Youtube Kanal Sahipleri Artık Vergi Ödeyecek

Youtube Vergi

Maliye Bakanlığı, Youtube kanal sahiplerinin artık vergi ödeyeceğini belirtti. Posta’da yer alan habere göre yıllık 7 milyon TL. gelire sahip birçok büyük kanal yapılacak yeni düzenlemeyle vergiye tabi olacak. Buna göre kanal sahipleri eğer kazançları yıllık 12.600 TL’ye kadarsa %15, 30.000 TL. ise yaklaşık %20, 69.000 TL. ise %27, 69.000 TL.’den fazla ise %35 gelir vergisi ödemek zorunda kalacaklar (2016 verilerine göre).

Gelir Vergisi dilimleri 2016
Gelir Vergisi dilimleri 2016

Kaynak: http://www.gib.gov.tr/yardim-ve-kaynaklar/yararli-bilgiler/gelir-vergisi-tarifesi

Posta’nın haber metni şöyle:

Maliye Bakanlığı tarafından yapılan açıklama kapsamında, video izleme platformları üzerinden gelir elde eden ve herhangi bir şirket altında olmaksızın son derece ciddi miktarlarda paraların kazanıldığı, bu kapsamda da bu kazançların vergiye tabi tutulması gerektiği aktarıldı.

Yapılacak düzenleme ile beraber, belirli bir limitin üzerinde kazanç sağlayan Youtube kanalları, vergi mükafiyeti altına girecekler. Durumdan kaçınmak için bir çok Youtube kanalı sahibinin hesaplarını K.K.T.C ye taşıması sorusunun sorulması üzerine de, bu kazançlarından vergi ödemek zorunda olan herkes için geniş çaplı bir çalışmanın başlatıldığı bilgisi paylaşıldı.

Üstelik ülkemizde Youtube kanallarıyla ciddi paralar kazanan; Burak Oyunda, Cem Yılmaz, Ruhi Çenet Videoları ve diğer bilimum büyük kitleli kanalların yıllık gelirinin 7 Milyon TL üzerinde olduğu bilgisi de aktarıldı. Eğer devlet bu kanallar üzerinden vergi almış olsaydı, kasasına tam 2 Milyon TL bir nakit girdisi sağlayacaktı.

Yapılacak olan düzenleme kapsamında, Youtube kanalları da vergi ödeyecekler ve devlet buradan alınması gerekli gördüğü vergiyi almış olacak.

http://www.posta.com.tr/Default.aspx?aType=SecureHaberDetay&CatID=10&ArticleID=350214&PAGE=1&NewID=15ed553d-75c6-4097-8d00-2524ed97a3ea

 

Yazar: admin

Beybut.com yöneticisi ve yazarı. 17 Ocak 1980'de doğdu. Uluslar arası ilişkiler ve siyaset bilimi, Türkçe öğretmenliği eğitim aldı. 1995 yılından beri, özellikle yazılım konusunda profesyonel çalışmalarda bulundu. Pascal, Delphi, Php, sunucu güvenliği ve optimizasyonu, Seo alanlarında çalışmalar yürüttü. Yerel gazetelerde köşe yazarlığı yaptı. Yazın yaşamına dair yarışmalarda birçok ödül kazandı. Şiir, tarih, psikoloji, felsefe ve siyaset bilimi özel ilgi alanları.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir