Psikolojik Nedenli Bedensel Hastalıklar

psikosomatik hastalıklar

Ruhsal kökenli fiziksel hastalıklar, biriken ve artan ruhsal gerilimin iç organları etkilemesi ile oluşan bedensel hastalıklar; psikosomatik hastalıklardır.

Çocuk ve gençlerde ruhsal kökenli bedensel bozukluklara az rastlanıyor. Rastlanılanların da sürelerinin kısa olduğu gözlemlenmiyor. Çünkü çocuk, duyduğu sıkıntı ve kızgınlığı çok kez, içinde denetim altında tutup biriktirmiyor. Ruhsal gerilim ise, içgüdüler ile onlara karşı çalışan savunma mekanizmalarının oluşturduğu karmaşalar, uygun bir anlatım bulamadığında ortaya çıkıyor. Çocuğun sınırsız isteklerini ya da içgüdülerini ilk yıllarda annesi; sonra çevresi, üstbenliği ve onun bir işlevi olan vicdanı engelliyor. Annenin aşırı koruması, aşırı aldırmazlığı, kararsız tutumları, çocuğun anneden erken ayrılması, dışkıl dönem çatışmaları ve ödipal süreçle ilgili saplantılar, çocukluktaki olumsuz etki kaynaklarını oluşturuyor.

Ruhsal kökenli bedensel bozuklukların oluşumunu kalıtım da etkiliyor. Kimi çocuklar, çok etkin; kimileri ise daha az etkin olarak doğuyorlar. Bunun sonucu olarak çocukların engellenmeye, sevgiye karşı uyarılma derecelerinin farklı oluşu, annenin tutumunu da etkiliyor. Öte yandan, kaygılı anne, bebeği kucağında gerilim içinde tuttuğu ve öyle emzirdiğinde, kendi kaygısını çocuğuna da aktarıyor. Çocuğunu önemsemeyen anne, onun açlık ve benzeri isteklerini duyumsamakta geç kalıyor. Böylece, annenin sevmek-sevmemek, kızgınlık-aldırmazlık gibi çelişkili davranışları, çocukta karşıt iletiler oluşturuyor. Çocuk, kalıtım özellikleri ve annesinin bu tür tutumlarının sonucu olarak tedirginlik ve kaygı yaşıyor. Bu duygusunu bebeklikte ağlama, katılıp tepinme, kusma, kabız olma biçiminde ortaya koyuyor. Büyüklerin ruhsal kökenli bedensel bozukluklarının yüzde 75’inde, çocukluk çağıyla ilgili bir ruhsal olay saptanmıştır. Dışsal ve içsel uyaranlara insanın hem bedensel hem de ruhsal yapısı aynı anda yanıt veriyor. Bu durum, her hastalığı, birden çok etkenin belirlediğini de ortaya koyuyor. Çocuk, ergen ve yetişkinde en çok görülen ruhsal kökenli bedensel bozukluklar kabızlık, migren, astım, egzama, kurdeşen ve tiktir. Bunların dışında deri, kas, iskelet, solunum, dolaşım, sindirim, üretim-boşaltım, metabolik-endokrin sistemleri, özel duyu organları ve öbür sistemler ile ilgili birçok ruhsal kökenli bedensel bozukluğa da rastlanıyor.

Yazar: admin

Beybut.com yöneticisi ve yazarı. 17 Ocak 1980'de doğdu. Uluslar arası ilişkiler ve siyaset bilimi, Türkçe öğretmenliği eğitim aldı. 1995 yılından beri, özellikle yazılım konusunda profesyonel çalışmalarda bulundu. Pascal, Delphi, Php, sunucu güvenliği ve optimizasyonu, Seo alanlarında çalışmalar yürüttü. Yerel gazetelerde köşe yazarlığı yaptı. Yazın yaşamına dair yarışmalarda birçok ödül kazandı. Şiir, tarih, psikoloji, felsefe ve siyaset bilimi özel ilgi alanları.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir