Niche Trafik ve Kazanç Hesaplama

Niche Hesaplama

Niche, keşfedilmemiş veya yayıncı rekabeti düşük, kazanç skalası yüksek sözcük ve sözcük gruplarını ifade eden bir terimdir. Günümüzde temel köşebaşlarının büyük sitelerce tutulmuş olması, hit ve kazanç sağlamak için yayıncıları niche mecrasına yönlendirmektedir. “haber”, “oyun”, “sağlık”, “otel” gibi çok aranan terimlerde yıllanmış ve güçlü sitelerle yarışmak yerine “Kapadokya otelleri”, “kısa saç modelleri” gibi daha spesifik arama deyimlerinde üst sıralar için çalışmak hem reklam verenlerin reklam verene ödediği miktar hem de yükselmenin daha kolay olması açısından tercih edilen bir yöntem.

Niche sözcüklerin seçilmesinde Adwords’ün Keyword Planner , bu alanda uğraş vermek isteyenlerin başvurduğu temel araç. Burada, belirlediğiniz arama deyimleri için filtreleme yapabilir; aylık aranma, CPC (reklam verenin tıklama başına ödemesi önerilen ücret), ilişkili arama deyimleri gibi verilere erişebilirsiniz.

Niche Kazandırır Mı?

Doğru hesaplama, rakiplerin analizi ve uygun Seo yöntemleriyle niche çalışamalarınız verimli kazançlar sağlar. Hesaplama, rakip analizi ve Seo çalışması birbiriyle ahenk içinde olmalı. 300 bin aylık aranması ve 0.2 $ CPC oranı olan bir niche, 10 bin aranma ve 0.6 $ CPC’den iyi veya kötüdür diyebilmek için rakipleri analiz etmemiz gerekir. Bunun yanında niche’in arz ettiği trafiğin beklentisini karşılamak da önemlidir. Çok spesifik, teknik bilgi, sipariş arzı vb. gerektiren nichelerde, bu talebi karşılayabileceksek çalışmaya başlamalıyız.

Niche Örnek

Bu tabloda “Saç Modelleri” arama deyimi daha fazla aranmaya sahip olsa da “Erkek Saç Modelleri” deyiminin optimum kazancının daha yüksek olduğunu görüyoruz. Sadece bu iki tam eşleşen arama deyimini düşündüğümüzde hem uygun alan adı bulmak hem de daha az rakiple yarışmak “Erkek Saç Modelleri” deyiminde daha olası görünüyor. Ancak biraz daha geniş düşünüp alt arama deyimlerinden alınabilecek trafiği hesaba kattığımızda “Saç Modelleri” bir adım daha öne çıkıyor. Bu iş için ayıracağınız zaman ve maliyet hesabı niche’nizi seçmekte belirleyici olacak. Tablodan anlayacağımız temel çıkarım, “Saç” tam eşleşen araması yerine daha yüksek optimum kazanç sağlayan nicheler için çalışmamız gerektiği.

Beybut’un bu basit hesaplama aracı Slingshot ve Chitika verilerini temel alarak Google’da ilk sayfadaki sıralamanıza göre, aylık hitinizi, Adsense’den aylık minimum ve optimum ortalama kazancınızı görmenize yardımcı olur. Bu araç, yalnızca tam eşleşen arama deyimleri için hesaplama yapıyor. Aynı deyime farklı arama deyimleriyle erişim bu hesaplamaya dahil değil.

 

Hesaplama

Bir örnek:

20000 Aylık aranma ve 0.6 CPC için,
Google 1. sayfa sırası, Aylık Ortalama Tekil Hit / Minimum Ortalama Aylık Kazanç – Optimum Aylık Kazanç
1. Sıra: 6.500 / 24 $ – 188 $
2. Sıra: 3.520 / 14 $ – 102 $
3. Sıra: 2.280 / 9 $ – 66 $
4. Sıra: 1.620 / 7 $ – 47 $
5. Sıra: 1.220 / 5 $ – 36 $
6. Sıra: 880 / 4 $ – 26 $
7. Sıra: 700 / 3 $ – 21 $
8. Sıra: 620 / 3 $ – 18 $
9. Sıra: 520 / 3 $ – 16 $
10. Sıra: 480 / 2 $ – 15 $

Yazar: admin

Beybut.com yöneticisi ve yazarı. 17 Ocak 1980'de doğdu. Uluslar arası ilişkiler ve siyaset bilimi, Türkçe öğretmenliği eğitim aldı. 1995 yılından beri, özellikle yazılım konusunda profesyonel çalışmalarda bulundu. Pascal, Delphi, Php, sunucu güvenliği ve optimizasyonu, Seo alanlarında çalışmalar yürüttü. Yerel gazetelerde köşe yazarlığı yaptı. Yazın yaşamına dair yarışmalarda birçok ödül kazandı. Şiir, tarih, psikoloji, felsefe ve siyaset bilimi özel ilgi alanları.

“Niche Trafik ve Kazanç Hesaplama” için 3 yorum

  1. Haber siteleri ölüyü diriyi niche falan bırakmadı herşeye göz koydular spam yapıp duruyorlar.. keza belirttiğiniz geliri yüksek olan kelimelerde sadece 1-2 normal site varken bir dolu haber sitesi en üstlerde

    1. Merhaba Kenan,
      Niche çalışarak haber sitelerinin üzerine çıkmak zor değil. Haber sitelerini bu konuda rakip görmeyin.

  2. Adminin söylediği gibi haber sitelerini dikkate almayın. O kelimede başka rakip olmadığı için herşeyi spam yapan haber siteleri çıkıyor. Ancak bir deneme yaptım ve özellikle .tr uzantılı bir domainle tüm haber sitelerini hiç backlink almadan sadece özgün içerikle geçtim. gen.tr web.tr gibi bir uzantı ile.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir