hayale kapılırız.

Her ne nedenle olursa olsun oyun izlemek eğlenceli bir eylem. Hatta çoğu zaman oynamaktan daha eğlenceli… Başka hangi nedenlerle oyun videoları izleriz?

Yazar: admin

Beybut.com yöneticisi ve yazarı. 17 Ocak 1980'de doğdu. Uluslar arası ilişkiler ve siyaset bilimi, Türkçe öğretmenliği eğitim aldı. 1995 yılından beri, özellikle yazılım konusunda profesyonel çalışmalarda bulundu. Pascal, Delphi, Php, sunucu güvenliği ve optimizasyonu, Seo alanlarında çalışmalar yürüttü. Yerel gazetelerde köşe yazarlığı yaptı. Yazın yaşamına dair yarışmalarda birçok ödül kazandı. Şiir, tarih, psikoloji, felsefe ve siyaset bilimi özel ilgi alanları.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir