Tablet ve Telefonlarda Ekranda Çıkan Çizgiler

Ekranda çizgiler, ekranda beyaz çizgiler, ekranda yeşil çizgiler, ekranda noktalar

Tablet ve telefonlarda ekranda çıkan bir veya birden çok beyaz, yeşil çizgilerin nedenleri ve kolay çözüm yolu hakkında. Geçen gün Inca Enjoy tabletim çok yüksek olmayan bir yerden yere düştü. Kısa bir süre sonra ekranda bolca beyaz enine çizgiler oluştu. Sorunun çözümünü Google’da ararken birçok yerde servise gönderilmesi, Android tablete/telefona format atılması gibi aynı önerilerle karşılaştım. Tabletin garanti süresi dolduğundan ve sorunu çözmek için şansım olduğunu düşündüğümden bu önerileri göz ardı ettim. Şikayetlerin çoğu bir yerden düşme sonucu ekranda oluşan kimi yeşil kimi beyaz çizgiler kimi de yeşil noktalardan oluşuyordu. Tabi bu noktada aşağıdaki çözüm yolunun ölü pixelleri kapsamayacağını belirtmekte fayda var.

Araçlarımızı Temin Edelim

Telefonun veya tabletin arka kapağını çıkarmak yeterli olacağından; bu küçük vidaları sökmek aşağıdaki gibi saatçilerin kullandığı ince uçlu tornavidalar işimizi görecektir.

Hatırlatma: Söktüğünüz vidaları nereden çıkardığınızı unutmayın. Bazı vidalar plastik bazıları ise metal olabilir. Metal vidaların elektronik aksam üzerine takılması küçük kısa devrelere neden olabilir.

İşleme başlamadan önce telefonun veya tabletin tüm elektrik bağlantılarını, şarj kablosunu, prizden çekin.

Küçük Tornavidalar, Saatçilerin Kullandığından
Küçük Tornavidalar, Saatçilerin Kullandığından

 

Aletinizin arka kapağındaki vidaları çıkarıp kapağı açın. Kapaktaki tüm vidaları çıkardığınıza emin olduktan sonra biraz güç uygulayarak veya ince uçlu bir alet yardımıyla kapağı kaldırabilirsiniz. Göreceğiniz manzara aşağıdakine benzer olmalıdır. Aşağıdaki resimde bir tabletin içini görüyorsunuz. Eğer bu telefonsa daha küçük parçalarla karşılaşırsınız.

Tabletin içi
Tabletin içi

Operasyona Başlayalım

Buraya kadar her şey yolundaysa sonraki fotoğrafta gördüğünüz siyah klipsi tırnağınızla, çok zorlamadan yukarı kaldırın. Eğer sizin klipsiniz geçmeliyse; hafifçe çekerek bağlı olduğu aksamı çıkarın. Bu noktada, ilgili yeri çıkarmak için zorlamaya gitmeyin. Biraz yakından bakarak nasıl çıkarabileceğinizi çözebilirsiniz. Bu bölüm lehimlenmişse yahut yapıştırıcıyla tutturulmuşsa tekrar bağlamak için lehime veya bir yapıştırıcıya ihtiyaç duyabilirsiniz.

Görüntüyle ilişkili bölüm
Görüntüyle ilişkili bölüm

Eğer cihazınızdaki görüntü aktarım biriminin hangisi olduğuna emin olamadıysanız çıkarılabilir birimleri dikkatlice çıkarıp takarak deneme yanılma yoluyla bu birimi bulabilirsiniz.

Benim tabletimdeki görüntü aktarım birimi altın sarısı şeridin, siyah çubuk klipsle/kıskaçla bağlı olduğu bölüm. Düşme, sarsılma gibi durumlarda bu birim gevşeyip çıkabiliyor. Böyle olunca da ekranda çizgilenme, noktalanma meydana gelebiliyor.

Görüntü bağlantısını çıkarıp uç bölümüne bakın. Buranın ıslak olmadığına, oksitlenmediğine emin olduktan sonra (eğer yeşillenme varsa kuru bir bezle bu bölümü örselemeden temizleyin.) görüntü birimini tam olarak yerine yerleştirin. Tam yerleşme olmazsa sorunların tekrar edeceğini unutmayın. Yerleştirme bitince kıskacı tekrar kapatın.

 

Ekranda çizgiler
Ekranda çizgiler

Bu bağlantı birimini tabletiniz, telefonunuz açıkken hafifçe hareket ettirirseniz yukarıdakine benzer çizgilerin oluştuğunu görebilirsiniz. Bu çizgiler görüntü aktarım biriminin devrelerinin temasına göre yeşil çizgiler veya noktalar biçimini alabilir. Kabloyu çıkardığınızda ekran ışık varsa beyaz ışık yoksa siyah olur.

Düşme, sarsılma gibi durumlarda bu bağlantı birimi gevşeyebiliyor. Gevşeme, oksitlenme gibi bir durumda ekran görüntüsünde çizgilenme, noktalanma sorunları oluşuyor. Birimi yukarıda anlatıldığı biçimde tekrar yerine oturtursanız; birkaç yüz liralık servis masrafından ve belki günlerce beklemekten kolayca kurtulabilirsiniz.

Yazar: admin

Beybut.com yöneticisi ve yazarı. 17 Ocak 1980'de doğdu. Uluslar arası ilişkiler ve siyaset bilimi, Türkçe öğretmenliği eğitim aldı. 1995 yılından beri, özellikle yazılım konusunda profesyonel çalışmalarda bulundu. Pascal, Delphi, Php, sunucu güvenliği ve optimizasyonu, Seo alanlarında çalışmalar yürüttü. Yerel gazetelerde köşe yazarlığı yaptı. Yazın yaşamına dair yarışmalarda birçok ödül kazandı. Şiir, tarih, psikoloji, felsefe ve siyaset bilimi özel ilgi alanları.

“Tablet ve Telefonlarda Ekranda Çıkan Çizgiler” için 19 yorum

  1. Ä°çini açma imkanınız yoksa fişten çekip kapattıktan sonra kuru bir bezle silin. Ardından saç kurutma makinesini ön ve arka kısma birkaç dakika tutun. Eğer nem nedeniyle bir temassızlık veya oksitlenme oluyorsa küçük bir ihtimal sorun çözülebilir.

 1. Benim telefonum samsung core plus şarja takılıydı kardeşim düştüğünü söyledi açtığımda çizgiler vardı söyledikleriniz sizde işe yaradımı yani ben yaparken telefonu iyice bozmiyim

  1. Evet yaradı. Anlattığım şekilde sorunu çözdüm. İlgili işlemleri bataryayı çıkardıktan sonra dikkatli biçimde yapmanızı öneririm.

 2. Dikkatli bir şekilde yaparsanız düzelebilir.Ama yanlış bir bataryaya yanliş bir hamleyle temas ederseniz tabletiniz bomba etkisiyle patlayabilir.Bu yüzden dikkatli olmanızı öneririm.

 3. Benim Samsung Galaxy tab var çocuk düşürdü ekran görüntüsü açılmıyor sadece mavi beyaz ışık var açıldığına dair ama yazı yok acaba ekran kartınami birşey oldu acil yardım

  1. abim arka kapanı aç ekran kılıpsini yavaşça çıkar kılıpsin ucunu yavaşça sil zarar vermeden yavaşça tak düzelecektir

 4. Ya benim telefonum Bi anda çizgiler belirdi düşmedi yere uygulama boyunca çizgiler var ne yapmalıyım benim telefonum sony xperia aç ultra

 5. Benim tableti polypad 8708 tableti yataktan düştü dediğiniz gibi ekranda çizgiler oluştu.sonra siyah klipsi yukarı kaldırdım ve sonra flex kablosunu elimle temizledim 2-3 kere denedim sonra taktım ve tablet ekran kapandı

 6. Hocam tableti şar edip açtım ekran eskisinden daha iyi çalışıyor teşekkür ederim. Makalelerini hep okuyacağım

  1. Ya benim tablette kenarda siyah bir leke var gittikçe de buyuyo ve ekranda beyaz uzunnuna çizgiler var nasıl cozcegime dair yardımcı olursanız gerçekten sevinirim🥺🥺😭😠♥️

 7. Dedikleriniz yaptım ama genede bir şey fayda etmedi benim telefon sabit kasa dediğiniz gibi kurutma makinesi ile denedim ama olmadı lütfen yardım edin

 8. Benim telefonumda, telefon ekranını açtıktan 3 saniye sonra beyaz çizgiler, yeşil çizgiler ve arada başka renkler çıkmaya başladı telefonu hiçbir şekilde düşürmedim ve ekranda sağlam 2 ay önce taktırdım. Ben telefonun şarj aleti bozulunca modeme bağladım ve 6 saat sonra aldığımda çizgiler çıktı ama acayip şekilde heryeri kaplamıyor, girdiğim uygulamalara göre çizgilerin renkleri deyişiyor yardım eder misiniz TEŞEKKÜRLER

 9. Hocam benim telefonumda son 2-3 gündür aşama aşama bu çizgilerde oluşmakta. İlk gün sağda yeşil çizgi oluştu, ardından yeşil ve mor, ertesi günü o çizgi kalınlaştı, şimdi ekranda çoğu yerde piksel ölülüğü var ve yeşil çizgi çok kalınlaştı. Sizin dediğiniz yorumlarda sebepten olabilir mi?İç ekranda sıkıntı yok çünkü. Kurutunca umarım düzelir. Yoksa servise götürmem veya açmam çok sıkıntılı olur.

 10. Çok tesekkur ederim. Yaptim oldu, demenin zevkini yasadim acikcasi. Cidden boyle yazilarla insanlarin hayatini kolaylatiriyorsunuz. Sagolun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir