Örneklerle Sosyal Medya Yalanları

Sosyal Medya Yalanları

Aslında başlık Sosyal Medya Yalanları yerine Sosyal Medya Ahmaklıkları olabilirdi. Çünkü bu paylaşımlar, insanın aklından ne kadar feragat edebileceğinin göstergesi. Üstelik Facebook, Twitter gibi ortamlarda bunları paylaşanların, beğenenlerin neredeyse yarısı 30 yaşın üstünde olanlar. Internet’in yaygınlaşmaya başladığı yıllarda scam adı verilen aldatmaca içerikler e-maillerimize, irc odalarına, Msn ve Icq’ya düşmeye başlamıştı. Kimi bir çıkar elde etmek için kimi eğlenmek için garip ve saçma içerikleri gözümüze sokuyordu. Yıllar geçti, sosyal medya yaygınlaştı. Ancak ahmaklık baki kaldı. Hiç sorgulamadan, düşünmeden bir tıklamayla paylaşmak ne kadar kolay değil mi?

Kur’an’ı Yırtan Kız

Yahut annesi Kur’an okurken müziğin sesini açıp isyan eden cahil kızın ibretlik sonu… İnsanları korkutma mı yoksa merak uyandırıp Kur’an yakmaya/yırtmaya teşvik amaçlı mı çıkarıldığı bilinmeyen saçmalık. Bu konu yıllardır Google’da en çok arananlar listesinde. Balmumu heykeli, ibretlik bir son gibi yutturmaya çalışanlar başarılı olmuşa benziyor.

Kuran Yırtan Kız

Dev İskelet

Tam da masalların gerçekliğine dair yemin eden ebeveyinlerin yetiştirdiği neslin inanacağı gibi. Bir kazı yapılır ve dev iskeletleri bulunur. Dede, nine, hoca anlatılarıyla örtüşen bu kanıt efsane bir belgedir. Bu kocaman evrende o kadar küçük ve çaresiziz ki bu tür efsanelere hemen kucak açabiliyoruz. İnanacaklar için hemen belirtelim. Aşağıdaki fotoğraflar Photoshop çalışmalarından ibarettir.

Dev İskelet

 

Gerçek Cin Fotoğrafı

Vahşi hayvan ve örümcek korkusu evrimsel bir korku süreğenliğine ve efsanevi inanışlara neden olmasa cinlerin (pardon üç harflilerin) ters ayaklarla halay çektiğine ve poz verdiğine inanabilirdik. Bazı medya organlarında bile yer alan bu efsane yalan neyse ki kısa sürede aydınlatıldı. Fotoğraftaki cin arkadaş bir mağaradaki heykel. Diğerleri ise Photoshop ve video montajı…

Gerçek Cin Fotoğrafı

 

Kabir Azabı

Öldükten sonra insan bedenine neler olduğundan habersiz kitle, kabir azabına kanıt olarak aşağıdaki fotoğrafları göstermiş. Bu fotoğraflar için basitçe şunu söyleyebiliriz: İnsan ölünce çürür.

Kabir Azabı

Öldükten sonra neler oluyor?’u merak edenler için;

Mustafa Kemal Atatürk Düşmanlığı

Günümüz Türkiyesinde aklı evvel saldırganları için bulunmaz nimet. Değerlere saldırmanın dayanılmazlığı bir toplumun nasıl aptallaştırıldığının kanıtı olsa gerek. Atatürk’ün “Türk duruşu” nu Masonlukla ilişkilendirenlerden tutun, onlarca uydurma belgeyle Google Play’de binlerce sayfalık kitap yayınlayanlara kadar her çeşit zerzevatı Internet’te bulmak olanaklı. Kadir Mısıroğlu’nu tarihçi sayanların, Derin Tarih dergisine abone olanların ilk hedefi elbette Türkiye’yi İngiliz mandasına ve cani şeyhlere bırakmayan Atatürk olacaktı.

Mason Liderler Komedyası

Aşağıdaki kartın hemen her lider için kopyası var. Elbette bunu paylaşan on binlerce kişi de…

Erdoğan Mason

Mont, Kitap ve Ayakkabı Dilenenler

Bu tip onlarca e-mail aldım. Üstelik farklı sitelerimin e-mailine aynı içerikle… Büyük sözlük sitelerinde bile bu tip dilencilere inananlara rastlamak olanaklı. Elbette bu kişiler gönderdiğiniz yardımları ikinci el olarak satıyor.

Libya’ya Pirince Gidiyoruz

Birkaç gün önce Libya’dan 57 milyon $ çıkarmak isteyen ve yardımımıza ihtiyaç duyan iyi kalpli birinden e-mail aldım. Detaylar için kendisine ulaşacakmışım.

Scam Mail

 

Ara Beni Boya Beni 0038

0033 gibi rakamlarla başlayan numaraları pervasızca dağıtan hanım ablalarımız bu işten oldukça iyi kazanıyor olmalı. Yüksek faturalarla karşılaşmak istiyorsanız tabi ki arayabilirsiniz.

Lozan 2023’te Bitiyor

Tarihi yalanlara sadece bir örnek. Siyasete meraklı akıllılarımız(!) için bulunmaz bir paylaşım. Güya 100 yıllık ömrü olan Lozan bittiğinde neler olacakmış neler…

Sayfamız Şikayet Alıyor

Beş beğeni veya bir paylaşım üç şikayet siliyor (muş). Matematik dehası Facebook sayfa sahiplerinin 150 IQ’lu abonelerine seslenişi…

Kandırmanın, hırsızlığın, ahlaksızlığın, “çalıyor ama çalışıyor”culuğun, “benim memurum işini bilir”ciliğin doğal karşılandığı bugünün Türkiye’sinde elbette bu durumu kullanacak akıllılar olacaktır. Sosyal medya da bu kepazeliğin araçlarından biri oluyor. İnsan hem kızıyor hem üzülüyor…

Yazar: admin

Beybut.com yöneticisi ve yazarı. 17 Ocak 1980'de doğdu. Uluslar arası ilişkiler ve siyaset bilimi, Türkçe öğretmenliği eğitim aldı. 1995 yılından beri, özellikle yazılım konusunda profesyonel çalışmalarda bulundu. Pascal, Delphi, Php, sunucu güvenliği ve optimizasyonu, Seo alanlarında çalışmalar yürüttü. Yerel gazetelerde köşe yazarlığı yaptı. Yazın yaşamına dair yarışmalarda birçok ödül kazandı. Şiir, tarih, psikoloji, felsefe ve siyaset bilimi özel ilgi alanları.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir