Sinestezi Lulu’nun Amansız Hastalığı

sinestezi

Zavallı Lulu, “Evet! Bunun tadı resmen mor” derken aslında bir hastalığını bizimle paylaşıyormuş. Duyuların birbirine aktarımı olarak tanımlanan sinestezi hastalığı, seslerin koklanabildiği, renklerin tadıldığı, şekillerin duyulduğu psikolojik ve beyinsel bir rahatsızlık. Kalıcı ve geçici olarak ortaya çıkabilen sinestezi, 25-30 bin kişiden birinde görülüyor. Sinesteziye, solak veya iki elini kullanabilen kadın hastalarda daha çok rastlanıyor. Bizim talihsiz  şampiyonumuz sevimli Lulu da bu azınlıktan biri.

Beynin orta temporal lobunun zarar görmesi ile başlayan bu hastalık bazı insanlar için bir yetenek patlamasına neden olmuş. Şair Rimbaud, romancı Nabokov, ressam Kandinsky gibi ünlüler sinestezi hastalığını başarı yolunda kullanabilenler.
Bazı bilim insanları, sinestezinin normal bir beyin fonksiyonu olduğunu; ancak bazı bireylerde bu fonksiyonun bilinç yüzeyine kadar çıkarak davranışsal olarak dışavurulabileceğini savunuyor.

Edebiyat açısından sinestezi, farklı duyu organlarının görev alanlarına ait uyarıların birbirine karıştırmasıyla oluşan bir tür anlam aktarması olarak tanımlanabilir. Sinestezi (Alm. Synästhesie) edebi ve gündelik dilde sık sık başvurulan bir söz sanatıdır. Acı söz, tatlı bir ses, soğuk bir bakış, çiğ renk gibi.
Biz de tanıştığımıza memnun olduk şeker kız Lulu. Acil şifalar dilemeyi isterdim ama seni sen yapan şeyin sinestezi olduğunu biliyorum. Moru tadabilmeni ve özlemini duyduğum kızımın şirinliğini göstermeni sağladığından, hep böyle kalmanı dilerim.

Yazar: admin

Beybut.com yöneticisi ve yazarı. 17 Ocak 1980'de doğdu. Uluslar arası ilişkiler ve siyaset bilimi, Türkçe öğretmenliği eğitim aldı. 1995 yılından beri, özellikle yazılım konusunda profesyonel çalışmalarda bulundu. Pascal, Delphi, Php, sunucu güvenliği ve optimizasyonu, Seo alanlarında çalışmalar yürüttü. Yerel gazetelerde köşe yazarlığı yaptı. Yazın yaşamına dair yarışmalarda birçok ödül kazandı. Şiir, tarih, psikoloji, felsefe ve siyaset bilimi özel ilgi alanları.

“Sinestezi Lulu’nun Amansız Hastalığı” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir