NEDİR?

Her şey 17 Ocak 1980’de kaldırımları yosun tutmuş gri bir Trabzon sabahında başladı. Ah! Galiba fazla geri gittim. Biraz ileri saralım… Her şey, teknik bilgi birikimimi; evrene, siyasete, tarihe, yazın yaşamına, Türkiye’ye dair görüşlerimi derli toplu ve olgun bir güncede toplamaya karar vermemle başladı. Topyekün beni yansıtan, idemin sarmallarında, hafızamın kuytularında ne varsa saçıp dökebileceğim günce girişimim böylece başladı.

Beybut, yalnızca mızmızlanacağım bir günce olmayacak. Duygularını başkalarına yansıtmayı sevenlerin aksine, bireysel dışavurumumu biraz geride tutarak, daha teknik ve siyasi, tarihi ve edebi bir bilgi kaynağı oluşturmak amacındayım. Yediğimi, içtiğimi değil; gördüğümü, bildiğimi, programladığımı, hissettiğimi, doğruyu paylaşmak için sizinleyim. Bu anlamda Beybut’ta mesafeli bir duruş, ince bir sesleniş, öğütsel bir abilik sezeceksiniz. Bir öğretmene yakışır biçimde…

 

Beybut’un Anlamı

Beybut, her ne kadar bir piliç firmasının adını veya bir zamanların huzurlu şehri Beyrut’u çağrıştırsa da, aslında öz Türkçe’de “barış” anlamına geliyor. Malumunuz, günümüzde boşta alan adı (domain) bulmak oldukça zor. Durum böyle olunca Yollug Tigin’in* heybesini karıştırmak gerekti. Sonuçta güncenin (blogun) adını, adımın öz Türkçe karşılığı olarak belirledim.

Beybut’un Sloganı

“Düşünsene…”

Benim için oldukça rahatlatıcı ve güdüleyici bir tümce başlangıcı.

Teknik Bilgiler

Beybut, “sanal özel sunucu”da (Vps – virtual private server) barınıyor. Nginx* geçidini kullanıyor. Nginx’in arkasında Apache 2 çalışıyor. En arkada ise bir Linux* dağıtımı var. Güncenin yazılımı  WordPress. Beybut, 23 Şubat 2016 Salı günü yayına başladı.

 

  • Yollug Tigin: Orhun Yazıtlarını kaleme -daha doğrusu taşa ve çiviye- alan kişi. Aynı zamanda Bilge Kağan’ın yeğeni.
  • Nginx: Bir çeşit geçit (proxy) sunucusu.
  • Linux: Açık kaynak kodlu bir işletim sistemi yazılımı. Özelleştirilebilirliği yüksek olduğu için birçok sunucuda tercih ediliyor.