PHP ile Neler Yapılabilir? Nasıl Para Kazanılır?

PHP ile Neler Yapılabilir? Nasıl Para Kazanılır?

Php ile neler yapılabilir? PHP ile nasıl para kazanılır? Yirmi yıllık programcının gerçek deneyimlerini okuyun.

PHP Nedir? Nasıl Çalışır?

PHP (Hypertext Preprocessor) sunucu tarafından işletilen ve çıktısı kullanıcıya gösterilen bir betik programlama dilidir.

PHP’nin çalışması, kodlarınızın işletilerek ziyaretçilere bu sonucun çıktılarını gösterebilmek için öncelikle bir sunucuya ihtiyaç duyarız. Fiziksel bir makine (VPS/VDS veya dedicated) üzerinde bir işletim sistemi (Centos, Ubuntu, Windows vb.) bu işletim sisteminde Http isteklerini alıp işleyecek bir web sunucusu (Apache, Nginx, Litespeed vb.) ve bu web sunucusuyla ilişkili bir PHP sürümü bulunur. Eğer tüm bu gereklilikleri sağladıysanız PHP ile kodlamaya ve bu kodları dünyaya açmaya hazırsınız demektir.

Henüz acemiyseniz, bilgisayarınızda PHP kodlarını çalıştırmak için birkaç yazılım kullanabilir; daha sonra bir sunucu üzerinde çalışmaya başlayabilirsiniz. Wamp, Xampp gibi paket programlar, Apache, PHP ve Mysql sunucunuzu hızlıca hazır hale getirir. Kodlarınızı ise Dreamweaver, not defteri, Notepad++ gibi editörlerde yazabilirsiniz.

PHP <?php ile başlar ?> ile biter. Bu belirteçler arasına Php kodları yazılır. Örneğin <?php echo ‘Merhaba’; ?> sayfaya “Merhaba” yazdırır.

PHP ile Neler Yapılabilir?

Sunucu tarafından işlenip istemciye (ziyaretçinin tarayıcısına) kodların işletilmesi sonucu oluşan çıktıyı gönderen PHP ile yapabileceklerinize örnek verelim.

  • Ziyaretçi defteri
  • Forum veya blog yazılımı
  • Tam bir web sitesi
  • Çeşitli robotlar (botlar)
  • Test, soru-cevap uygulamaları

PHP ile oyun yazmak, interaktif uygulamar geliştirmek mümkün olsa da PHP’nin bu işler için doğru araç olmadığını söylemeliyim. Bir chat uygulaması için Ajax, bir oyun için Node.js, Javascript, Java, Html5 gibi dilleri ve eklentileri de işe dahil etmelisiniz. Yine de belirtmek gerekir ki, dünyanın en çok kullanılan programlama dillerinden biri olan Php ile harika ve güçlü web siteleri, botlar yazabilirsiniz.

PHP ile Nasıl Para Kazanılır?

Yazının bu kısmını, PHP’yi öğrendiğinizi, uygulamalar geliştirebildiğinizi varsayarak yazıyorum.

Site Yaparak Reklam Gelirleriyle

Kendi kodladığınız PHP site, eğer iç SEO uygulamalarına da dikkat ettiyseniz altın değerindedir. Doğru içerikler girerek Adsense, Yandex gibi reklam ağlarından büyük paralar kazanabilirsiniz. Özgün kodladığınız ve dilediğiniz gibi özelleştirebildiğiniz PHP siteniz sizi bir adım öne taşıyacaktır. Dilerseniz bu siteleri reklam gelirlerine göre fiyat biçerek, özel yazılımıyla satışa da çıkarabilirsiniz.

PHP Yazılımlarınızı Satarak

Eğer iyi bir programcıysanız, yeni ve insanların işine yarayacak yazılımlar yapabiliyorsanız; bu yazılımları Codecanyon gibi marketlerde pazarlayabilirsiniz. Hem satış hem destek aşamasında İngilizce bilmeniz gerektiğini hatırlatalım. Eğer Türk müşterilere satış yapmak istiyorsanız; Türkçe webmaster forumlarında konu açabilir; PHP yazılımınıza müşteri arayabilirsiniz.

Bu konuda başka bir fikir ise WordPress gibi popüler PHP yazılımlarına eklentiler yazmak olabilir. Kısıtlı sürüm eklentileriniz için “Pro” sürüm satışı yapabilirsiniz.

Freelance Çalışarak

Internet’te binlerce kişi web yazılımları için programcı arıyor. Bu konuda PHP iyi talep alıyor. R10 gibi kalabalık webmaster forumlarında firmalara veya kişilere ücret karşılığında hizmet edebilirsiniz. Türkiye’de yüzlerce Php programcısı bu şekilde çalışıyor.

Bir Firmada Yazılımcı Olarak

Yalnızca PHP bu konuda yeterli olmayabilir. Ama PHP’nin -özellikle web işiyle uğraşan firmalarda- olmazsa olmazlardan biri olduğunu söylemekte fayda var. PHP, Java, .NET, C++ gibi diller bilişim sektörünün başatları. PHP’nin yanına Mysql ve Java da ekleyerek gözde bir çalışan haline gelebilirsiniz.

Sonuç

PHP önemli ve başat bir programlama dili olsa da günümüzde birden çok dili bilip kullanmak, birden fazla alana hakim olmak gerekebiliyor. Örneğin PHP ile Mysql, site ve grafik tasarımı, JS, Html… heybenizde bulunması gerekenler. Yine de webin vazgeçilmezleri arasında, en azından önümüzdeki 10 yıl, PHP daima yerini koruyacak.

Yazar: admin

Beybut.com yöneticisi ve yazarı. 17 Ocak 1980'de doğdu. Uluslar arası ilişkiler ve siyaset bilimi, Türkçe öğretmenliği eğitim aldı. 1995 yılından beri, özellikle yazılım konusunda profesyonel çalışmalarda bulundu. Pascal, Delphi, Php, sunucu güvenliği ve optimizasyonu, Seo alanlarında çalışmalar yürüttü. Yerel gazetelerde köşe yazarlığı yaptı. Yazın yaşamına dair yarışmalarda birçok ödül kazandı. Şiir, tarih, psikoloji, felsefe ve siyaset bilimi özel ilgi alanları.

“PHP ile Neler Yapılabilir? Nasıl Para Kazanılır?” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir