Php Cache İle Çok Hızlı Siteler

Php Cache Kullanımı

Php ile geliştirdiğiniz projelerde, özellikle veritabanı bağlantılarının, sorgularının çokluğu sayfanızın daha yavaş yüklenmesine; sunucu kaynaklarının daha çok tüketilmesine neden olur. Cache (yansı) kullanarak sayfanızın çıktısını bir dosyaya kaydedebilir; sonraki istekler için kaydedilmiş html dosyasını ziyaretçinize sunabilirsiniz. Böylece Mysql gibi veritabanı sorgularının tekrarlanan yorucu işlemlerinden kurtulabilirsiniz. Cache kullanımı, ziyaretçi tarafından özelleştirilmemiş (örneğin dinamik arama sayfaları dışında) tüm Php sayfaları için kullanılabilir.

Sitenizin web dizinine (public_html, htdocs vb.) cache adlı bir klasör oluşturun. Aşağıdaki kodları içeriğinizi işlediğiniz dinamik Php sayfanızın en üst bölümüne yerleştirin.

$urlm=$_SERVER['REQUEST_URI'];
$urlm=preg_replace("/[^a-z0-9-]/", "", $urlm);

$cachedosyam= 'cache/'.$urlm.'.html';
if (file_exists($cachedosyam)) {
include($cachedosyam);
exit;
} else {
	
ob_start();
}

Bu kod dizisiyle ziyaretçi tarafından talep edilen url adresini alarak ($urlm), $cachedosyam değişkenini belirledik. Ardından eğer cache dosyası mevcutsa ziyaretçiye bunu gösterdik. Bu dosya mevcut değilse oluşturma işleminin startını verdik.

Son olarak Php sayfanızın en alt kısmına aşağıdaki kodları ekleyiniz.

$dosyam = 'cache/'.$urlm.'.html';
touch($dosyam );
$dosya = $dosyam;
 
$ch = fopen($dosya, 'w');
fwrite($ch, ob_get_contents());
fclose($ch);
ob_end_flush();

Eğer cache dosyası yoksa bu son kod betiği ilePhp çıktısındaki içerikleri alıp cache dosyamızı oluşturduk.

Birinci kod parçasının sayfanızın en üstünde, ikincinin ise en altında olmasına dikkat edin. Artık dinamik Php sayfanızdaki içerikler bir Html dosyasına kaydedildi. Bir defadan sonra istenen sayfalar artık cache klasöründeki html dosyasından gösterilecek.

Cachelerin yeniden oluşturulması için cache klasöründeki bütün html dosyalarını silmeniz gerekir. cache klasörünüzdeki bütün dosyaları silmek için aşağıdaki fonksiyonu kullanabilirsiniz.

function temizle($dizin)
{
  foreach(glob("{$dizin}/*") as $dosya)
  {
    if(is_dir($dosya)) { 
      temizle($dosya);
    } else {
      unlink($dosya);
    }
  }
  rmdir($dizin);
}

Kullanımı:

temizle('cache');

 

Yazar: admin

Beybut.com yöneticisi ve yazarı. 17 Ocak 1980'de doğdu. Uluslar arası ilişkiler ve siyaset bilimi, Türkçe öğretmenliği eğitim aldı. 1995 yılından beri, özellikle yazılım konusunda profesyonel çalışmalarda bulundu. Pascal, Delphi, Php, sunucu güvenliği ve optimizasyonu, Seo alanlarında çalışmalar yürüttü. Yerel gazetelerde köşe yazarlığı yaptı. Yazın yaşamına dair yarışmalarda birçok ödül kazandı. Şiir, tarih, psikoloji, felsefe ve siyaset bilimi özel ilgi alanları.

“Php Cache İle Çok Hızlı Siteler” için 2 yorum

 1. Merhaba ;

  WordPress üzerinde bunu nasıl uygulayabiliriz anlatım bana biraz karısık geldi , yardımcı olursanız sevinirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir