Vahşi Çocuk Victor (Dağda Bulunmuş Çocuk)

Dağda, ormanlık alanda Itard tarafından 1799’da bulunduğu söylenen vahşi çocuk Victor’un psikoloji ışığında hikayesi. 

J. M. G. Itard’ın 1799’da incelediği belirtilen yabanıl çocuk; kurt çocuk, yabani çocuk. Fransız kulak hekimi ve bir sağırlar okulunu yöneten Itard (1774-1838), küçükken dağa bırakıldığı düşünülen ve ormanda avcıların yakaladığı 10 yaşlarındaki yabanıl çocuğu eğitmek için insan üstü bir çaba gösteriyor. Onun bu çabaları, özel eğitime gereksinim duyan çocukların eğitimi konusunda bir başlangıç oluşturuyor. Bu hekimin söz konusu inceleme ve çalışmaları, Dağda Bulunmuş Çocuk adıyla dilimize de çevrilip yayınlanmıştır. Ancak bu çocuklara ilişkin söylenen ve yazılanlara kuşku ile bakmak gerekiyor. Çünkü her şeyden önce bunların normalin altında bir yeteneğe sahip olma ve anne babalarınca uzak bir yere, dağlara bırakılmış olma olasılığı vardır.

Victor

Yabani çocuk köyde bir kadının yanına verilmesine rağmen onun yanından kaçarak bir yılı daha dağlarda ve ormanda geçirdi. Parisli doktorlar çocuğu inceledikten sonra, 4-5 yıl kadar vahşi doğada kalmış olabileceğini, ne bulduysa ve yakaladıysa onu yiyerek hayatta kaldığını söylediler. Söyledikleri birşey daha vardı. Doktorlara göre bu yabanıl çocuk zeka geriliğine sahipti. Ancak Itard bu tezi reddederek çocuğun 6-7 yıl vahşi doğada kalmış olduğunu söyledi. Victor adını verdiği çocuğu 5 yıl boyunca topluma kazandırmak, okuma yazma öğretmek, iletişim becerisini güçlendirmek, çevreye duyarlı olmak gibi eğitimlere tabi tuttu. Ancak Victor bir nebze gelişme gösterdiyse de büyük oranda başarısız oldu. Doktorların zeka geriliği tezini yine de reddeden Itard, birkaç yaş daha küçük olması durumunda Victor’un çok daha iyi gelişim gösterebileceğini savundu. Itard gerçekten haklı mıydı?

The Wild Child Filmi
The Wild Child Filmi

Dağda bulunan vahşi çocuğun her ne kadar eğitilmesi için çabalansa da belirli görevleri yerine getiremediği görüldü. Bunun temel nedeni çocuğun kritik dönemlerdeki gelişim ödevlerini yerine getirememiş ve/veya duyarlı dönemde geliştirmesi gereken bazı davranışları geliştirememiş olmasıdır.

Kritik Dönem / Evre Nedir?

Organizmanın sağlıklı, dengeli bir yaşam için gereksinimi olan belli gelişim süreçlerini geçirmeye, belli davranışları öğrenmeye, belli işlevleri yerine getirmeye özellikle elverişli olduğu biyolojik olarak belirlenmiş evrelerden her biri. Belli bir evrede gerçekleşmemesi durumunda, söz konusu öğrenme ve kazanımlar, daha sonra gerçekleştirilemiyor. Örneğin, Lorenz’in kazları , izleme tepkisini, yumurtadan çıktıktan sonraki ilk birkaç saat içinde geliştirebiliyor. Konuşmayı belli bir yaşa dek öğrenemeyen çocuğun, daha sonra konuşmayı öğrenmesi zorlaşıyor. Çocuk, temel güven duygusunu en iyi, doğumdan sonraki bir buçuk yıl içinde ediniyor.

Duyarlı Dönem Nedir?

Organizmanın belli beceriler, davranışlar, bağlanmalar, özellikler kazandığı gelişim evresi; kritik evre. Örneğin, insanın temel güven duygusunun gelişimi ve güvenli bir bağlanma gerçekleştirmesi için yaşamın birinci yılı duyarlı ve kritik yıl olarak değerlendiriliyor.

 

1923'te Basılan Osmanlıca Dağda Bulunmuş Çocuk kitabı
1923’te Basılan Osmanlıca Dağda Bulunmuş Çocuk kitabı

Yazar: admin

Beybut.com yöneticisi ve yazarı. 17 Ocak 1980'de doğdu. Uluslar arası ilişkiler ve siyaset bilimi, Türkçe öğretmenliği eğitim aldı. 1995 yılından beri, özellikle yazılım konusunda profesyonel çalışmalarda bulundu. Pascal, Delphi, Php, sunucu güvenliği ve optimizasyonu, Seo alanlarında çalışmalar yürüttü. Yerel gazetelerde köşe yazarlığı yaptı. Yazın yaşamına dair yarışmalarda birçok ödül kazandı. Şiir, tarih, psikoloji, felsefe ve siyaset bilimi özel ilgi alanları.

“Vahşi Çocuk Victor (Dağda Bulunmuş Çocuk)” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir