Ücretsiz VPS Sunucu ve WordPress Kurulumu 2017

Ücretsiz VPS Server ve Kurulumlar

Ücretsiz VPS sunucu ile kolayca bedava Windows, Linux server oluşturup WordPress blog veya bir site açın. Amazon Aws Ec2 ile 1 yıl boyunca ücretsiz server oluşturma ve Apache, PHP, Mysql, WordPress kurulum rehberi.

Amazon’un Cloud programı dahilinde web işleri için ideal ve ücretsiz bir sunucu oluşturacak; bu sunucuya WordPress için gerekli yazılımları yükleyerek son adıma değin ilerleyeceğim. 1 GB Ram, 3.3 CPU, 8 GB alanlı bedava sunucumuz için harekete geçelim.

https://aws.amazon.com/free/ adresinde “Create Free Account” ile başlangıcı yapalım.

Kredi kartı veya banka kartı bilgilerinizi girdikten sonra telefon doğrulaması gerekiyor. +18772510696 gibi bir Amerika numarasından aranıp 4 haneli doğrulama kodunu tuşlamanız isteniyor. Doğrulama sağlandığında veya sorun oluştuğunda ilgili web sayfasında bununla ilgili bir mesaj göreceksiniz. Bu işlem sırasında sorun olursa telefon doğrulamasını tekrar ettirebilirsiniz. Doğrulamayı geçtikten sonra support paketini seçip (örn. Basic) Launch ile konsol/kontrol panelinize ulaşabilirsiniz.
Aws paneliniz aşağıdaki gibi görünüyor. (2017)
Amazon AWS 2017

Kredi kartınızın durumunu, ödemelerinizi ve tüm mali işleri https://console.aws.amazon.com/billing/home#/ adresinden (Billing bölümü) takip edebiliyorsunuz. Payment Methods bölümünde ödeme yöntemi olarak seçtiğiniz kredi kartlarının listesi bulunuyor. Burada ödeme için belirlediğiniz varsayılan kredi kartınızı silemediğinizi hatırlatmakta fayda var.

Amazon Aws Kredi Kartı

Build a solution” bölümü altında veya “All services” ile oluşturulacak servislere erişebilirsiniz.

Bu öğreticide, sanal bir sunucu (VPS) oluşturup, bu sunucuya işletim sistemi ve temel bileşenleri kurduktan sonra WordPress kurulumunu yapacağız. Temel işlemleri yaptıktan sonra dilerseniz bir forum veya static bir web sitesi de yayınlayabilirsiniz. Tüm bu işlemleri ücretsiz sınırlar dahilinde yapacağız.

Ücretsiz VPS’nin Oluşturulması

Launch a virtual machine” bağlantısına tıklayarak aşağıdaki ekrana ulaşın. Burada EU (Frankfurt) seçimini göreceksiniz. Dilerseniz menüden lokasyonu değiştirebilirsiniz. Türkiye’ye yakınlığı nedeniyle Frankfurt’un iyi bir seçim olacağını söylemeliyim.

Name your EC2 instance” bölümüne kolayca hatırlayabileceğiniz bir isim yazmanız isteniyor. Buraya Türkçe ve özel karakterleri kullanmadan bitişik biçimde bir ad verebilirsiniz. Örn: BenimBedavaSunucum

Amazon Aws Ücretsiz Server Ec2 Instance

Use this name” butonuna tıkladıktan sonra aşağıdaki gibi bir işletim sistemi seçim ekranıyla karşılaşacaksınız. Burada; Amazon Linux AMI, Red Hat Linux, SUSE Linux, Ubuntu, Windows gibi seçimler bulunuyor. Eğer gerçekten ücretsiz bir sunucu kullanacaksanız limitleriniz olduğunu unutmamalısınız. 1 GB ram limitiyle masaüstü bir sunucuyu yönetmek yavaşlık sorunlarına neden olabilir. Desktop’ların bellek yetersizliğine neden olabileceğini ve performanstan ödün vereceğinizi unutmayın. Bu nedenle Windows yerine en temel bileşenlere sahip bir Linux sürümünü seçmek akıllıca olabilir.

Amazon Linux AMI’sini seçerseniz; seçiminize Docker, PHP, MySQL, PostgreSQL bileşenleri dahil olacak. Bu seçimi yaparak Next’liyoruz. Karşımıza sahip olacağımız bedava sunucu özelliklerini gösteren bir ekran geliyor. Bu sunucu, 1 Core vCPU (up to 3.3 GHz), 1 GiB Memory RAM, 8 GB Storage. 1 GB ram, 3.3 CPU, 8 GB alana sahip ücretsiz sunucumuz için tekrar Next diyoruz.

Bedava Ücretsiz Linux Windows Sunucu

Eğer farklı ihtiyaçlarınız varsa ilgili adımda bulunan “advanced EC2 Launch Instance wizard.” bölümünden devam edebilirsiniz.

Create a key pair” anahtarını bilgisayarınızda güvenli bir yere indirin. Bu PEM anahtar dosyasını başkasıyla paylaşmamalı ve kaybetmemelisiniz.

Tüm işlemler tamamlandığına göre “Create…” butonuna tıklayarak birkaç saniye bekleyip ücretsiz sunucunuza sahip olabilirsiniz.

Bedava Server 2017

Proceed to EC2 console butonu konsolunuza ulaşımı sağlayacak.

Örnek ekranda Instances altında sunucunuzun adı, ip adresi, dns adresi gibi birçok bilgiye ulaşabilir; sunucu adınızın bulunduğu listeye veya Actions‘a (sol-sağ) tıklayarak ilgili sanal makineyle (silme, değiştirme, reboot etme vb.) ilgili işlevlere erişebilirsiniz.

Amazon AWS

Bedava Sunucu İçin Temel Ayarlar

HTTP ve HTTPS portlarını açmak için panelinizden “Security Groups“, listeden sunucuyu seçip Inbound tabına geliniz. Ardınan “Edit” butonuyla “Edit inbound rules” bölümüne ulaşıp “Add Rule” ile HTTP, HTTPS seçimleriyle server portlarını açınız. Source bölümünde “Anywhere” seçiniz.
HTTP protokolü yanında UDP, ICMP, DNS protokollerini de erişilebilir kılmak tam teşekküllü bir sunucu oluşturabilmek için önemlidir. Aynı bölümden tüm bu işlemleri yapabilirsiniz.

Amazon AWS Security Groups Güvenlik Ayarları Port Açma

Örneğin ICMP protokolünü açtıktan sonra artık sunucumuz ping alabiliyor. 51 ping ortalamasa DigitalOcean veya Linode’nin Frankfurt lokasyonlu VPS’lerinin pingiyle aynı.

Ücretsiz Server Ping

Elastic IPs bölümüne gelerek “Allocate new address” e tıklayın. Allocate dediktan sonra listede gördüğünüz IP adresinin üstüne sağ tıklayarak “Associate address” deyip sunucunuzla ip adresini ilişkilendirebilirsiniz.  Instances bölümünden ilişkilendirdiğiniz ip adresini ve bedava sunucunuzu görebilirsiniz.

Bedava Sunucu IP, A Class SEO Backlink

IPv4 Public IP” yazan bölümden ip adresinizi kopyalayarak Putty için gerekli adımları takip ediniz.
Bundan sonraki işlemlerimiz için Putty’e gereksinim duyacağız. Putty’i https://www.chiark.greenend.org.uk/~sgtatham/putty/latest.html adresinden indirebilirsiniz.

Putty’i kurduktan sonra öncelikle Putty Gen‘i (Başlat > Programlar > Putty içinde) çalıştırın. Conversions menüsünden Import Key ile BenimBedavaSunucum.pem dosyanızı içeri aktarın, import edin. “Save private key” ile PPK dosyanızı güvenli bir yere kaydedin. Putty Gen penceresini kapatarak Putty’i açın.

IP adresinizi Putty’e girin.  Sol ağaçtan SSH > Auth bölümünü seçin ve kaydettiğiniz PPK dosyasını seçerek Open deyin. Putty’e her girişinizde şifre yerine bu dosyaya ihtiyacınız olacak. Gelen SSL güvenlik uyarısına Evet cevabı vererek “login as:” ekranına ulaşın. Harika! Hoş geldiniz. ec2-user yazarak enter tuşuna basınız. Artık içeridesiniz. Her Putty girişinde bu işlemleri tekrarlamalısınız.

Ücretsiz Sunucu İçin Kurulumlar: Apache, PHP, Mysql, WordPress

Sunucuyu güncelleyelim. Bunun için Putty ekranında sudo yum update komutunu yazarak enter tuşuna basınız. Güncelleme onayı için “y” enter tuşları ile onay verdikten sonra güncellemenin bitmesini bekleyiniz.

Apache Kurulumu

HTTP sunucusunu kuralım. “sudo su” ile kullanıcı yetkisini aldıktan sonra  “yum install httpd” yazıp (tırnaklar hariç) enterlayınız. “y” ile onay verdikten sonra birkaç saniye içinde httpd sunucunuz kurulmuş olacak. Kurulum bittikten sonra “service httpd start” ile HTTP’yi başlatınız. Yeşil bir [  OK  ] göreceksiniz. Mükemmel!

Artık ip adresinizi tarayıcınıza yazdığınızda karşınıza aşağıdaki gibi bir sayfa gelecek.

Amazon Linux AMI Apache
Apache hazır olduğuna göre artık PHP ve MYSQL’u kurabiliriz. WordPress için bedava bir sunucu oluşturduğumuzu söylemiştik. PHP ve MYSQL bu nedenle gerekli olacak.

PHP Kurulumu

yum install php php-mysql” ile PHP kurulumunu gerçekleştirin. Complete!’yi görür görmez MYSQL kurulumu için “yum install mysql-server” komutunu verin. Mysql sunucusunu başlatmak için “service mysqld start” diyelim. Yeşik [ OK ]’ler doğru yolda olduğumuzu gösteriyor.

MYSQL Kurulumu ve Ayarlar

Sırada bir veritabanı ve kullanıcı oluşturmak var. Bunun için “mysqladmin -uroot create blogum” komut satırını kullanın. Şimdi bunun için bir şifre belirlemeliyiz. Komutumuz: “mysql_secure_installation” olacak. İlk kez şifre belirleyecekseniz önce ENTER’a basarak bir (Y ile) şifre belirleyin. İki kez aynı şifreyi girdiktan sonra “Remove anonymous users?” sorusuna Y ile cevap verin. Diğer tüm soruları Y ile yanıtlayabilirsiniz. Sonunda “All done!  If you’ve completed all of the above steps, your MySQL installation should now be secure. Thanks for using MySQL!” mesajıyla karşılaşacaksınız. Mysql kurulumunu tamamladık.

Çoğu gitti azı kaldı. Biraz daha gayret.

Bedava Sunucuya WordPress Kurulumu

cd /var/www/html” komutuyla dosyalarımızın bulunduğu dizine geçelim. Türkçe dilinde WordPress kurulumu yapacağız. Dizine geçtikten sonra WordPress dosyalarını wget ile indirelim. Bunun için https://tr.wordpress.org/ adresinde tar.gz dosyasına sağ tıklayarak bağlantı konumunu kopyalayınız. Putty’de “wget ” yazdıktan sonra ekrana sağ tıklayarak bu adresi yapıştırabilirsiniz.

wget https://tr.wordpress.org/wordpress-4.7.5-tr_TR.tar.gz” komutuyla WP dosyalarını indiriyoruz. Ardından indirdiğimiz sıkıştırılmış dosyayı açmak için; “tar -xzvf wordpress-4.7.5-tr_TR.tar.gz” komutunu kullanın. Tabi siz hangi sürümü indirdiyseniz bu komutu ona göre düzenlemelisiniz. Dosya listesini “dir” yazıp enterlayarak görebilirsiniz.

WordPress dosyalarımız artık ip adresimizde “wordpress” dizini altında. Dilersek bu dizini “mv wordpress blog” komutuyla blog olarak değiştirebiliriz. http://ipadresi/blog adresine girerek WordPress’e erişim sağlayabilirsiniz.

mv wp-config-sample.php wp-config.php” ile WordPress config dosyasının adını değiştirelim. Ardından “vi wp-config.php” ile dosyayı açarak veritabanı bilgilerini girelim. Ok tuşlarıyla Vi editörde hareket edebilirsiniz. Mysql kurulumu bölümünde veritabanı ismini blogum olarak belirlemiştik. Kullanıcı adınız ise “root“. İlgili bilgileri wp-config.php içinde değiştiriniz.

Eğer Vi yerine Pico editör kullanmak isterseniz ki bu daha kolaydır; “yum install nano” “cd /usr/bin/” “ln -s nano pico” “export EDITOR=”pico”” komutlarını kullanabilirsiniz. Pico’da ctrl+x ve Y Enter ile değişiklikleri kaydedebilirsiniz.

Şimdi HTTPD sunucusunu “service httpd restart” ile yeniden başlatalım.

Mutlu son! Tebrikler! Artık ücretsiz bir VPS sunucuda, tam teşekküllü, özel ip adresli, 1 yıl bedava kullanabileceğimiz bir hostumuz, WordPress blogumuz oldu.

Ücretsiz WordPress Hosting Server

Hız ve tekrarlı spam testlerinde sunucu performansı yeterli görünüyor. Dilerseniz sunucuya ücretsiz centos web panel de kurabilirsiniz. Komut satırıyla uğraşmak istemiyorsanız sunucunun temel işlemlerini (HTTP kurulumundan önceki) bitirdikten sonra ücretsiz bir sunucu paneliyle işlerinizi kolaylaştırabilirsiniz.

Bu rehberdeki tüm adımlar uygulanarak denendi.

Hatırlatma: Bu servisin ücretsiz aylık kullanım kısıtlaması 750 saattir.

Yazar: admin

Beybut.com yöneticisi ve yazarı. 17 Ocak 1980'de doğdu. Uluslar arası ilişkiler ve siyaset bilimi, Türkçe öğretmenliği eğitim aldı. 1995 yılından beri, özellikle yazılım konusunda profesyonel çalışmalarda bulundu. Pascal, Delphi, Php, sunucu güvenliği ve optimizasyonu, Seo alanlarında çalışmalar yürüttü. Yerel gazetelerde köşe yazarlığı yaptı. Yazın yaşamına dair yarışmalarda birçok ödül kazandı. Şiir, tarih, psikoloji, felsefe ve siyaset bilimi özel ilgi alanları.

“Ücretsiz VPS Sunucu ve WordPress Kurulumu 2017” için bir yorum

  1. merhaba teşekkürler
    Hatırlatma: Bu servisin ücretsiz aylık kullanım kısıtlaması 750 saattir.
    bu demektirki aylık kullanım kotası yok 24*31=744 ^ demektirki 31 çeken ayda bile 6 saat fazlamız var

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir