Saç Bakımı İçin Pratik ve Etkili Öneriler

Saç bakımı, evde saç bakımı

Saç bakımı için doğal maskeler yapabilirsiniz. Bu amaçla zeytinyağı, bademyağı, susamyağı veya kayısıyağı kullanılabilir.

Saçlarınızı güzelce yıkadıktan sonra bu yağlardan biriyle 10-15 dakika friksiyon yapın.

Sonra saçlarınızı sıcak bir havluyla sarın ve yarım saat kadar bekleyin. Bu süre dolduktan sonra tekrar yumuşak bir şampuanla yıkayın. Saçlarınızın bu maskeli bakım sayesinde canlı, esnek ve sağlıklı bir görünüme kavuştuğunu fark edeceksiniz.

Onarıcı Saç Kremi

Onarıcı bir saç kremi elde etmek için avokado ile bir miktar hindistancevizi sütünü koyu bir hale gelene kadar karıştırın. Sonra temiz saçlarınıza sürün. 10-15 dakika kadar beklettikten sonra ılık suyla yıkayın. Saçlarınızın yumuşacık olduğunu ve canlandığını fark edeceksiniz.

Yumurta Şampuanı

Bir kap ılık suyun içine 2 yumurta kırıp karıştırın. Islak saçınıza masaj yaparak sürün. 5-10 dakika saçınızda kalmasına izin verin ve sonrasında musluk suyuyla durulayın.

Dikkat: Eğer sıcak suyla durularsanız, yumurta saçınızda pişeceğinden çıkarmak imkansız olacaktır.

Evde Kendinden Nemlendiricili Şampuan Yapımı

1 yumurta

1/2 su bardağı su

1/2 şampuan

1 çay kaşığı bitkisel yağ

Yumurtayı köpürene kadar çırpın. Su, şampuan ve yağı ekleyin. Bir plastik şişede iyice çalkalayın. Bu süper şampuan, parlak ve daha kolay şekil verilebilir saçlara sahip olmanızı sağlayacaktır.

Kuru Saçlar İçin Nemlendirici

1 yumurta, 1 çay kaşığı bal ve 2 çay kaşığı zeytinyağını karıştırıp, saçlarınız ıslakken uygulayın. Saçlarınızı plastik bir boneyle kapayın. Şampuanlamadan önce 30 dakika bekletin.

Köpürtün ve Kuvvetlendirin

Her zaman kullandığınız şampuanınıza bir adet yumurta karıştırın, köpürtüp yıkadıktan sonra iyice durulayın. Saçlarınızı kuvvetlendirir.

Saçınızı Kalınlaştırmak İçin

Her zaman kullandığınız şampuanınıza bir yemek kaşığı toz jöle ekleyin, köpürtüp yıkadıktan sonra iyice durulayın. Saç tellerinizi dolgunlaştırır.

Besleyici Saç Paketi

İyice olmuş bir avokadoyu ezin ve kuru saçınıza yedirin. 30 dakika beklettikten sonra şampuanlayıp durulayın.

Saç Parlatıcısı

Açık renkli saçlar için: 1/4 kap limon suyunu 1/2 kap suya ekleyin.

Kahverengi saçlar için: 1/4 kap sirkeyi 1/2 kap suya ekleyin. Sonrasında durulamayı unutmayın.

Yoğurtlu Saç Nemlendiricisi

Yoğurdu nemlendirici olarak uygulayabilirsiniz. Şampuanlamadan sonra kullanıp ılık suyla durulayın.

Natürel Saç Rengi Belirginleştiricileri

Açık renk saçlar: Çok demli bir papatya çayını bekleterek soğutun. Spreyleyerek ya da tarayarak saçlarınıza yedirin ve 20 dakika kurumasına izin verin. Şampuanlayıp durulayın. Bu bakım, saçlarınızın hafif açılmasına ve parlamasına yardımcı olacaktır.

Koyu renk saçlar: Bir espresso veya koyu kahve hazırlayın. Kuru haldeyken saçlarınıza yedirin. 30 dakika kurumasına izin verin. Bu, saçlarınızın hafif parlamasına ve gölgelenmesine yardımcı olacaktır.

Zarar görmüş saçlar: Olgunlaşmış bir muzu ezip, birkaç damla badem yağıyla karıştırın. Başınıza komple masaj yaparak yedirin. 15 dakika kalmasına izin verin ve daha sonra durulayarak çıkarın.

Natürel şekillendirme: Köpüksüz bira, ucuz fakat etkili bir şekillendirme aracıdır. Biraz birayı bir fısfıs şişesine doldurun. Saçınıza şekil vermeden önce fısfıslayın. Merak etmeyin! Saçlarınız kuruduğu zaman bira mayasının kokusu kaybolacaktır. Aklınızda bulunsun, bira aynı zamanda eski bir permaya da canlılık kazandırır.

Sıcak yağ terapisi: 1 kap zeytinyağını 1/4 kap margarinle karıştırın. Mikrodalgada 1 dakika ısıtın. 20 dakika saçınızda bekletin ve şampuanlayın.

Doğal saç spreyi: Eğer siz de çevreyi ve doğayı koruma fanatiğiyseniz, saç spreyleri yerine bunu deneyebilirsiniz. Emin olun herhangi bir saç spreyinden daha etkilidir: Bir yemek kaşığı toz şekeri bir şişe sıcak suyla karıştırın ve soğutun. Karışımı fısfıs şişesine koyup kullanın.

Kepeğe Karşı Doğal Çözümler

-E vitamini kapsüllerini ya da E vitamini yağlarını kafa derinize iyice yedirdiğiniz zaman, bu bakım pullanmayı önleyecektir.

-Jel şeklinde aloe vera’yı başınıza uyguladığınızda hemen işe yarar ve kepekten eser kalmaz. Saçınızda 5 dakika kalmasına izin verin, daha sonra şampuanlayıp durulayın.

Aspirinli Kepek Şampuanı

30 adet aspirini ezip kullandığınız şampuan kutusuna ekleyin. Buzdolabına koymanıza gerek yok. Kepek sorununuza ilaç gibi gelecek.

Kuru Temizleme

Şampuanlama imkanınız olmadığında, saçlarınızı 2 yemek kaşığı mısır unu ya da 1 yemek kaşığı talk pudrasıyla tarayın.

Saç Kanunları

 1. Alın bölgeniz ne kadar kısaysa, kakülleriniz o kadar uzun olmalıdır.
 2. Cildinizi olduğu kadar saçlarınızı da güneşten korumalısınız. Güneş koruyucusunu saç sınırlarınızı da içerecek şekilde sürün.
 3. Artıkları saçınızdan çıkarmak için aynı oranda şampuan ve karbonatı karıştırarak kullanın ve saçınızda 5 dakika beklemesine izin verin.
 4. Çok nadiren saçınızı yumuşak bulaşık deterjanıyla yıkayın ki, kafa derinizde kimyasal birikim olmasın.
 5. Kuaförünüz kaküllerinizde işlem yaparken gülmeyin. Gülmek alın derinizi gereceğinden kakülleriniz istediğinizden daha kısa kesilebilir.
 6. Saç kestirirken bacak bacak üstüne atmayın. Bu tür oturuş dengenizi bozacağından saçınız eşit boyda kesilmeyebilir.
 7. Islak saçınıza şekil vermeye çalışmayın. En azından önce yüzde 80 kurumuş olmasına dikkat edin.
 8. Saçlarınızın daha dolgun görünmesi için baş aşağı şekilde kurulayın.
 9. Aralıklı bir fırça kullanırsanız, saçınız daha çok hacim kazanacaktır.
 10. Arada bir saçınızda diş fırçası gezdirirseniz, saçınızın küçük kısımları bile hacim kazanır.
 11. Anında yüz gerdirme efekti yaratmak için saçınızı atkuyruğu yapabilirsiniz.
 12. Saç stilinizi yeniden canlandırmak için maden suyuyla fısfıslayabilirsiniz.
 13. Saçınızı asla sıcak suyla yıkamayın.
 14. Saçınızın daha hızlı kuruması için her zaman metal öbekli bir fırça kullanın. Metal sürtünmeden dolayı ısınacağı için, zamandan kazanırsınız ve kütikülleriniz yumuşayarak parlaklık kazandırır.

Islak Saç Derdi

Eğer saçınız ıslak ise, şekillendirme losyonu veya jöleyle iyice ovuşturun. Saç spreyinizi fırçanıza sıkarak taramayı deneyin, ardından daha çok spreyleyin. Asla yatağa ıslak saçlarla girmeyin.

Kafa Derisi Temizliği

1/4 kap ağız gargarasını 1 kap suyla karıştırıp kafa derinize yedirirseniz, bu karışım cildinizin temizlenmesini sağlayacaktır. Durulamamaya özen gösterin.

Kumaş Yumuşatıcılı Nemlendirici

En etkili nemlendirici, kumaş yumuşatıcılarıdır (şaka değil, gerçek). Çok kuvvetli oldukları için uygulamadan önce mutlaka sulandırın. Öneri: 1 kap su, 1/2 kap yumuşatıcı.

Klor Saç Rengini Bozmasın

Klor yüzünden oluşan yeşil rengi çok az miktarda kırmızı şarap temas ettirerek nötrleyebilirsiniz. Havuza girmeden önce bu uygulamayı tedbir olarak da kullanabilirsiniz. Şampuanlamadan önce işleme koymaya dikkat edin.

Paraben’li Ürünlerin Saçınızla Ne İlgisi Var?

Paraben, ilaç ve kozmetik sektöründe kullanılan koruyucu bir kimyasal maddedir. Paraben içeriğini belirleyen bileşik ve tuzlar, özellikle anti bakteriyel ürünleri koruyucu özellikleri nedeniyle kullanılır. Şampuan, saç kremi, nemlendirici krem, tonik, deodorant, parfüm, tıraş jeli, bronzlaşma kremi, makyaj malzemeleri, güneş koruyucusu ve diş macununda bulunur.

Neler Yapabiliriz?

Gerek kozmetik ürünlerin üzerindeki açıklamalardan gerekse “Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu”nun açıklamalarıyla, cildimizde kullandığımız kozmetik ürünlerinin içindeki her türlü kimyasalın dokularımıza geçebildiğini artık biliyoruz. Bu nedenle, uzun süre kullanımda size zarar verebileceğini düşündüğünüz, risk taşıyan her türlü kişisel bakım ürününü az kullanmanızı öneririz. Daha sonra, size göre doğallık oranının yüksek olduğuna inandığınız ürünleri tercih etmelisiniz. Yüksek oranda bitkisel içerikleri olan paraben, propylene glycol, sodium laueth sulfate ve phenoxyethanol gibi kimyasalları içermeyen ürünleri de tercih edebilirsiniz. Yine tartışmaya açılmış “Paraben” tarzı kimyasallara karşı özel sertifika ile üretim yapan kuruluşların önerdiği ammonium lauryl sulfate, sorbic asit ve benzoic asit gibi koruyucu içeriklerin yer aldığı ürünleri kullanabilirsiniz.

Paraben İçeren Ürünleri Nasıl Anlayacaksınız?

Aldığınız kozmetik ürünlerinin üzerinde yer alan etiketleri dikkatlice okuyunuz. Eczane ve satış noktalarından alacağınız ürünlerin içinde hangi kimyasalların yer aldığı açıkça yazılmıştır. Kullanılan koruyucu maddeler dahil, hepsinin oranları belirtilmiştir. Bazı kozmetik ürünlerde organik maddeler kullanılıyor, onları tercih edebilirsiniz. Yine bazı ürünlerin içinde “Koruyucu madde bulunmaz” uyarısı yer alır. Cildiniz ve alerjik durumunuza bağlı olarak tercih edebilirsiniz. Paraben ile ilgili artan araştırmalar sonucu, bazı ürünlerin üzerine artık “Koruyucu madde içermez” ya da “No Paraben” yazılıyor.

Fiyat Yüzünden Tercih Edilen Ucuz Kozmetikler

Sadece kozmetik ürünlerde değil, her ucuz olan üründe aslında aynı şüphe aklımızda olmalıdır. Direkt sağlığımızı ilgilendiren, vücudumuza tesir edebilecek ucuz yollu ürünlere, zihnimizde soru işaretleriyle yaklaşmalıyız.

Ucuz Olan Kozmetik Ürünlerinin Nasıl Üretilebileceğini Düşünelim…

 • Sağlıksız üretim ortamında
 • Kalitesiz hammadde ile
 • Sağlıksız katkı maddeleriyle

Vücudumuza temas eden kozmetik ürünün içindeki maddeler vücudumuz tarafından emilir. Bu yüzden, son zamanlarda artan alerjik hastalıklar, cilt sorunları hatta kanser vakalarının en önemli sebeplerinden biri de budur. Ekonomik nedenler sonrası kısılan bütçeler ilk başta gözle görünmeyen sorunlar yaratırken, devamında çözümü zor sorunların yaşanmasına neden oluyor.

Paraben, yani koruyucu maddeler, sadece ülkemizde değil tüm dünyada tartışılmaya devam ediyor. Bazı araştırmalar zararlı olduğunu söylerken bazıları problem yaratmayacağını söylüyor. Burada sorun da biziz çözüm de… Çünkü, aldığımız kozmetik ürünlerinin üzerindeki etiketleri okuyup cildimize, vücudumuza uygun olanları seçersek, doğru bir kullanımla ürünleri tüketirsek, yine aynı şekilde yatmadan önce gerekli temizlikleri yaparsak sorunlar minimize edilecektir.

Yazar: admin

Beybut.com yöneticisi ve yazarı. 17 Ocak 1980'de doğdu. Uluslar arası ilişkiler ve siyaset bilimi, Türkçe öğretmenliği eğitim aldı. 1995 yılından beri, özellikle yazılım konusunda profesyonel çalışmalarda bulundu. Pascal, Delphi, Php, sunucu güvenliği ve optimizasyonu, Seo alanlarında çalışmalar yürüttü. Yerel gazetelerde köşe yazarlığı yaptı. Yazın yaşamına dair yarışmalarda birçok ödül kazandı. Şiir, tarih, psikoloji, felsefe ve siyaset bilimi özel ilgi alanları.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir