Sosyal Medyanın Kısa Tarihi

Sosyal Medya - Tarihçe

Yaşamımızda önemli bir yer tutan sosyal medyanın kısa tarihinde bir yolculuğa çıkmaya ne dersiniz? Sosyal medyanın 10 yıllık macerasında neler olmuş hep birlikte inceleyelim.

2004 The Facebook

2004 yılından önce birkaç tane sosyal medya sitesi olmasına karşın, 2004’te the Facebook’un öne çıktığı görülmektedir. Fotoğraf, video ve müzik paylaşımına olanak sağlayan MySpace de aynı yıl tanıtılmış ve çok kısa sürede bir milyon kullanıcıya ulaşmıştır. Aynı yıl Digg, insanların internette bulduğu haberleri paylaşması amacıyla sosyal haber sitesi olarak kurulmuştur. Flickr ise imajlara ev sahipliği yapan bir site olarak tanıtılmıştır. LinkedIn de profesyoneller için kurulan bir sosyal ağ olarak bir önceki sene kurulmuştur.

2005 Youtube’un İlk Videosu

2005 yılına gelindiğinde the Facebook, Facebook olarak anılmaya başlanmıştır ve site, limitlerini kaldırarak bazı büyük şirketlerin çalışanlarına üyelik vermiştir. Aynı yıl Şubat ayında YouTube.com aktif hale getirilmiştir ve (Ben, hayvanat bahçesindeyken) 23 Nisan tarihinde ilk video olarak siteye yüklenmiştir. Yine aynı sene Reddit de kullanıcıların kayıt olarak içerik ve paylaşımda bulunabileceği bir sosyal medya ve haber sitesi olarak tanıtılmıştır.

2006 Twitter ve Myspace

2006 yılında ise 140 karakter limiti ile Twitter tanıtılmıştır. MySpace en çok ziyaret edilen site olmuştur. Ancak 13 yaş ve üstü herkesin geçerli bir e-posta adresi ile üye olabildiği Facebook kısa süre içinde zirveye oturmuştur.

2007 Tumblr ile Tanışmamız

2007’de Tumblr bir mikroblog sitesi olarak tanıtılmış ve iki hafta içinde 75.000 kullanıcıya ulaşmıştır.

2008 Facebook Krallığı

2008’de Facebook MySpace’i geçerek en çok ziyaret edilen site olmaya devam etmiştir. Site, sosyal medya başkanlık seçimlerinde önemli rol oynamıştır.

2009 Merhaba Pinterest ve Foursquare

2009 yılında Pinterest kurulmuş fakat 2010 yılına kadar resmi olarak tanıtılmamıştır. Facebook “Beğen” butonunu kullanmaya başlamış ve içeriğin değerine karar veren bir ölçütü devreye sokmuştur. Aynı yıl Foursquare, konum temelli bir sosyal ağ sitesi olarak kurulmuştur.

2010 Instagram ve Buzz

2010’da Instagram Pinterest ile birlikte ortaya çıkmıştır. Google, Gmail ile entegre çalışan bir sosyal ağ sitesi olan Buzz’ı tanıtmıştır. Foursquare ise tüm konumlardan check-in yapmayı mümkün kılan değişiklikler yapmıştır.

2011 Bye Buzz, Hoş Geldin Google+

2011’de Google+’a yoğunlaşılması için Buzz’dan vazgeçilmiş, Google+ yalnızca davet yoluyla tanıtılmıştır. Pinterest gördüğü ilgiyi daha da arttırmıştır. Sitenin trafiği 2011 yılında %429 artış göstermiştir. Google+ herkese açılmış, davet koşulu ortadan kaldırılmıştır. Snapchat ise belli bir süre limiti dahilinde görülmek üzere kullanıcıların arkadaşları ile fotoğraf ve video paylaşmasına olanak sağlayan bir site olarak tanıtılmıştır.

2012 Vine’ın Başlangıcı

2012’de Vine, video paylaşım servisi kurulmuş ve Twitter tarafından tanıtılmıştır. Facebook bir milyar kullanıcıya ulaşmıştır. Sulia belli konulara abone olmayı ve bağlanmayı sağlayan bir sosyal ağ olarak tanıtılmıştır. Thumb ise kitle kaynaklı fikirlerin ortaya çıkmasını sağlayan bir sosyal medya ağı olarak ortaya çıkmıştır.

2013 Medium ve Kleek

2013 yılında Medium bir blog platformu olarak tanıtılmıştır. Kleek, Facebook içerisinde yakın arkadaşlarla özel bir ağ oluşturulması amaçlı bir sosyal ağ olarak ortaya çıkmıştır.

2014 Atmospheir ve Learnist

2014’te bir sosyal medya bağlantı yöneticisi olarak Atmospheir kurulmuştur. Learnist ise video, makale ve imaj ulaşımına yarayan, Pinterest’in çok içerik tipli versiyonu olarak ortaya çıkmıştır.

Küreselleşmenin de desteklemiş olduğu bu durum, kilometrelerce uzağından bilgi erişimi ve etkileşimi sağlayan ağ aracılığıyla zaman kavramını hızlandırmış, mekan algısını da ortadan kaldırmıştır. Yeni medyanın ve internet toplumunun sağlamış olduğu yenilikler ise toplumun, bilimin, sanatın, tasarımın daha pek çok alanın gelişimlerine paralel olarak yeni paylaşım ihtiyaçları doğurmuştur. Bu paylaşım ihtiyaçlarının dönüşümü yukarıda belirtildiği gibi, sosyal medya ağlarını ortaya çıkarmıştır. Bu ağlar birçok alanda ve disiplinde çeşitlilik göstererek gün geçtikçe daha da yaygınlaşmıştır.

Sosyal paylaşım siteleri yalnızca facebook, twitter, instagram gibi popüler ağlarla sınırlı değildir. Günümüz teknoloji çağına paralel olarak sosyal paylaşım sitelerinin türleri ve içerikleri hızla artmıştır. Örneğin, Flicker, Fotolog, Gravator, Panaramio, Foodspotting, Instagram, Dailybooth gibi fotoğraf paylaşım siteleri; Slideshare, Scribf, Tutorial9 gibi dosya paylaşım siteleri; Foursquare, TripIt gibi yer bildirim siteleri ve Behance, Pinterest, Deviantart, Designmoo, DesignFloat, Dribbble, Forrst gibi tasarım/portfolyo paylaşım siteleri yaygın ve tercih edilen sosyal medya ağları arasındadır. Bunların en önemli ve yaygın olanlarından biri, çalışma alanımızın da konusunu oluşturan sanatın ve tasarımın birçok alanında imaj ve gösterge paylaşımlarına imkan veren portfolyo paylaşım siteleri ve  “Behance.net” portfolyo/tasarım paylaşım sitesidir.

Yazar: admin

Beybut.com yöneticisi ve yazarı. 17 Ocak 1980'de doğdu. Uluslar arası ilişkiler ve siyaset bilimi, Türkçe öğretmenliği eğitim aldı. 1995 yılından beri, özellikle yazılım konusunda profesyonel çalışmalarda bulundu. Pascal, Delphi, Php, sunucu güvenliği ve optimizasyonu, Seo alanlarında çalışmalar yürüttü. Yerel gazetelerde köşe yazarlığı yaptı. Yazın yaşamına dair yarışmalarda birçok ödül kazandı. Şiir, tarih, psikoloji, felsefe ve siyaset bilimi özel ilgi alanları.

“Sosyal Medyanın Kısa Tarihi” için 2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir